Hello There, Guest! Login Register


In sfarsit, un espressor automat isi face treaba ca la carte ?

#61
Dacă nici Silviu nu a închis discuția, atunci sa-l așteptăm pe Sf.Petru...

Îmi pare rău că am citit putin pe diagonala si mi-au scăpat jignirile respective. Si dacă tot vin Rusaliile, ii rog pe sfinții gura de aur sa fie ultima oară când mai folosesc pe acest forum astfel de adresari, indiferent de natura adrisantului! Amin
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#62
scria cineva ca faci varice langa el pentru setari, deja i am gasit o problema de fabrica, zice: reset rasnita, am dat sa vad la ce grad imi aduce macinatura... nicio diferenta dupa prima cafea ( el isi bagase 50pozitii in plus, la a 2 a cafea deja imi iesea in 6 secunde "cafeaua"... ziceai ca's pietre...am dat din nou reset, ( ia a bagat fara sa stiu 50 pozitii plus de slabire... am desfacut protectia de la grup sa vad ce pisici are, am dat reset, se reseteaza cifrele si apoi slabeste pana la nr 50 ))))) 6 ore mi am pierdut pt o rasnita )))) de la 12 noaptea mi am prin urechile... minim zice ca este zero, eu aveam zeri si pietre in zat... m a lasat sa strang desi eu eram pe zoro, am dat zero de vreo 200 ori )))) pana am ajuns in cealalta partea de nu mai curgea nimic ca prea fin )))) imi coloreaza parul in alb acest "espressor" ))))
 
#63
Sau asa: https://www.mokase.it/en/
Cer scuze nu m-am putut abtine. Am cedat după 2 ore Smile

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
#64
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-A...ght=mokase
 
#65
(31-05-2017, 22:03)Gozmin Wrote: Simturile sunt elemente, sa le spun asa, care nu pot fi insusite, preluate, invatate sau cum vreti voi de lucruri si badoage de metal pentru ca este contrar firii.

Eu cred ca in viitorul nu foarte indeparat vom vedea AI-uri si pe espressoare Smile
Eventual antrenate foarte bine pe espressoare manuale, cu input uman, si apoi lasate sa lucreze pe masini complet automate. Metalul si plasticul nu pot invata, insa un AI inteligent poate invata tot ce tine de gustul unei cafele.
Stiu ca suna SF, dar nu-mi pare deloc imposibil de realizat Smile
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
#66
dupa ce ceva zile am gasit ceva probleme, nu poti scoate grupul sa il speli cum o poti face la restul espressoarelor automate si nici sa il cureti usor nu o poti face, trebuie sa bati betisoare lungi cu chestii in varf pentru a sterge grupul, dupa 50 cafele arata ca naiba imprejur, este exagerat la spalat, cam 15 litri pe zi arunca afara... cand iti este lumea mai draga el isi da spalare de 10 minute... vorbesti singur... cei de la Saeco sunt un pic mai inteligenti, ai 12 pozitii si doua rasnite pe meniu, poti alege rasnita 1 sau 2 si faci cafea, la marele Cimbali trebuie sa faci o pagina separata cu rasnita doi... o alta faza urata este ca nu pot fura cafeaua rasnita pentru a vedea cate grame ies in 3 secunte, poate ma ajuta careva sa inteleg cate grame de cafea sunt intr un puc de 20grame, la Saeco scrii, 8 grame si 8 grame iti baga... am facut un clip cu meniul pe care il vizionez ca un desene animate ))))   espressorului
nu stiu sa adaug poza aici, pucul de cafea sau cum i 'o zice
 
#67
Asa iti trebuie, sa te inveti minte! Uite si tu in prima parte a clipului tau ce bine se regaseste sintagma cu care ai inceput topicul:  "espressor automat care face treaba ca la carte"...  Capuccino de 17.000 de euro...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#68
(07-06-2017, 10:21)Lyvyoo Wrote: Asa iti trebuie, sa te inveti minte! Uite si tu in prima parte a clipului tau ce bine se regaseste sintagma cu care ai inceput topicul:  "espressor automat care face treaba ca la carte"...  Capuccino de 17.000 de euro...

