• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

Inlocuire garnitura grup Gaggia Classic model 2015

Salutare tuturor!

Doresc sa inlocuiesc garnitura de la grup pentru espressorul Gaggia Classic model 2015,am cautat pe forum dar am gasit informatii doar pentru modelul mai vechi, cred ca primul model daca nu ma insel.

Grupul e putin diferit fata de primul model Classic,e necesar demontarea grupului pentru inlocuirea garniturii, sau "cedeaza" putin mai greu fara demontarea grupului?

Am pus o poza in care am incercuit acea "proeminenta" metalica care e posibil sa incurce operatiunea.

Attached Files Thumbnail(s)

Lelit PL41TEM,Kinu M47,tamper,portafiltru bottomless,sita Ascaso competition,OCD 3D print.

Reply
Dar de ce crezi ca trebuie inlocuita, asa devreme?
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Poza nu este una reala de la. espressor, espressorul meu are aproape 2 ani vechime, si motivul înlocuiri este pentru ca, se prelinge apa pe lângă portafiltru.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Lelit PL41TEM,Kinu M47,tamper,portafiltru bottomless,sita Ascaso competition,OCD 3D print.

Reply
Sinele de plastic le mai ai?
Gaggia Espresso; Quamar T80e

Reply
Sa nu fie pintenii aceia de vina, pseudogarniturile din plastic, de pe marginea interioara a grupului.
* scoate semnatura cu marca telefonului, din Tapatalk
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Sinele respective de plastic mai sunt,dupa lungi cautari am gasit urmatoarele informatii care pe viitor pot sa ajute si alti useri:

- garnitura Gaggia Classic model 2015 are diminesiunea 79 x 56 x 6.5 mm si se inlocuieste, doar prin demontarea boilerului, un filmulet orientativ de la un alt model care are o garnitura foarte asemanatoare 
https://www.youtube.com/watch?v=GBC7IOaWs68

- cod producator:11004543 pret ~ 60 lei,e mult, dar nu am gasit o alternativa ma ieftina

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Garnitura se poate scoate si fara sa demontezi boiler. Cu o surubelnita subtire de la exterior spre interior. 
Eu am luat din Italia printr-un prieten, de aici http://www.crericambi.it/produttore_eng....ttocate=71.
Sunt compatibile cu cele de pe Saeco Nina si Gagia Color, Pure...
Nuova Simonelli Oscar; Mazzer Super Jolly; M38
DIY fluid bed roaster

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)