Hello There, Guest! Login Register


Imprumuta accesorii: nivelator pretampare (57,5 si 58,5) + sita IMS Lelit 57mm

#91
Am comandat un nivelator de 57mm pana la urma, merge perfect cu sita de la Ascaso (care mie mi-a placut mai mult decat cea de test de la IMS).
Pachetul e gata, poate pleca mai departe la urmatorul doritor.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#92
Salut, am luat si eu de BF un Lelit, as vrea si eu sa testez sita si nivelatorul.
Lelit PL81T Grace, rasnita G-IOTA BLK, Bilaletti Moka Express 3 tz, Hario V60 - 02.
 
Reply
#93
Sita si nivelatorul sunt la [mention]Teryro [/mention]de ieri.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#94
Mulțumesc Mihai!
Ajuns cu ele acasa, am desfăcut nivelatorul sa îl curat, cand l-am insurubat la loc, in prima faza l-am lăsat mai “ieșit” din capacul negru, ceea ce a dus la un joc cand îl învărteam in sita.
L-am insurubat mai mult si acum cand învârt de cateva ori, cafea se distribuie, iar capacul negru ajunge sa stea pe marginea sitei. 
Cum e mai bine, care e sweet spot (este vreo regula)?
Lelit PL81T Grace, rasnita G-IOTA BLK, Bilaletti Moka Express 3 tz, Hario V60 - 02.
 
Reply
#95
In principiu trebuie sa se aseze pe gulerul sitei (ca sa iasa o suprafata paralela). Si sa apese cat mai bine.
Cand am facut corect asta, uneori chiar am simtit ca tamperul este de prisos.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#96
(04-12-2021, 00:25)Mihai L Wrote: In principiu trebuie sa se aseze pe gulerul sitei (ca sa iasa o suprafata paralela). Si sa apese cat mai bine.
Cand am facut corect asta, uneori chiar am simtit ca tamperul este de prisos.
Acelasi fenomen l-am sesizat si eu. Urmeaza intrebarea : cum este cel mai corect sa se regleze nivelatorul? Varianta 1 - atat de adanc incat daca tampezi simti ca este de prisos, varianta 2- sa nivelezi cu o adancime mai mica astfel incat tamperul sa poata presa la randul lui o oarecare adancime. Eu am folosit ambele variante, dar nu am sesizat diferente majore. Voi cum credeti ca este corect?
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#97
Eu prefer cat mai adanc, dar sa ramana sa se sprijine pe portafiltru la final.
Altfel risti sa apesi putin stramb cu tamperul si sa muti tot pucul.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#98
Alocati putin timp si cititi topicul dedicat, sunt multe informatii utile acolo plus zeci de tutoriale pe youtube despre reglarea corespunzatoare. Discutia oricum face sens pe acel topic, nu aici...
Pe scurt, daca este reglat prea adanc si tampeaza cafeaua, nu isi mai indeplineste rolul pentru care a fost conceput, acela de distribuire a stratului superior din sita, pentru a corecta golurile marginale. Totodata, de cand au aparut distribuitoarele Duomo / Kribli, acest tip de distribuitor gen OCD a cam ramas inutil...
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#99
(04-12-2021, 00:02)Teryro Wrote: Mulțumesc Mihai!
Ajuns cu ele acasa, am desfăcut nivelatorul sa îl curat, cand l-am insurubat la loc, in prima faza l-am lăsat mai “ieșit” din capacul negru, ceea ce a dus la un joc cand îl învărteam in sita.
L-am insurubat mai mult si acum cand învârt de cateva ori, cafea se distribuie, iar capacul negru ajunge sa stea pe marginea sitei. 
Cum e mai bine, care e sweet spot (este vreo regula)?

Mai doreste cineva sa le testeze?
Lelit PL81T Grace, rasnita G-IOTA BLK, Bilaletti Moka Express 3 tz, Hario V60 - 02.
 
Reply
Salutare ce accesorii sunt disponibile pentru testare?
BezzeraUnica+CSflowControl |NicheZero|Atom75|FellowOdeV2|Stagg EKG|Orea|Cafec|Origami|AcaiaPyxis|NanoFoamerPRO|ThirdWater
Ex: BellezaBellona| EurekaSD
 
Reply
Salut, sita si nivelatorul sunt la mine. Ne putem vedea in zona Pasaj Marasesti/ Biblioteca Nationala (da-mi un PM).
Lelit PL81T Grace, rasnita G-IOTA BLK, Bilaletti Moka Express 3 tz, Hario V60 - 02.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)