da, eu am facut clipul pentru snow latte( spuma de lapte rece ) , nu este cappuccino, ala cand il fac se amesteca laptele cald cu cafeaua, asta rece nu se amesteca, nu era reglata rasnita pentru cafea, ce pisici, a iesit cafeaua in 10 secunde... abia am ajuns la rasnita doi, e grele rau,
 
#69
Desi Liviu a sugerat discret sa incheiem subiectul din cauza divergentelor de pareri promit sa fie ultima oara si iti spun ca ai plecat cu stangul. Ce incerci sa faci se cheama calibrare si aparatul trebuie invatat cata cafea rasnita produce la o anumita granulatie intr-un interval fix de timp sau numar de rotatii ale rasnitei. Comparatia cu Saeco este gresita la automatele lor se face dozare volumetrica si despre inteligenta lor sunt faliti dupa ce au mai distrus si un alt brand Gaggia.
Grup care sa nu poate fi extras si curatat? Ma ingrozesc ce cafea ar scoate dupa cateva saptamani oricate spalari si-ar face. Mai insista!
In concluzie te-ai cam grabit sa pui eticheta "ca la carte" si primul grad de comparatie ar trebui sa fie carticica aia numita manual de utilizare.
Fara sa fiu lipsit de respect consider subiectul incheiat.
 
#70


   "Desi Liviu a sugerat discret sa incheiem subiectul din cauza divergentelor de pareri ..."
n-am gasit discreta sugestie, si cu atat mai putin vreo materializare a ideii respective, asa ca, desi intru mai rar pe forum, dau mereu, cu parere de rau si cu mirare, de acest thread care e intretinut activ si are si destula audienta!

o fi ca in chestia cu unu' care arunca piatra, sau bolovanul si altii mai multi, care incearca sa o/il scoata...
sau ca in constatarea unora ca...oricît de mulți nebuni aruncători de pietre ar exista pe pămînt, se vor găsi de cel puțin zece ori mai mulți indivizi lîngă ei, nu neapărat mai sănătoși, dar sigur mai înțelepți. Și toți se vor mulțumi doar să se uite.

parca am deslusit totusi, destule pareri care ar justifica inchiderea thread-ului!?
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#71
@radudani - prea iei in serios lucrurile. Este evident ca a fost un topic de relaxare, asteptand cu totii fail-ul OP-ului  Smile  Hai sa mai si zambim!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#72
(07-06-2017, 23:57)Lyvyoo Wrote: ...asteptand cu totii fail-ul OP-ului  [Image: smile.gif]  Hai sa mai si zambim!

exact cum spuneau aia: Și toți se vor mulțumi doar să se uite.

sigur ca zambim Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#73
jur si eu ca este ultimul comentariu, v as ruga, daca doriti, sa ma ajutati sa inteleg ceva

nu ma pricep la espressoare deloc, eu imi reglez rasnita dupa modelul 30 secunde pe care l am invatat de la voi, pun la facut o cafea lunga( asta se vinde )  si vad ce secunde are, daca iese sub 30 secunde mai strang rasnita, daca are peste 30 secunde mai slabeste, dupa ce am calibrat eu dupa acest model am zis sa activez marea  functie     Perfect Grinding System si surpriza, mi a resetat tot, acum cafeaua lunga iese in 13 secunde, nu va suparati ca va intreb, ce naiba, o luati si voi ca o gluma .... sa revin la setarile mele sau o las asa? or avea ei dreptate? multumesc si mii de scuze, n am vrut sa supar pe nimeni cu nimic.

