Hello There, Guest! Login Register


Imprumuta manometrul comunitatii, pentru masurarea si scaderea presiunii

#1
la cererea publicului Smile trimit zilele astea manometrul sa mai faca o tura pe la cei care au nevoie de el pt a modifica presiunea la aparate. topicul asta e pt a lua legatura si a va pune pe lista ca sa ajunga si pe la voi. nu lasati date personale aici ci trimiteti-le pe privat dupa ce v-ati inteles cu cel la care e manometrul sa vi-l trimita voua.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#2
Ok. Multumim, primul pe lista sunt eu. Am trimis pm.
Gaggia Clasic 2012 + Eureka mignon manuale
 
Reply
#3
Daca tot vine la Bucuresti as vrea si eu sa verific presiunea. Vorbesc cu Costi pentru asta sau cu Fane?
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#4
pai eu il trimit la Costi azi sau maine. in continuare vorbesti cu el ca atunci cand isi termina treaba sa ti-l dea tie.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#5
OK.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#6
Multumim domnu Fane pentru manometru, eu am rezolvat si l-am trimis mai departe la colegul Pascalau.
Gaggia Clasic 2012 + Eureka mignon manuale
 
Reply
#7
(31-01-2013, 15:32)C O S T I Wrote: Multumim domnu Fane pentru manometru, eu am rezolvat si l-am trimis mai departe la colegul Pascalau.

Da manometrul este la mine. Am terminat si eu cu el. Ti-l returnez Fane?
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#8
Salutare.

Ce manometru aveti? este daja instalat pe un portafiltru?
Gaggia Classic, OPV, Mahlkonig Vario, PID, VST 15g ridgeless, Micro Sieve Reneka 16g
 
Reply
#9
Asa arata manometrul.

   
   
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#10
Se monteaza pe portafilturu normal cu iesire de 3/8?
Daca e asa pot sa-l imprumut si eu?
Gaggia Classic, OPV, Mahlkonig Vario, PID, VST 15g ridgeless, Micro Sieve Reneka 16g
 
Reply
#11
Nu stiu exact cat este filetul dar, vad ca esti din Bucuresti, ne putem intalni sa ti-l dau. Daca este si Fane de acord.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#12
Poi astept raspunsul vostru, eu stau in Colentina cred ca suntem aproape.
Gaggia Classic, OPV, Mahlkonig Vario, PID, VST 15g ridgeless, Micro Sieve Reneka 16g
 
Reply
#13
Da se ataseaza la portafiltru.
Gaggia Clasic 2012 + Eureka mignon manuale
 
Reply
#14
Am cumva norocul ca acest manometru sa mai fie prin bucuresti? Sau se poate sa ajunga si pe la mine?

Daca nu ma insel OPVul lui classic se poate ajusta la 9 bar...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#15
Manometrul e la mine. Vorbeste cu Fane si ti-l dau.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#16
Ok
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#17
Fane nu raspunde Sad

Stie cineva cum pot lua legatura cu el altfel?
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#18
Am luat manometrul (merci doru)...am reglat opv...nu s-a schimbat nimic...sau chiar mi s-a parut putin cam ...sters gustul...Huh

L-am lasat la 10 bar, plecat de la 12, dupa o rotire a opv-ului de aproximativ 270 grade in sens invers acelor de ceasornic.

Oricum..manometrul a etansat foarte bine pe pf (i-am mai pus eu o garnitura pentru a se infileta strans si sa ramana manometrul spre exterior). In schimb, pf nu a etansat deloc bine pe grup Huh

Cu cafea etanseaza, sau cel putin nu curge pe langa pf, iar fara cafea a trebuit sa il strang foarte tare si sa duc manerul cu aproape 45 grade spre dreapta mai mult decat normal...si tot curgea pe langa. Ma speriasem ca am bulit garnitura de grup...dar am tras un shot si a fost ok.

