• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Hottop roaster

Salutare,
dupa o discutie cu un coleg de pe forum (nu ascund, Radu Carutasu) inteleg ca sunt mai multi doritori sa cumpere in viitorul apropiat un prajitor Hottop.
Ma gandesc daca n-ar fii o varianta sa scriem un mail catre ei cu numarul de prajitoare (discutam despre 3-5u) si poate primim un discount cu aceasta ocazie.

Liviu, ne-ai putea ajuta cu treaba asta?
bineinteles ca ma pot ocupa si eu, doar sa aflam cate persoane am fii (daca suntem mai multi).
Expobar Brewtus IV | Ceado E37s | OE Lido E | VST 18/20g ridgeless | Tidaka 58.5 tamper

Reply
Asta e adresa de contact  :
hottop@ms12.hinet.net

Ma bucur daca ne-am aduna mai multi cu hottop , am putea discuta pe profile
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , filtru BWT bestcare s , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale 

Reply
le am dat mail de 2 zile, dar n am primit niciun raspuns... probabil sunt asaltati de volumul mare de comenzi din romania Smile
Expobar Brewtus IV | Ceado E37s | OE Lido E | VST 18/20g ridgeless | Tidaka 58.5 tamper

Reply
Shelly Chiang <shelly@hottop.com.tw>

incearca si pe adresa asta. Eu cand am fost interesat, raspundea in minute/ore si era chiar stresanta cu "te-ai hotarat? te-ai hotarat?" Smile
Lelit PL41TEM, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500

Reply
Ieri si azi am avut cel putin 20 de emailuri cu Shelly. Mi-a spus ca azi pleaca in Germania la ceva tirg/expozitie (2-7 septembrie)
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune, Orphan Espresso Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art., Hottop KN-8828B-2K+ 

Reply
am scris si pe shelly azi, posibil sa fie pe drum, cum zice Nicu. vedem Smile

Reply
Ceva targ este IFA Berlin, unde ar trebui sa aiba ochii mari toti consumerii de electronice...

[Image: ifab2b_layout_images_logo.png]

http://b2b.ifa-berlin.com/IFA/AboutIFA/

Reply
Ai dreptate : Hottop
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune, Orphan Espresso Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art., Hottop KN-8828B-2K+ 

Reply
cred ca sunt ocupati rau acolo, eu inca n am primit raspuns.
oricum, iau 2 cand imi raspunde... ca sa fiu sigur.

Nicu, poate le zici tu sa raspunda si altora, nu doar tie Smile

Reply
Bogdan, eu nu am cum sa va ajut, insa puterea unui group buy este magica Smile
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
am primit raspuns pana la urma:

Kn8828b2k+ is us 1700.00
Kn8828p2k is us 1400.00
Shipping cost is us 140.00

nu sunt prea incantat asa ca o sa mai studiez. poate ma indrept si spre bullet la preturile astea

Reply
Acum 6 luni vroiau 1300 Eur + 100 Eur transport din UK pe 28B2K.
Oricum, se pare ca de cand s-a lansat pretul a crescut constant si s-a chiar dublat. Asta e, cerere si oferta. Sie mie mi s-a parut scump si am decis sa nu particip la "jocul" asta Smile

Reply
1400 euro azi e un pic mai mult decit 1540 dolari. Nu vad unde e scumpirea.

Reply
1700+140=1840 vs 1540 = 300$ , asta este scumpire... as zice ca este...

Plus ca e scump din start, pentru ce face.
Da, stiu ca nu e altul mai ieftin sa ofere aia si ailalta, asta indica mai curand ca nu exista piata pentru asa ceva... chestiile cu adevarat de succes si cerute se cloneaza instant. Daca nu exista oferta chinezeasca inseamna ca nu e cerere reala nici la jumate de pret, fac ei studii de piata mai bine decat presupunem noi.
Asta ar putea explica mai realistic cresterea de pret decat cererea si oferta, mai curand lipsa cererii, si a flexibilitatii din partea producatorilor de a accepta reduceri ale profitului.

Reply
Nu e scumpire, 1700 e modelul 2k+. 2k este la fel ca inainte. Si pentru 300 usd ai control extern.

Reply
Adica adaugat un SSR de 10$... de aia se numeste taxa pe valoarea adaugata Smile

Reply
Sketchul de la roastlogger de arduino explica f clar si cum sa controlezi extern hottopul. Si componentele sunt ieftine. Daca vrei control extern, atunci se merita cel mai ieftin hottop si modificat.
Legat de pret, vedeți in posturile lui Radu C cât a costat acu' 2 ani. Iar pe alte forumuri se vede prețul din perioada cand s-a lansat. Atunci era concurent pentru Gene.
Eu tot zic ca e piața. Doar nu is talambi sa nu vândă nimic. Daca asta e prețul, înseamnă ca acolo se maximizează profitul. Ceea ce mi se pare corect. Mai departe fiecare alege daca ii convine sau nu.

