Hello There, Guest! Login Register


Preparare V60

(27-05-2017, 18:58)telvanno Wrote: Salutare! De unde pot lua in Bucuresti filtre V60?
Exclus on-line ptr ca e transportul aproape cat filtrele. Multumesc!

E adevarat. Dar daca mai cumperi online, sunt prajitori care au si filtre, asa ca le adaugi la comanda din cand in cand.

Eu m-am inteles mai bine cu cele albe.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
M-ar interesa o rasnita electrica pt brew (va rog nu-mi recomandati Kinu).
As putea achizitiona o Baratza Virtuoso. 

Alte recomandari pt brew? (n-ar fi rau sa se potriveasca si pt Aeropress)
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Incearca Baratza Sette. Eu su t uimit de capacitatile ei.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
Am incercat cu a mea: prea multe fines pt brew
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
De ce nu Kinu? Pentru brew merge chiar bine. E si usor de dat la manivela, fiind mai mare macinatura...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Pare ca ramanem pe Virtuoso
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Vezi technivormul de pe pe bursa, tare m-a tentat sa il iau ca sa am si eu o electrica dedicata de brew...
 
Reply
ce cafele si de la ce prajitori recomandati pt V60?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Cel mai bun V60 pe care l-am baut acasa a fost facut dintr-o Kenya de la Yume (dar nu cred ca o mai au acum). Recent, Tanzania de la Guido mi-a placut mult.
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
Reply
Tanzania Blackburn, prajita de mine.
 
Reply
pana la urma am luat si eu un M47 pt V60
ma declar foarte multumit!
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Este cineva din Galați proprietar de V60 ?
Aș vrea să degust și eu o cafea preparată în modul ăsta.
Dacă-i musai vin și cu cafeaua


Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
#PL41EM #MacapM2M stepless #PL100 #sita Ascaso #nivelator Motta 57mm
#MokaBialetti
 
Reply
Un video despre noile filtre de la Hario: https://www.youtube.com/watch?v=FxiJDhSqohs
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
pseudo v60 la kaufland, pentru filtre nr4, cred.
[Image: TZ12NRQ.jpg]
 
Reply
De aproximativ 6 luni imi prepar acasa in fiecare zi doar V60. Nu pot spune ca folosesc neaparat o tehnica clara, chiar daca m-am uitat pe youtube la mai multe explicatii.
Incalzesc apa intr-un fierbator electric (nu se pot seta grade pe el, asa ca pana in momentul in care fierbe) apoi o torn intr-un kettle. Spal filtrul+ceasca de v60+vasul in care va curge cafeaua cu apa fierbinte din kettle.w
Pe scurt, folosesc 15g cu 220ml de apa. Hario skerton setat la 6 "dinti".
Prima infuzie nu o fac ca la carte si anume 30ml de apa la 15g de cafea. Prefer sa pun apa pana cand incepe sa faca "bule" cafeaua. In ideea in care atunci este eliberat oxigenul dintre paritculele de cafea. Asta inseamna ca pot atinge usor 50ml de apa. Astept cele 30 de secunde dupa care completez pana la 220-250ml.
La completarea de apa incerc sa torn intr-un ritm constant, nu sa torn/astept,torn/astept. Torn in sensul invers acelor de ceasornic si reusesc sa ma incadrez per total, impreuna cu cele 30 de secunde intre 2min-2min 30.
Pentru ca am ceasca de cafea v60 varianta 2, care are o dimensiune mai mare, la 15g de cafea nu implu cu apa ceasca. Incerc sa torn intr-un ritm in care nu depasesc jumatate din ceasca. Ideea din spate este ca trebuie tinuta temperatura cat mai constanta in ceasca.

Toate informatiile de mai sus am reusit sa le strang din diferite video-uri pe youtube facute de cei care au castigat premii si nu in ultimul rand, din experimentat
 
Reply
(27-05-2017, 20:52)leso Wrote: Ai grija sa fie fabricate in Japonia; cele facute in Olanda curg greu.

Diferenta este evidentiata pe ambalaj? Adica pe o punga scrie MADE IN JAPAN iar pe cealalta MADE IN HOLLAND?
 
Reply
Da, scrie pe punga unde sunt fabricate. Și eu am avut o experienta asemănătoare cu cele doua tipuri de filtre.. Curge greu pe cele made in Holland, eu nu le agreez deloc
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
Multumesc.
Am cumparat azi un dripper de ceramica 01 si o punga de 100 de bucati aceeasi marime si scrie pe punga Made in Japan. Dar sunt albe, nu maro. Eu astazi am inceput experimentele cu V60 si am vrut sa ma asigur ca le am pe cele bune. Big Grin
 
Reply
Se poate si V60 de 1000... ce, nu numai un espressor sa coste atat ? Smile
Dar arata intr-un mare fel, trebuie sa o recunostem...

https://stanthonyind.com/products/automa...7047666732

Cand am vazut prima oara 200, sa imi sara pipota, apasasem deja pe Buy... apoi am vazut ca e doar avansul Big Grin
 
Reply
A experimentat cineva? se aplica sau nu:

https://www.youtube.com/watch?v=wmCW8xSWGZY

https://www.youtube.com/watch?v=OFLaCs99lWY
 
Reply
Ce face el e sa aiba grija sa nu toarne prea multa apa si sa ramana astfel boabele "high and dry", adica ne-extrase. Aceeasi chestie cu 60-40, impacheteaza totul intr-o poveste frumoasa. El s-a remarcat initial cu reteta cu 20 grame de cafea la 80 ml la Aeropress si a castigat campionatul Japoniei cu ea, dupa care banuiesc ca a tot vrut sa inoveze si a aparut cu povestea asta. Poate sunt eu prea sceptic, dar cred ca acelasi rezultat se poate obtine turnand foarte incet si avand grija sa nu ridici prea mult nivelul apei.

