Hello There, Guest! Login Register


Knock box DIY - 25 lei

#1
De foarte putin timp m-am alaturat acestui forum iar de atunci nu ma mai opresc din citit si aflat informatii noi.
Printre altele am vazut intr-una din poze un knock-box pentru golirea pucului dupa extractie.
Pentru ca nu vreau sa lovesc toata ziua portafiltru de cosul de gunoi am hotarat ca trebuie sa am asa ceva. Pretul gasit pe net trece binisor de 100 de lei asa ca m-am hotarat sa construiesc unul.
Am cumparat un ibric cu 22 de lei     (exista si mai ieftine -5 lei- dar asta mi s-a parut ca este destul de gros in carne ca sa nu se descentreze tot cand il utilizez). Aveam pe acasa o bara filetata de 10 mm, din care am taiat un capat, astfel ca a trebuit sa mai cumpar doar doua "piulite cu capul acoperit" (s-au cum le-o fi zicand) - cost vreo 2 lei- si niste furtun care sa se potriveasca ca si diametru pe bara filetata (asta a fost gratis ca mi-a trebuit doar 10 cm).
A trebuit sa cumpar un disc special pentru taiat inox astfel incat sa nu se roseasca zona unde urma sa tai ibricul(cost 6,5 lei)
Am luat ibricul, i-am dat jos coada, l-am taiat cu polizorul unghiular incercand sa ii dau o forma asemanatoare cu cele din comert.    

Am dat apoi doua gauri si am introdus bara si furtunul. Am infiletat la capete si gata.    
A iesit dupa cum vedeti in poze.
Cost total max 25 lei (ca discul o sa il mai folosesc si in alte lucrari)
Apropo de colturile expresomanilor... a trebuit sa mai fac un corp de mobilier ca sa am unde sa pun echipamentele dedicate cescutei de 30/60ml de cicoare.
   
Dar a inceput sa arate bine...    
Lelit Elizabeth | Fiorenzato AllGround | Kinu M47
Ex: La Cimbali M21S Junior | Gaggia Classic 
Eureka(Nuova Simionelli) Mondial | Porlex Mini.
 
Reply
#2
Din ciclul "nu dati banii pe prostii, luati bomboane la copii", un diy foarte simplu de facut Smile Si fara polizor acasa, tot gasesti un atelier de cartier sa te ajute. Multumim pentru tutorial!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Salutare,
Are cineva de vanzare un knock box? Am gasit ceva la 140 ron insa cand fac comanda pretul sare brusc in ~200 ... Ceva imi scapa...si nu, nu este tva-ul Smile
Daca aveti sunt interesat.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#4
Uite cum l-am facut pe al meu cu o imbinare de 110mm si un capac. Impreuna 10-15 lei, coada de matura si furtun de gradina. Inca il am.
http://pretentios.ro/knock-box-diy/
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#5
Ms pt pont Wink
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#6
Daca imi dai adresa ta, ti-l trimit pe al meu. Am o idee pentru unul nou.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#7
Cât?
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#8
Gratis.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#9
mereu mi s-au parut exagerat de scumpe. Nu am gasit resurse... psihologice sa folosesc resurse... financiare pentru un knock box. 
Asa ca m-am orieentat spre o frapiera scurtă (sunt/erau doua modele) de la Lidl. Inox, 29 lei parcă, si urmeaza si DIY-ul de rigoare. Ma rog, not myself, dar tot DIY se cheamă. Inca am mai vazut prin magazinele Lidl, desi promotia e terminata. Sunt la reduceri, prin zona aia. 
 
Reply
#10
Ms mult pt amabilitate Wink dar cred ca ma apuc maine sa fac unul.daca nu-mi iese te anunt.cu siguranta multumirea e alta cand iese din mana ta.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#11
Mai sunt la Metro casolete dreptunghiilare de inox pt mesele calde gastro (alea in care tin varza pt shaorma in vitrina) Merge folosita ca atare sai chiar decupat in blatul de bucatarie ca sa fie knockboxul ingropat.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#12
(30-12-2014, 01:19)Mihai.B Wrote: Ms mult pt amabilitate Wink dar cred ca ma apuc maine sa fac unul.daca nu-mi iese te anunt.cu siguranta multumirea e alta cand iese din mana ta.
De aceea imi place sa mesteresc. Nu neaparat pentru pretul mai mic....desi de la 15 lei pana la 200 lei pt un knockbox e diferenta de 2 kg de cafea adica 100 de espresso doppio Smile
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#13
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#14
(30-12-2014, 00:57)Mihai.B Wrote: Salutare,
Eu am adoptat solutia [Image: vildapel-ghiveci__0208719_PE362593_S4.JPG] , la care am pus si o bara de inox trasa intr-un furtun de silicon. Are aproape un an si inca sunt multumit.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#15
Gasisem aici unul la un pret bun. Ce parere aveti? Ma gandeam sa trec intr-o zi sa-l vad.
Lelit PL41EM, Lelit PL043MMI, Tamper Dinamometric Concept Art 57.5mm, Portafiltru bottomless, Pitcher 350ml
 
Reply
#16
(30-12-2014, 10:48)andra Wrote: Gasisem aici unul la un pret bun. Ce parere aveti? Ma gandeam sa trec intr-o zi sa-l vad.