Reply
Demolati, demolati....
Pa... Si pu....

O sa citesc de acum incolo...

Reply
Informam, nu demolam ...

Can you handle the truth ?! Smile

Reply
eu nu am pus motivele pt care vreau sa prajesc, doar am discutat in privat cu cativa dintre colegi.
nu vreau sa prajesc cu orice pret, si cu orice calitate, motivul este ca pe cafeaua pe care o folosesc lunar dau 5-7 mil si mi s a parut oportun sa iau un prajitor si sa dau ~jumatate pe cafea verde, urmand sa amortizez in timp prajitorul.
din ce vad aici ca se posteaza, nici nu mai trebuie sa fac o instalatie coreto, am cuptor electric cu rotisor, timer si temperatura reglabila, fac rost de un tambur cu gauri si prajesc cafea vreo 12 min, si gata, am cafea prajita.

@Gheorghe - bineinteles ca nu vreau sa dau 1500 eur pe un cuptor, dar nici nu mai vreau sa dau ~600 lei pe cafea lunar (cafea buna zic eu, de la prajitorii de top din Ro). Iar sa trec de la aceasta cafea buna la ceva prajit de mine doar sa fac economie, n-o s-o fac, asta este alt motiv pt care as vrea sa reproduc prajelile daca gasesc un profil care ma incanta. cu siguranta sunt colegi aici care stiu sa prajeasca dupa ureche/miros/ochi, insa eu nu sunt unul dintre ei si nu vreau sa merg la ghici de la o sarja la alta. eu am nevoie de un aparat mai destept ca mine Smile

@radu - intradevar, dupa putina analiza matematica, e destul de greu sa ma descurc cu un aparat care prajeste 250g/sarja. cel mai probabil o sa merg spre alt prajitor

Reply
Pai se pare ca opțiunile reale pt tine pot sa fie hottop, huky sau bullet.
Hottop are ca dezavantaj șarja mai mica si timpul de răcire daca vrei sa prăjești back to back
Huky are ca dezavantaj faptul ca trebuie sa dai tu la butoane(gaz si eventual ventilație). Poți reproduce orice, dar trebuie sa stai lângă el
Bulletul, aparent rezolva ambele probleme Smile

Reply
Nu uitati de

Quest M3

Sonofresco

Ikawa

Reply
Pe acest topic (care cred ca il voi muta in zona de Prajire acasa sau in Sfaturi la Achizitie), as dori sa ramanem strict pe cerinta titlului, stipulata si de initiator in continutul primului mesaj. Asa ca vom lasa topicul curat si vom face altul cu intrebarea lui Gheorge ("de ce sa dai 1500E pe un prajitor"). 

Altfel, cum ii spuneam si lui renatoa intr-un mesaj recent, se poate crea orice topic separat se doreste apropo de capacitatile fiecaruia de a identifica metode DIY de construire a prajitoarelor artizanale. Orice dezbatere tehnica colaterala, este binevenita.

Si da, ar fi culmea ca si aceasta comunitate micuta de home roasteri sa se "bisericeasca"... Profilele si discutiile amicale trebuie sa fie la suprafata nu neaparat in privat. Deci RaduCarutasu, ca sa nu primesti intrebari repetitive nici tu, ai putea deschide un topic separat cu aceste profile.

Daca simtiti ca un mesaj anume v-a lezat, nu ezitati sa dati Report si le vom analiza.  Iar discutiile gen "daca luai de la Bricostore lista asta de materiale si le ansamblai acasa, ieseai mai ieftin si mai bine" eu zic sa le punem tot in topicuri separate, de bricolaj, unde cei interesati le vor gasi repede, in loc sa piperam subiecte referitoare la aparate facute de producatori specilaizati.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(05-09-2016, 13:42)nicusors Wrote: Ultima postare a lui Radu arata exact situatia actuala a forumului. 

Discutiile in privat sunt pline de respect si contin un vagon de informatie utila si la obiect. 

Am ajuns sa prefer sa citesc, dar sa nu mai emit opinii pe "partea vizibila". Cind am nevoie, si voi avea multa ... multa voi apela in continuare la discutiile in privat.
+1!

[off-topic ON]:
luati distanta, faceti un pas inapoi, lasati patima si uitati-va inca o data cum se numeste acest thread si, din primele postari, care a fost ideea initiala, si la ce fel de discutii s-a ajuns, iarasi si din nou. Constat ca nu este un fenomen singular ci o regula a acestui forum. Pacat!
[off-topic OFF]
Good coffee forever! LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)