Hello There, Guest! Login Register


Imprumuta manometrul comunitatii, pentru masurarea si scaderea presiunii

la hornbach se gasesc toate modelele de adaptoare mama/tata pt 1/4, 1/2 si 3/8, deci nu pleci fara sa gasesti.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
hai bre Maki, ai nitelusa rabdare si nu fa un conflict international din asta. Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
Azi am trecut prin hornbach si mi-am amintit de cele discutate aici. Am luat un manometru de 10 bari Ferro pt boilere, care are filet exterior de 1/4. Pf-ul de Classic are filet exterior 3/8 asa ca am luat 2 treceri de la 1/4 la 1/2 si de la 1/2 la 3/8, pt ca nu exista sau nu aveau ei trecere directa de la 1/4 la 3/8.

Asa arata, mi-am facut treaba cu el, daca il doreste cineva, imprumut sau vanzare cu cat l-am cumparat sa-mi zica, a costat in total 15 ron.


BTW, era pasta pe filetul original de pe PF si am tras de el de m-au luat toti dracii, nu a fost desfacut niciodata si cel care a pus pasta a fost foarte darnic, l-am desfacut doar cu mainile si cu o cheie papagal, dar am tras cum nu am mai tras niciodata.

[Image: 367cb8988b.jpg]
 
Reply
Are cineva un portfiltru cu manometru pe care il poate imprumuta cateva zile?
 
Reply
Kind reminder: manometrul este inca la mine, cine are nevoie de el sa imi spuna. Momentan sunt plecat din tara, dar de luni il pot trimite fara probleme.
Multumesc.
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Daca nu ma insel e doar manometru fara portfiltru. Nu prea ma ajuta fiindca nu am portfiltru cu filet si nici nu as mai cumpara unul doar pentru o masuratoare.
 
Reply
Am eu PF + manometru, dar in Bucuresti Sad
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
ar merge cumparata o sita blind si gaurita, montat manometrul pe ea si cand se face masuratoarea folosit portafiltru fara fund. in stilul asta ar etansa mai bine pe garnitura aparatului.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
As vrea sa verific si eu presiunea espressorului. Ma poate ajuta cineva din Bucuresti cu un manometru ? Multumesc.
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
Reply
Mihai, te ajut eu. Maine dupa-amiaza ma intorc in Bucuresti si ti-l pot da.
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Are cineva manomentru care sa se potriveasca pe un gaggia espresso pure si e dispus sa il trimita in tara (Alba Iulia) platesc eu transport etc. Multumesc anticipat.
 
Reply
Salut, manometrul comunitatii este la mine (Alba Iulia), cei interesati va rog un PM. Mersi
 
Reply
Salut. Ti-am dat PM, niciun raspuns !
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
Salut Gozmin, littlej,

Gozmin - daca esti de acord, m-as bucura sa treaca manometrul intai si pe la mine, fiind in zona.
Doresc sa reglez presiunea pe al meu Gaggia. 

Ce parere ai?
Lelit Elizabeth PL92T, Kinu M47
 
Reply
Numai sa faci rost de el !
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
Hello, anybody hear me ? Mai avem manometru sau imi fac unul  singur ?
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
(26-02-2018, 18:32)Gozmin Wrote: Hello, anybody hear me ? Mai avem manometru sau imi fac unul  singur ?

Am trimis si eu un mesaj catre littlej, inca nu am primit raspuns.
Lelit Elizabeth PL92T, Kinu M47
 
Reply
mai pun eu un manometru in circulatie. dati-mi adresa pe PM.

din cei care cititi aici, poate aveti un portafiltru naked (in plus, ca probabil multi ati trecut intre timp la espressoare mai bune) pt gaggia ca sa facem o scula mai buna pt reglat presiunea. vreau sa montez manometrul pe o sita de blind, care sa o punem pe aparat ajutorul acelui portafiltru. in stilul asta ar etansa mai bine decat varianta actuala.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
Am intrat in posesia noului manometru primit de la colegul nostru Fane, caruia ii multumesc. Urmeaza sa efectuez masurarea si ajustarea presiunii, dupa care, o sa-l trimit/transmit tot unui coleg de-al nostru din Oradea, CosminC pentru aceiași procedura.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
Noul manometru și-a luat azi 20.04.2018 zborul spre capitală, la colegul nostru @ionut_v.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
Cand este disponibil manometrul doresc sa-l imprumut. Multumesc


Sent from my SM-A520F using Tapatalk
Lelit PL41plus, Ceado E5P, IMS CI200 Nanotech, nivelator Motta
 
Reply
Salut. Am intrat ieri in posesia manometrului si tin sa ii multumesc colegului Gozmin. In maxim 2 zile termin de "setat" bestia si pot sa il trimit mai departe.
 
Reply
Salut! 

Am "terminat" masuratorile cu manometrul comunitatii si este gata de expediat urmatorului doritor. Astept PM pentru detalii livrare.
 
Reply
(01-05-2018, 09:34)ionut_v Wrote: Salut! 

Am "terminat" masuratorile cu manometrul comunitatii si este gata de expediat urmatorului doritor. Astept PM pentru detalii livrare.

Am trimis mesaj. Astept raspuns.
Confused
Lelit PL41plus, Ceado E5P, IMS CI200 Nanotech, nivelator Motta
 
Reply
Salut! 

Am "terminat repede" cu manometrul comunitatii si este gata de expediat urmatorului doritor. Astept PM pentru detalii livrare.
Lelit PL41plus, Ceado E5P, IMS CI200 Nanotech, nivelator Motta
 
Reply
Salut tuturor,

Ar avea nevoie de manometru pentru 2 colegi de la serviciu care trebuie sa regleze presiune la un Rancilio Sivlia.

Daca este in Bucuresti, m-ar duce personal sa il ridic.

O zi usoara va doresc.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
După micrenda, dacă nu are altcineva nevoie de el, vă rog să mi-l împrumutați pentru o verificare pe un Lelit PL41tem. Sunt curios care sunt diferențele între indicațiile manometrului cu sita blind atașată și cele cu cel montat pe portafiltru.
ECM Puristika, Lelit PL41 TEM, Eureka Olympus 75 E, hi-speed
 
Reply
Parca nu merge pe lelit pl41.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
Nu merge, din cauza celor 2 gauri in buza portafiltrului. Daca reusesti sa le astupi vei putea masura cu manometrul de pf.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
Mulțumesc pentru lămuriri. Păi nu se înșurubează acolo unde este distribuitorul cu două căi (evident, după ce acesta e deșurubat) ?
ECM Puristika, Lelit PL41 TEM, Eureka Olympus 75 E, hi-speed
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)