• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Initiativa - ar fi interesant sa poti cumpara fara garantie dar mai ieftin?

Vazand multe modificari care se fac pe espressoare si chiar useri care au renuntat la garantie, credeti ca ar fi interesant de propus sa avem posibilitatea de a cumpara espressoare mai ieftine, dar fara garantie (decat una initiala de doua saptamani sa zicem, pentru eventuale defecte din fabrica)? Ce ar insemna acest "mai ieftin ?" pentru a fi relvant, ca si procent din valoarea aparatului? 

Ma gandeam la o apropiere de unele scoruri din afara pentru anumite espressoare mai scumpe aici, avand in vedere ca practic nu ai garantie atunci cand cumperi din afara Romaniei, trimisul pe curier international fiind destul de costisitor si posibil riscant pentru aparat.

Din cate stiu eu, orice service necesita un abonament lunar / anual, pentru orice tip de produs electric, care intr-un procent mai mare sau mai mic se reflecta in pretul produsului. Tocmai acel procent ar putea fi taiat.

Visez eu prea mult la ieftineli?  Smile Ar merita?
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Nu visezi. In general importatorul primeste un discount (2 - 5% nu va ganditi la avioane) pentru service. 
Eu ca importator as da si 10% discount ca sa nu mai am batai de cap cu garantiile.. Big Grin
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
da, teoretic pentru mine, dar indiscutabil ar merita; este in intregime justificat la noi;
in ultimii 30 de ani, cred ca am beneficiat de garantie (la echipamente de folosinta indelungata) o singura data, si atunci in favoarea celui ce mi-a cumparat un DSLR si l-a butonat pana i-a dat peste cap firmware-ul...

la masinile mari (sisteme de calcul), un contract de mentenanta inseamna cca. 10% din valoarea produsului, more or less; garantia e inclusa in pret, dar ar trebui sa fie tot pe acolo, avand in vedere cheltuielile mari implicate (box swapping);
problema care o vad, este ca Bezzera de ex., include grantia in pretul de vanzare deja negociat si contractat cu distribuitorul; asta cere schimbari de politica comerciala;

in home-barista, sfatul care se da noilor veniti este sa-si cumpere acel brand de masina care e oferit de un distribuitor din apropiere (toate masinile, de la un nivel incolo sunt cam de aceeasi performanta); tocmai pentru a avea rezolvata problema interventiilor de service;
nu mai vorbim de masinile comerciale, pentru care principalul argument de selectie este calitatea si disponibilitatea service-ului;
Bezzera STREGA (PID grup, dimmer pompa, dataloger), rasnita Macap M7 (900rpm), site IMS, Hario V60, prajitor DIY cu Artisan

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)