Hello There, Guest! Login Register


Inlocuitor pentru apa plata Bucovina

#1
De ceva timp apa plata Bucovina a disparut de prin magazine.
In lipsa ei ce altceva folositi?
Rocket Espresso Cellini Evoluzione V1,Compak E8 on demand,VST 18g ridgeless,Espro VST tamper,Mypressi Twist v2
 
Reply
#2
Eu folosesc de ceva timp apa filtrata cu filtru Aquaphor B 100-6, pentru apa dura. M-am straduit sa-i fac decalcifiere espressorului odata la 2 luni si pana acum nu am nici o problema cu el.
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
#3
(04-03-2016, 01:36)iuli78 Wrote: De ceva timp apa plata Bucovina a disparut de prin magazine.
In lipsa ei ce altceva folositi?
poate tine doar de lipsa stocului ...ceva probleme cu aprovizionarea
In BV se gaseste in toate marile hypermarketuri si nu numai ...inclusiv la 5litri
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
#4
vad ca nici la carrefour online nu mai apare la 5L
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#5
Luati la 2L. Este destula.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#6
Eu am luat acum o saptamana din Auchan Pallady Bucuresti la 5L si la Carrefour Colentina de ceva timp este numai la 2l.Important este ca inca se mai gaseste. Dodgy
Lelit Bianca PL162T,Eureka Helios 65 Giallo,Mahlkoning Vario,Tamper Concept Art Dinamometric,Motta Europe Pitcher,Aeropress,Hario Skerton,Bialetti Moka Express
 
Reply
#7
am observat si eu disparitia Bucovinei de 5L in Constanta, sper sa fie o problema de stoc, altfel 1500lei se duc pe filtre Angry Sau cum a zis Gozmin, 2L la sacosa Smile
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#8
La Auchan Militari este doar la 2l. Nu mai au la 5l de cateva saptamani. Stie cineva care este problema?? Vad ca in alte locuri nici la 2l nu mai este.
Expobar Brewtus IV - PID, Honne, Kinu M47, VST 18g ridged, Tamper dinamometric Concept Art.
Past: Gaggia Clasic, Lelit 043MM, Ceado E5P
 
Reply
#9
Apa Bucovina se imbuteliaza la Giurgiu oras natal . O să încerc să aflu ceva. Oricum la noi în Kaufland a reaparut în stoc
Lelit Bianca V3 + Niche Zero
 
Reply
#10
Adica vine cu cisterna de la Vatra Dornei pana la Giurgiu si abia aici se toarna in sticle?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
Nu. Din ce stiu eu provine din izvoare de mare adancime de la noi.
Lelit Bianca V3 + Niche Zero
 
Reply
#12
(06-03-2016, 12:02)barbone Wrote: Apa Bucovina se îmbuteliază la Giurgiu , oras natal ......
...........
Nu. Din ce stiu eu provine din izvoare de mare adancime de la noi.

Apa Bucovina provine ( si din ) din izvoare de mare adancime de la Giurgiu ? 
Poate se extrage apa si de acolo si se poate sa fie comercializata sub o alta denumire ! 
Stiam ca au cumparat o unitate pentru îmbutelierea apei si nu pentru extractie , in acest oras . 
Sa fie Bucovina atunci doar un brand sub care se vinde apa care provine de oriunde si nu doar din Suceva loc Dorna Candrenilor  ? 
Nu pot sa cred . Pe ambalaje scrie altceva !

Despre unitatea din Giurgiu :
http://www.economica.net/rio-bucovina-a-...59808.html
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#13
Si pe siteul lor, isi prezinta activitatea, mentionand ca detin statii de imbuteliere la Vatra Dornei si la Timisoara, a doua doar pentru produsele secundare ale brandului. Greu de crezut ca se imbuteliaza la Giurgiu, poate e o confuzie la mijloc.
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#14
Mai au și sucuri în gamă nu numai apă minerala.
Dar dacă pe sticla scrie doar apă plată poate fi și de foraj, dar dacă e menționat apă minerala plata NU.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#15
La unele Mega Image din Bucuresti sapt. trecuta am gasit doar la sticla de sticla. 
In schimb vad ca a reaparut pe stoc sticla de 2l si cea de 5l pe carrefour online.
Stone Espresso | Eureka Specialita 
(Past: Gaggia Classic 2014 // Ascaso I-mini I1)
 
Reply
#16
La Claro in sediu e un "plafar" si am pozat apa asta:

[Image: IMAG0131_zpsifdnurjf.jpg]

V-am mai povestit de ea, e ciudata cumva, caci are foarte putin Calciu, mai putin decat Bucovina, dar reziduul fix e 4 ori mai mare. Adica, la temperaturi inalte, ar fi posibilitatea sa ramana multe materii solide in urma. Poate o are cineva si poate sa-i testeze duritatea sau sa o farba intr-un ibric teflonat, sa vedem ce ramane.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
Am si eu o intrebare (poate prosteasca  Huh ). Cei preocupati de o alternativa ieftina la apa plata, de ce nu folositi apa fiarta si racita? Din ce-mi amintesc eu din preocuparile acvaristice din copilarie, doar componenta temporara a duritatii apei se depune prin fierbere. Deci presupun ca la a doua fierbere in boiler nu se va depune calcar decat in cazul cand sarurile de duritate permanenta dizolvate au concentratie peste limita de solubilitate (nu e cazul pentru o apa permanent improspatata). Deci presupun ca o apa fiarta si decantata e la fel de buna ca si o apa plata cu duritate mica. Nu stiu cum se schimba ph-ul prin fierbere dar daca era buna pentru pesti ce prefera duritatea mica, cred ca nici boilerului nu-i dauneaza.
La mine pe boilerul de inox de la Pure nu prea am depuneri chiar daca folosesc apa de la robinet, deci nu am verificat daca ceea ce expun aici e adevarat sau nu.
Moka Pot, Pe-De Dienes, Armin Trosser, Gaggia Pure
 
