• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Iluminat cu leduri

Unul din hobby-urile subsemnatului, care incet, incet devine o afacere (mai micuta ce-i drept) e iluminatul cu leduri.

Ultima "realizare" e un corp de uz home & office:
Caracteristici:
Lungime: 101cm
Latime: 65cm
Inaltime: 60cm
Putere luminoasa 5000lm (reala masurata 5300)
Consum: 15.6W
Eficienta: 89.75%
Corp: aluminiu eloxat natur
Greutate: 1kg
Prindere in tavan: dibliuri + holsuruburi
Legatura electrica: cuple rapide cu parghie.
Durata de viata: minim 10 ani.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
Toate bune si frumoase, dar pretul?

Reply
Nu am vrut sa para un un anunt comercial...
Deocamdata e in probe.

Admin Edit: Eventuale detalii pe PM, pe acest topic putem vorbim despre LED-uri si proiectul tehnic in sine.
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
Da...esti cam la limita Smile Nu prea mi-as dori precedente pe forum in acest sens, caci fiecare avem pasiuni si business-uri paralele, frumoase/intersante dar care nu se pupa neaparat cu specificul acestui forum. Iar anunturile de vanzare sau de prestari servicii se pun pe Bursa, acolo unde tot cafeaua este punctul de intalnire. De exemplu, daca faceai PID_uri era ok pentru noi sau daca printai obiecte 3D (ca sa iau doua exemple la intamplare) sau orice alt serviciu util espressomanilor. Putem discuta dezinteresat pe cafeneaua Offtopic despre orice pasiune a espressomanilor, chiar si despre LED-uri, dar la modul necomercial.

Voi edita asadar ultima postare.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Si o intrebare ontopic Smile

In ce orizont de timp estimezi ca vor scadea preturile pe LED_uri? De exemplu eu am in casa instalatie pe spot-uri, in special GU10. La ora actuala un GU10 LED 5.5W, 2700K, de marca, sare de 100 de lei.

Intr-un proiect ca al tau, iti permiti sa folosesti LED-uri de la fabricanti cunoscuti?
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Au scazut deja. Pentru variante clasice pe soclu GU10 am becuri Goobay de la Wentronic (Germania):
https://www.wentronic.com/de-en/index/artikel/30573
Garantie 5 ani
Nu am avut probleme cu ele si oricum procedura de garantie e simpla: credit note.
Pretul de magazin: 40lei.
Discountul de mai sus ramane valabil... Big Grin

Revenind la proiectul meu toate subansamblele provin de la producatori consacrati (a se citi certificati): Citizen, Ledil, Inventronics.
Pretul mai mic vine din volumul mare de achizitie a subansamblelor si din faptul ca tot montajul e efectuat de noi.

De exemplu: La partea de lampi industriale colaboram cu un producator local de carcase metalice. Am extins aceasta colaborare si la unele repere de la lampa noua, dar facand un calcul am iesit mai ieftin sa ne luam echipamentele de prelucrare si sa le facem noi...

Reply
In curand...
app 17000lm
17.6W
corp can&power

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Un alt model pentru interior:
Putere luminoasa 2000lm

Attached Files Thumbnail(s)

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)