• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

In sfarsit cafea :)

Salutare si bun gasit

In sfarsit dupa mai multe luni de meditatii si dezbateri si multe ore de citit de pe forum am decis si am achizitionat jucariile care sper ca ma vor transforma din bautor de zeama maronie dubioasa in bautor de cafea.

Deocamdata experimentez, procentajul de reusita nu e foarte mare Smile
Oricum ce iese e peste calitatea de cafea din multe baruri asa ca sunt pe deplin multumit.
Aseara am reusit prima crema de lapte dupa probabil 5l de lapte bauti de scurgerea chiuvetei.

Atasez o poza cu jucariile
[Image: abe4e19daf70a9cd232d7bb0fac5494d.jpg]

Espressor: Lelit PL81T
Rasnita: Vario Home 2015

Mai am de acizitionat un portafiltru simplu (cel dublu de multe ori nu imi asigura ce am nevoie iar cel blind, well .... Pana nu te pricepi, mizerie mare si atentie la ochi Smile)))

Multumesc tuturor pentru scaturi si mai ales lui Liviu pentru toate sfaturile si rabdarea

Promit sa revin de indata ca incep sa ma pricep macar putin.

Weekend frumos

Reply
Vrei sa spui sita single. E suficient sa schimbi sita, nu tot portafiltru. Dar orisicum e recomandat sa folosesti sita dubla, cel putin pt. inceput
Expobar Brewtus IV | Kinu M68 si M47 | VST 20gr ridgedless | pitcher Motta 35cl | Aeropress + Kohi filter | V60

Reply
Nu. Ma refer la portafiltru nu la sita. Sita am single si double si o folosesc doar pe cea double pentru ca oricum asa beau cafeaua 40ml din 16g de cafea. Ce vreau sa zic e ca unele cescute sunt mai inguste iar daca folosesc portafiltrul normal, cel pentru doua cani una din ele e aproape intotdeauna chiar pe margine si mai curge si oe langa canuta. Am vazut ca sunt din acelea pentru o singura cana, la astea ma refeream Smile

Reply
Te referi la picurator.
Gaggia Classic '15 12 bar/Lelit PL043MMI/Sita IMS Competizione 14 g, 641 găurele/Tamper custom made® 58,5 mm

Reply
Exact Smile inca pentru mine multi termeni noi

Reply
Stai linistit, nici eu nu sunt departe ...
Gaggia Classic '15 12 bar/Lelit PL043MMI/Sita IMS Competizione 14 g, 641 găurele/Tamper custom made® 58,5 mm

Reply
Parerea mea este sa iei unul fara fund, care iti arata si erorile de distributie, tampare, pe langa faptul ca iti rezolva problema mentionata.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply
Am unul fara fund dar stii cum e la amatori.... Mizerie mare ca improasca in toate partile pana te pricepi Smile

Reply
Asa e, dar asta e calea de invatare. Stai sa vezi single pe fara fund ce frumi e la inceput :Tongue Oricum scutesti o investitie ulterioara.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)