Asa-i cel mai bine, sa mergi sa-l vezi. Din poza pare ok, dar sa te uiti sa vezi daca-i suficient de solid, sa reziste la ciocanitura zilnica. Si sa fie si suficient de mare sa intre macar cateva pucuri de cafea in el, ca dupa o vreme te saturi sa-l cureti dupa fiecare cafea Smile.
 
Reply
#17
Si diametrul conteaza, caci unul prea mic te expune la riscul de a lovi portafiltrul de margine. Daca se poate proba ar fi ideal.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
Eu am de 110mm si e OK. Portafiltrul cu urechi cu tot are aproximativ 66mm diametru si mai raman oe lateralr cate 25mm. Inaltimea la al meu e dev 120mm si intra cam 6-8 pucuri. Mi-as dori mai inalt. In Australia foloseau in cafenele un knockbox inalt de 90cm. O teava care pleca din podea pana la inaltinea blatului de lucru Smile
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#19
Sau poate confectionat din asa sau asa ,erau intr-o vreme pe la Lidl.
 
Reply
#20
Depinde cate cafele se beau in locatia / casa respectiva. Si sa stai prea mult cu pucuri rancezite prin knock box, nu are rost Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
@andra Merci pt pont. Prețul este într-adevăr bun. Merg să-l văd Smile
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#22
@Mihai: sa ne ții si pe noi la curent dacă ajungi sa-l vezi.

Între timp mi-am "confecționat" un pseudo-knock-box cu ce aveam prin casa. Nu e foarte elegant dar își face perfect treaba Smile.

[Image: 0652c01de58a7488bdc6f29e08708c12.jpg]
[Image: b942174cf63db0c055c097d10440a79c.jpg]

"Unelte" folosite: un recipient metalic si o bucata lipicioasa de cauciuc Smile. Cost 0. Mi-au încăput vreo 6 puc-uri in el fără probleme. E, desigur, o soluție temporara, dar ma gândeam ca poate ideea ii mai ajuta si pe alți forumiști.
Lelit PL41EM, Lelit PL043MMI, Tamper Dinamometric Concept Art 57.5mm, Portafiltru bottomless, Pitcher 350ml
 
Reply
#23
Am fost azi la Origo să-l vad. Nu aveau pe stoc insa m-am ales cu o latiera în schimb.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#24
Salut Mihai,
Eu mi-am confectionat un knock-box dintr-un ibric. M-a costat in total 25 lei.
Poti sa il vezi aici pas cu pas: http://www.espressoman.ro/forum/Thread-K...DIY-25-lei
Spor.
Lelit Elizabeth | Fiorenzato AllGround | Kinu M47
Ex: La Cimbali M21S Junior | Gaggia Classic 
Eureka(Nuova Simionelli) Mondial | Porlex Mini.
 
Reply
#25
@dannyd Merci pt post. Ma uit asap
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#26
Simplu si ingenios.  Smile
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#27
am luat deja. multumesc pt sfaturi
se poate inchide Smile
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#28
nu prea siut unde sa postez...mai este un subiect deschis la Bursa despre knockbox....
dintr-un racitor pentru vin/sampanie :

[Image: racitor-vinuri-inox-o12x19-53173405_zpsd751e0b2.jpg]


mi-am confenctionat un knockbox;  este din inox, cu pereti dubli, am gaurit marginile si am prins in holzsuruburi o bucata de lemn rotund pe care am pus bucata de furtun negru. Are inaltimea de 18 cm si diametru de 12 cm.  A iesit ceva folositor Smile

[Image: knockbox_zpsfb908c9b.jpg]
Bellezza Francesca | G-iota | Bezzera Unica | La Pavoni | Ceado E5P | Kinu M38 | Gene Cafe 
 
Reply
#29
Arată foarte bine!
Eu nu găsesc furtun negru gros din cauciuc
Găsesc doar din plastic Sad
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
#30
e frapiera de la lidl? asa mi se pare
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)