Hello There, Guest! Login Register


Intretinere espresor - polish solutii

#1
Asa cum reiese din semnatura am un Lelit 81t care consider ca are un finsaj decent si vreau sa arate bine dupa fiecare curatire.
Chiar daca folosesc numai apa Bucovina (continut de calcar redus), stropii inerenti in uzul zilnic fac ca supfrata sa nu mai fie asa lucioasa dupa curatire - folosesc detegent de vase si laveta de bumbac.

Sunt curious daca cineva a avut success sa mentina aspectul espresorului cu produse la indemana fara a apela la tehnici complicate - solutii de uz casnic sa le zicem asa.
QuickMill QM67,  MK E65S, tamper si distribuidor Bravo
 
Reply
#2
La motocicleta pe suprafete cromate folosesc Metal Glo, o gasesti intr-un tub ca de pasta de dinti. Freci cu carpa, pasta din alba devine gri, lasi sa actioneze si stergi substanta iarasi cu carpa pana o indepartezi.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#3
Pe Lelit 41 TEM am incercat un spray special pt inox, apoi frecat cu o carpa uscata. Nu am fost multumit de rezultat. Am incercat cu o laveta putin umeda, apoi cu o carpa din micrifibra, uscata. Zici ca-i nou.  Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#4
Daca-i vorba numai de calcar eu as proceda in felul urmator: sters cu o carpa moale inmuiata intr-o solutie usor acida ca de exemplu putina sare de lamaie dizolvata in apa, apoi limpezit cu o carpa inmuiata in apa distilata ca sa nu ramana urme de calcar si de la apa cu care limpezesti si sters cu o carpa uscata.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#5
Nu sunt urme de calcar sau zgarieturi, vreau doar sa obtin un luciu uniform.
Stefan propune MetalGlow pentru suprafete cromate la motocicleta. Nu stiu daca are acelasi efect atunci cand vorbim de stainless steel.
Eu am folosit ceva cu care curat frigiderul t,ot satinless steel, dar cu un finisaz differit, dar parca nu sunt multumit.

Alte experiente?
QuickMill QM67,  MK E65S, tamper si distribuidor Bravo
 
Reply
#6
http://www.pro-detailing.ro/intretinere-...17_23.html
 
Reply
#7
(09-10-2017, 17:36)quicknet Wrote: http://www.pro-detailing.ro/intretinere-...17_23.html

Ce ai folosit dintre produsele listate?
QuickMill QM67,  MK E65S, tamper si distribuidor Bravo
 
Reply
#8
Majoritatea produselor de pe pagina de mai sus sunt pentru polishare. Am vazut pe emag un spray pentru inox. In instructiuni zice ca se pulverizeaza si se sterge cu o carpa uscata. Ce mi s-a parut foarte ok e ca e recomandat pentru industria alimentara. Deci nu e chiar asa de toxic Smile ?
Mai e si Sano Stainless Steal. Tot in aceeasi gama.
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
#9
pai produsele de genul asta ar fi de doua tipuri: solutii chimice care indepartreaza piatra depusa si eventuala mizerie si polish-uri, care sunt paste usor abrazive, le pui pe o carpa, freci bine si indepartezi un mic strat de la suprafata inox-ului.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#10
(09-10-2017, 22:04)pacala Wrote:
(09-10-2017, 17:36)quicknet Wrote: http://www.pro-detailing.ro/intretinere-...17_23.html

Ce ai folosit dintre produsele listate? 
Asta, dar nu stiu daca mai au pe site.[Image: cegAfCA.jpg]
 
Reply
#11
[Image: RMUcTSd.jpg][Image: K9XWIRv.jpg]Eu cu asta am incercat si nu am fost multumit. Ramaneau urme.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#12
urme in ce sens? ca pare de tipul solutie de curatare, nu polish. exista pudre de curatat de tipul Ajax, alea sa nu le folositi ca sigur lasa urme. sunt compuse din piatra ponce pisata si un detergent. si buretii de bucatarie au multi dintre ei o fata abraziva care daca o freci pe inox il matuieste.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#13
Cum sa spun...parca ar ramane urme de grasime, cam asa ceva...
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#14
Va dau si eu o sugestie. Eu l-am folosit la curatarea hotei din inox, deocamdata nu am espressor din inox. Am folosit lavete textile, nu burete. Da o stralucire incredibila, am facut hota ca noua dar miroase urat, trebuie clatit bine cu apa.[Image: vGLfGRR.jpg]
Rancilio Silvia E,  PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu Classic M47 + Pour-Over Burr, motorized Kinu M47 Simplicity, Hario V60, Hario Cold Brew, Bodum French Press.
 
Reply
#15
De acord cu Fane: trebuie sa cautam ceva mai gentil.
Asa cum am spus eu curat frigiderul cu ceva solutie polish stainless steel de la Franke, dar frigiderul nu are un grad de lustruire apropiat de oglinda si intr-adevar lasa urme de grasime pe espresor. Sunt nevoit sa sterga cu apa si laveta uscata dupa.

Alte experiente?
QuickMill QM67,  MK E65S, tamper si distribuidor Bravo
 
Reply
#16
Oare a incercat cineva asta?
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#17
Solutie de curatat geamuri si rola de hartie. Works like a charm.
acasa: rocket appartamento, honne naked, espro tamper & pitcher, acaia lunar
office: expobar hx, vst 18, fiorenzato f64, motta tamper & pitcher, hario drip scale
prev: vario mk, kinu m47
 
Reply
#18
Buna,

Pana la urma, recomanda cineva o solutie de polish / lustruit? 
imi doresc sa refac luciul tavitei de incalzit cestile, care este zgariat superficial.
Model: Gaggia Classic 2019.
Thanks!
 
Reply
#19
(10-10-2017, 12:48)quicknet Wrote:
(09-10-2017, 22:04)pacala Wrote:
(09-10-2017, 17:36)quicknet Wrote: http://www.pro-detailing.ro/intretinere-...17_23.html

Ce ai folosit dintre produsele listate? 
Asta, dar nu stiu daca mai au pe site.[Image: cegAfCA.jpg]

Au pe stoc
https://www.pro-detailing.ro/menzerna-po...QIEALw_wcB
Lelit PL81T,Gaggia Classic 2015 PID,Kinu M47 Phoenix
 
Reply
#20
sau daca vrei mai ieftina https://www.dedeman.ro/ro/pasta-pentru-l.../p/7010241
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)