O alta chestie pe care o mascheaza (sau nu o exprima explicit) e ca, rasnind cat mai grosier, reduce cantitatea de fines-uri, ceea ce e de luat in seama la V60. Dupa care procesul lui de turnare e unul cu debit foarte redus, adecvat macinaturii mai grosiere. E o chestie interesanta, multumiri pentru post.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
Eu nu am probleme cu fines. Le am eliminat. Un prieten siteaza cu 400 și 800 și aduna cam 2 grame la 20 grame de cafea. Eu nu am problema asta. V60 iese clean și fresh.

Teoretic o măcinătură mai grupată iti permite sa urci coloana de apa că să apese mai tare pe cafea șisa extragă mai mult. Dar asta înseamnă să nu ai granule care sa fi restricționeze curgerea sau care sa ti formeze cocoloașe.


Vedeți ca a pus James Hoffman un video zilele astea și cred că se poate aplica la orice râșniță.
 
Reply
Conul V60 pierde destul de repede caldura, o coloana de apa mai mare in con creste riscul ca tot ansamblul, con plus apa plus cafea sa piarda temperatura, solutia safe mi se pare tot sa pastrezi un pat de cafea si apa cat mai scazute.

Chestia cu reducerea fines-urilor pe masura cresterii granulatiei cred ca se aplica proportional la orice rasnita.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
Conul de plastic nu preia si disipa asa de multa temperatura. Poate ca cel de portelan sau metal da.

Eu nu am simtit niciodata cum ca ar fi prea acre bauturile. Din contra, pe majoritatea cafelelor folosesc apa la 90 grade. Azi am incercat un 92 grade pentru ca am vazut ca majoritatea folosesc intre 92 si 95 grade in retete si mi s-a parut foarte dulce, dar cu multe dintre arome umbrite de aceasta dulceata. Pentru mine e un no go, raman la 90 grade C. Bine, eu sunt mai extrem, nu imi place gustul de dulce nicaieri, nu imi plac dulciurile, nu consum zahar mai deloc ( 1 lingura pe luna).
 
Reply
(27-11-2018, 09:31)Zwanger Wrote: Conul de plastic nu preia si disipa asa de multa temperatura. Poate ca cel de portelan sau metal da.

Smile Mie imi pare ca la conul de plastic se intampla lucruri ciudate. Daca fac cafea in aer liber (eventual cu putina briza) conul de sticla bine preincalzit imi pare mai stabil termic.
Hario V60 no. 2, Comandante Mk3, Thermapen 3, Hario Buono Kettle, Hario Drip Scale
 
Reply
Tradus cu g translate, dar sper ca se intelege:

"I always had some problems with the result of the ceramic V60.
Came to me always dull, musty, little expressive and significantly less fruity, compared to Chemex u. Kalita.

Then I have additionally a plastic V60 Gr. Bought 01, since it was then completely different, has fit from the beginning.

I was given the hint that I probably do not flush enough the filter and thus deprive the V60 too much temperature.
So I still have the metal V60 Gr. 02 added and compared today.

As a coffee, a single origin from Guatemala of North Coast was used, which I enjoyed very well from the small plastic V60.
I've been using the larger metal V60 for a few days now, but did not make any significant difference to the plastic version right from the start. Everything also fit perfectly.

I compared the following:
each 22.8 grams of coffee, ground with the ProM, single dosing (grinding degree is relatively fine)

I rinsed the filters with 200g of boiling water each time, slowly poured them in (as I always do)

I poured out as follows:
Water temperature quite hot with about 95 ° C from the Fellow Stagg

60g bloom about 50 sec.
1. pour to 200g
2. pour to 300g
Final then to 380g (these quantities have been found to be optimal with this degree of grinding and roasting)
So I pour currently by default (also with the size 01)

Cycle time for ceramics 3:53
Lead time for metal 3:24

Temperature of the coffee in the server at ceramics 67 ° C
Temperature of the coffee in the server at metal 73 ° C

Great coffee, perfect balance of acidity and fruitiness, completely without bitterness, beautiful plum paired with a light chocolate flavor. No expression of expressiveness, but very balanced.
And that but from both filters, the difference was almost unrecognizable to me, from the ceramic filter if any more restrained fruit from the metal filter appeared a bit more lively.
But not what I expected."

[Image: 3z7hq3o.jpg][Image: C6PyeQ4.jpg]
 
Reply
3 minute jumate pentru 300 ml... nu e cam lunga ?  Confused Huh
 
Reply
De ce sa fie lunga?  retetele variaza intre 2 minute jumate si 3 minute jumate in functie de cantitatea de cafea/apa folosita.
 
Reply
Vad ca s au postat lucruri interesante in ultimele zile, clar merita incercata metoda japonezului. Logica are, eu chiar sunt curios de rezultat. 

Iata un clip recent despre cele trei varietati ale filtrului Hario v60. Nu spune vreo noutate dar nu strica aici pe topic.
https://www.youtube.com/watch?v=0uggibTY0AE

Si pentru amuzament, cu recomandarea de a nu incerca acasa:
https://www.youtube.com/watch?v=gXkVfW_Z_lE
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
Big Grin https://www.youtube.com/watch?v=Dq4IFDZa1kg

Prima data cand am vazut video-ul despre filtrele de v60 si am citit comentariile cum ca cu unele filtre au bitter m-am gandit imediat la prima mea experienta cu v60.

Macinasem cafeaua cu Kony, si a iesit amara rau chiar daca era putin peste 3 minute toata extractia.

Dupa ce am schimbat rasnita, nu am mai avut problema asta, pe aceasi cafea, aceleasi filtre. Rasnita e foarte importanta.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)