O sa mai masor presiunea dupa ce ii montez preincalzire...daca si cand o sa reusesc...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#19
In mod normal, fara experienta in cafea si espresso, nu simti aproape nicio diferenta atunci cand cobori de la 12-13 la 10 bar. Insa autosugestia lucreaza din greu in acele momente si ar trebui ca la o viitoare intalnire mai mare sa facem un blind test pentru a vedea mai clar.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
Ca mare dreptate ai...chiar vorbeam cu doru ca ar fi bine sa ne intalnim mai multi, cu aparatele din dotare, sa facem niste teste...si tu esti omul care poate organiza asta..
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#21
Pai demult vreau, dar ne trebuie o locatie mai generoasa. De exemplu in septembrie (desi mai e mult pana atunci) Paul si Flori vor sa faca un eveniment/expozitie/targ cu prajitorii de cafea si alti oameni improtanti. Desi sper sa iasa, eu nu cred ca acestia vor veni. Tot atunci au spus ca ar fi de acord sa ne rezerve un spatiu mai mare pentru noi, sa facem teste sa prajim etc. Dar poate gasim o locatie interesanta si ofertanta pana atunci, pentru o intalnire nationala mai mare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
Pai poate ar trebui sa deschizi un topic in care sa vedem cati ar fi dispusi sa vina pentru a avea o idee despre ce spatiu avem nevoie...poate nu e nevoie de un spatiu mare si ar putea sa ajunga o masa lunga, in curte la cineva, si foarte multe prelungitoare electrice...(vin eu cu vreo 3-4) Big Grin
Din pacate stiu ca e greu sa organizezi asa ceva dar...poate ca ar fi mai bine sa nu te gandesti la un eveniment mare la care sa participam multi ci la mai multe in care sa participam...mai putini...
Pentru mine ar fi mai interesant sa vad ce va iese voua decat ce iese la o cafenea cu scule profi...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#23
Numai ca HX-urile si DB-urile vor fi greu deplasabile Smile

O sa caut in perioada urmatoare niste alternative... De ex. importatorul Bezzera cauta un spatiu de acest gen pt un showroom si ar fi fost un loc excelent, caci aveam pe masa masiniarii e61/nonE61, DB etc. Ramane in vizor obiectivul pt. perioada urmatoare
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#24
(11-06-2013, 20:55)nickso Wrote: In schimb, pf nu a etansat deloc bine pe grup Huh

Ai dat sita jos?
 
Reply
#25
Nu..am avut sita in pf. d-asta imi si da cu virgula ca...etansarea se face intre sita si garnitura si nu inteleg ce rol are cafeaua, in sita plina, astfel incat sa etanseze mai bine. E posibil ca, atunci cand ai cafea in sita, presiunea in grup sa nu ajunga nici pe aproape la 9 bar? Chiar daca este o curgere ok?
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#26
Incearca fara sita, testul de presiune la grup se face fara sita.
 
Reply
#27
Revenire...am avut o sclipire!! Big Grin

Nu curge pe langa garnitura ci curge printre pf si sita. Cand avem cafea in sita presiunea este mare intre sita si grup dar mica intre sita si pf. Fara cafea toata presiunea este egala si inainte si dupa sita...si tinand cont ca intre pf si sita nu este nici un fel de etansare...voila!

Deci nu se poate rezolva decat daca incerc fara sita. Revin diseara cu impresii.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#28
(12-06-2013, 10:01)astinga Wrote: Incearca fara sita, testul de presiune la grup se face fara sita.

SmileSmileSmile

Ultimul mesaj l-am scris inainte sa vad mesajul tau dar ai dreptate si e logic...multumesc.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#29
Am facut testul si fara sita si nu mai curge. Am 10,5 bar cu manometrul pe pf...deci aprox. 9,5 la extractie. Nu il mai desfac pt 0.5 bar..data viitoare..
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#30
Informativ, in acest moment manometrul este la userul minitehnicus. Daca mai aveti nevoie, strigati...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)