P.S. o mica poveste din care poti rade sau etc...  m am apucat de treaba asta ca o alternativa la Tchibo, am dorit sa vand ceva mai bun, am visat degeaba ca , teapa mare, am avut in magazin( 20150 ) un RHEA XS cu apa de la robinet ( apa ) cafea Eduscho si praf cappucinno pe post de lapte = "o super cafea", s-au vandut 6mii cafele la pret de 2.5lei, o luam cu 1.5lei, m am suparat cand le am zis celor cu cafea sa puna si ei un filtru ca, apa din mamaia este o imputitura la care mi au raspuns ca, acea apa dura, clor si etc dau un gust mai placut, anul urmator( 2016) am renuntat la ei si am luat Saeco Next Age ( video ) , Lavazza Pen Aroma, lapte proaspat Zuzu = altceva, nu? 3lei/cafea, s-au vandut doar 3mii  toat vara,  am zis ca nah, probabil a fost un an mai prost, in toamna am dus espressorul la Metro, la un magazin Fornetti, am crezut ca  patronii au bani, 2,5lei nu e o avere, se respecta, am crezut prost, dupa 3luni am luat espressorul, 20 cafele/zi, asta pentru ca faceau coada la espressorul care da cafea gratis pe cartela, unii isi iau si acasa... pleca cu tava plina de cafea... nu eram pe procent ci pe o chirie fixa, acum in Mamaia este Cimbali, va spun ca langa mine un vecin are un RHEA XS, acum de rusalii a vandut peste 30 cafele/zi( am vazu cu ochii mei, dau flyere la cafea ) , eu maxim 10cafele/zi, nu aveti Tchibo? am plecat, stai! am Lavazza si Julius, lapte proaspat, apa filtrata, vorbesc singur, o sa innebunesc, Tchibo este regele cafeleleor in Constanta cel putin in magazine, eu am inteles de ce suntem saracii EUropei, in marea mojiritate, oamenii din tara asta sunt niste imbecili, daca cineva vor sa le dea cemai mai bun ei tot la cc trag... daca cineva considera ca un RHEA XS poate sa faca cafea mai buna decat un Cimbali atunci, imi cer scuze ca l am jignit.
 
#74
In statiunea Mamaia, zona Cazino, unde ai credea ca sunt oameni educati si cu bani, cea mai bauta cafea este cea de la Tchibo( Eduscho ) ..... priviti ce n ati pomenit voi in viata voastra o imagine cat 1000 de cuvinte ... Voi sunteti SF'uri cu cafeaua voastra, sunteti unicati, si, prea putini in tara asta care mai gandesc asa cat de cat, restul turmei bea cafea de oriunde scrie Tchibo. ca espressorul este o mizerie nu mai conteaza...
 
#75
(12-06-2017, 04:16)eosforfly Wrote: In statiunea Mamaia, zona Cazino, unde ai credea ca sunt oameni educati si cu bani...
Nu confunda averea cu educatia. Si de altfel, nici cafeaua cu cibo... Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
#76
Am baut azi o cafea la tine. Mi-a placut, mult peste omniprezentele tchibo.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
#77
Acel aparat de cafea Cimbali ne spune cum va arata (aproximativ) viitorul (din punct de vedere al interfetei pentru moment): un aparat cu multiple setari (poate sa aiba si wifi pentru al seta de pe telefon daca e nevoie), perfect automat, dar si cu setari manuale specifice pentru entuziasti. Insa acel aparat Cimbali este inca departe de calitatea dorita de entuziasti (la un pret ridicol de mare), iar acel viitor pare inca indepartat.
DeLonghi Dedica EC 680.BK, Graef CM 800, Hario mini.
 
#78
Habar nu aveti voi ce automate high-tech avem noi in tara: mai jos un Gemma, cu conexiune USB, extractie de dublu la 6,5bar - yeah! - si cu un timp de extractie extrem de eficient, ca. 12 secunde, adica nu se cacaie ca noi!
Asta este viitorul!
?

[Image: o84AO5c.jpg]
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
#79
am baut un shot la WOC anul asta de la un automat super patent cu cel putin 3498239 de ecrane de touch, puteai regla orice, iti facea si o supica, etc. ( nu mai tin minte marca, dar era una mare ).
cat despre shot: era atat de buna incat am intrebat care este pretul.