Reply
#18
O sa studiez si eu mai concret duritatea temporara. Daca depunerile majoritare ar veni de aici, atunci ar fi simplu de suprimat, fiind multe filtre care fac lucrul asta.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
În urmă cu câteva zile, vânzătorul de la un magazin de lângă mine, mi-a spus că Bucovina a fost cumpărată de Dorna și că nici nu se va mai găsi. Mai mult sau mai puțin coincidență, dar de câteva zile a început să apară prin magazine apă Dorna la 5l. Dacă e sau nu e aceeași apă, nu știu.

[Image: 7d7d1859d31592923a072542f2b5bdb0.jpg]
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#20
Eu am gasit apa Bucovina 5L la Carrefour Constanta acum 2 zile.
Rocket Espresso Cellini Evoluzione V1,Compak E8 on demand,VST 18g ridgeless,Espro VST tamper,Mypressi Twist v2
 
Reply
#21
(12-03-2016, 15:21)rdumitrescu Wrote: În urmă cu câteva zile, vânzătorul de la un magazin de lângă mine, mi-a spus că Bucovina a fost cumpărată de Dorna și că nici nu se va mai găsi. Mai mult sau mai puțin coincidență, dar de câteva zile a început să apară prin magazine apă Dorna la 5l. Dacă e sau nu e aceeași apă, nu știu.

[Image: 7d7d1859d31592923a072542f2b5bdb0.jpg]
De fapt îs cumpărați de anul trecut de tymbark maspex.

Dorna e un brand Coca-Cola
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#22
Cum sa nu fie. Am vazut si in Metro, Carrefour, Kaufland Iasi.

(12-03-2016, 15:21)rdumitrescu Wrote: În urmă cu câteva zile, vânzătorul de la un magazin de lângă mine, mi-a spus că Bucovina a fost cumpărată de Dorna și că nici nu se va mai găsi. Mai mult sau mai puțin coincidență, dar de câteva zile a început să apară prin magazine apă Dorna la 5l. Dacă e sau nu e aceeași apă, nu știu.

[Image: 7d7d1859d31592923a072542f2b5bdb0.jpg]

Nu e aceeasi. Bucovina are 9.53mg/l de CA2+ . Ceea ce ai tu in poza e Izvorul Alb de la Dorna. Vad ca pe sticla de Bucovina scrie SC RIO BUCOVINA SRL.
www.apabucovina.ro 
Vedeti de un contact acolo si da-ti un mail daca nu gasiti apa si intrebati ce se intampla.

FABRICA RIO BUCOVINA VATRA DORNEI

Functioneaza cu patru linii de productie: 3 linii PET (0,5L /1,5L /2L /5L) si o linie sticla (0,33L /0,75L). Capacitatea totala a fabricii este de 34.000 flacoane/ora. Aici se proceseaza si se imbuteliaza apa minerala naturala BUCOVINA - captata din sursele F2 Rosu si C7 Secu.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#23
Kaulfland, Arad, zona Intim - au Bucovina la 5L
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#24
Nu stiu ce sa zic.La mine vad ca nu a fost si nici nu este o problema cu apa Bucovina.Sper sa ramana asa.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#25
Poate ține mai mult de contractul de revanzare în retailerul respectiv.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#26
La mine in jurul blocului nu se mai gaseste nici la 2l. Nici la Mega nici la magazinele de cartier.
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#27
(15-03-2016, 07:52)mishu3113 Wrote: La mine in jurul blocului nu se mai gaseste nici la 2l. Nici la Mega nici la magazinele de cartier.

Se pare ca asa este prin Bucuresti - nici eu nu prea mai gasesc pe langa casa. Sa speram ca este doar o problema de aprovizionare...

(07-03-2016, 13:50)Lyvyoo Wrote: La Claro in sediu e un "plafar" si am pozat apa asta:

V-am mai povestit de ea, e ciudata cumva, caci are foarte putin Calciu, mai putin decat Bucovina, dar reziduul fix e 4 ori mai mare. Adica, la temperaturi inalte, ar fi posibilitatea sa ramana multe materii solide in urma. Poate o are cineva si poate sa-i testeze duritatea sau sa o farba intr-un ibric teflonat, sa vedem ce ramane.

Intrebare: ce nume are apa asta din poza?

Intrebare off topic: unde este  sediul Claro?

Multumesc.
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
#28
Sediul este pe Maior Coravu.

Apa este asta.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#29
Auchan Timisoara, Iulius Mall - disponibila in variantele, inclusiv la 5L
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#30
Am testat si eu astazi duritatea la o apa la care cifrele par in regula;mi-a iesit intre 1,5 si 2 ,deci mai mica decat la Bucovina!Poate mai verifica cineva sa vedem daca poate inlocui Bucovina,la nevoie!

Se gaseste la Mega Image.
Bezzera BZ10,Ascaso i-mini i1,Kinu M47,IMS 14/17g,VST 18g,tamper Motta 58mm,latiera Motta 50 cl,Espro Toroid 60 cl
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)