12.000 eu.
am plecat, serus tati.
--Only God Can Judge Me--
 
 
#80
Si nu ai zis ca esti de pe espressoman, poate iti dadeau reducere? Smile)
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
#81
(04-09-2017, 18:16)Alin T. Wrote: Si nu ai zis ca esti de pe espressoman, poate iti dadeau reducere? Smile)

Ba da, mi-au dat-o gratis (in Business Lounge la aeroport, ha, ha!), si chiar am avut voie sa apas singur pe buton - dar tot nu a meritat, chestia asta ma depaseste! Total!
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
#82
Pacat ca nu ai fost cu RaduCarutasu, e mai curajos ca tine la interventia in treburile automatelor gasite prin calatorii  Smile Povestea pe undeva ca a lasat multi ospatari de hotel 5* cu gura cascata Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#83
(27-07-2017, 20:48)Zaheyu Wrote: Am baut azi o cafea la tine. Mi-a placut, mult peste omniprezentele tchibo.

Multumesc

sfarsit de sezon, ( nu stiu sa adaug poza aici ) nu stiu de ce am putut crede eu ca pot vinde 300 cafele/zi, m am bazat pe puterea espressorului dar am uitat de mentalitatea oamenilor, chiar nu inteleg de ce cel care face un super efort financiar cu niste produse de calitate nu este apreciat si cei care vand Tchibo( prafuri, apa la bidon, espressoare jalnice ) au un mare succes, am lasat'o balta si cu cafeaua macinata, ( am avut un pont bun de la Liviu) asta pentru ca oamenii nu apreciau ceea ce vedeau, lapte proaspat, super espressor, filtre apa, cafea de calitate fata ce exista in lumea vendingului, vorbeam cu peretii, ei tot la Dallmayr& Tchibo trageau
 
#84
Lavazza Matinee EP, un automat cu aer de tonomat.

Chiar daca este pe piata de 20 de ani, face minuni cu capsule reincarcabile. Thermoblock, gata de lucru in 2 minute, livreaza un espresso de 30 ml. corect din 7 grame de cafea proaspata rasnita in casa si presata cu grija in capsulele originale golite si reincarcate sau in capsule speciale recharge. Pentru 60 grame se mai poate introduce o capsula. Are si varianta dubla sau americanno dintr-o singura pastila dar se transforma intr-o ciorbitza pentru bunicute ,,tensionate". La 250 lei sh, este o varianta draguta pentru sotiile care vor cat mai putine complicatii cu cafeaua dimineata. Zilele urmatoare adaug mai multe poze...[Image: 1a6e7b34d213c50a86bb6f6b105a23a1.jpg]
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
#85
un pic light...[Image: aec3819c76fe1046cad516a78972a21a.jpg][Image: 97ed552f308b8947315549fcbb42f4d7.jpg][Image: c6f9d40d320377d15e2ef5edf9b505b3.jpg][Image: b74302585d6762699720e7e370f26ef3.jpg][Image: 9dfaa3e91f3b7224e8e1ff21547de464.jpg][Image: 0f1d0d9dccf967a6b2847fe5085c434c.jpg][Image: aea93e5fe2faa0154868876fa8826300.jpg]

30 grame, just ok. [Image: 136cfd986c3ecbbbd3882f9f7262846a.jpg]
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
#86
guatemala coban, dulce pentru prima oara si nu pe expobar!!![Image: 4d959e7e8d01eff1ca673e96d5891fd9.jpg]
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
#87
(25-10-2017, 17:04)mihneasusan Wrote: Lavazza Matinee EP, un automat cu aer de tonomat.

Chiar daca este pe piata de 20 de ani, face minuni cu capsule reincarcabile.

Capsule reincarcabile ? Cum asa ?
Quick Mill Vetrano 2B, Eureka Olympus KRE, Tamper Torr (flat&convex), site VST, site IMS, pitcher ILLY, OCD v1, Gene Cafe CBR-101, Hottop KN-8828P-2K
 
#88
Adica un portafiltru mai de la tzara... Smile

Mah, voi vreti sa i se urasca de cafea initiatorului topicului ? Smile
 
#89
Eu nu prea vad logica... De ce ar trebui sa ni se para mai usor sa rasnesti si sa te chinui sa incarci si sa manuiesti dozele ale reincarcabile decat sa rasnesti in portafiltru?!
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
#90
Because reasons 121
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)