Hello There, Guest! Login Register


Greutate sau volum?

#1
Am constatat recent ca exista diferente relativ mari intre cele doua elemente.
Uzual (ibric/Brikka/Aeropress) folosesc masurile lor, care sunt volumetrice.

La o cafea prajita mai light am constatat insa ca masura de 7g are catre 10g, deci vorbim de o diferenta de 30-40%.
Singura zona unde ma "incurca" este Brikka, unde este o masurare tot volumetrica.

Voi cum procedati in acest caz? La espresso ma gandesc ca nu puneti cafea doar pana la jumatate in portfiltru...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#2
La espresso poti schimba sita (folosind una mai mare sau mai mica) pentru a avea o extractie corecta in functie de cantitatea pe care vrei sa o folosesti sau te poti "juca" modificand granulatia (macinatura) cafelei. Stiu ca intrebarea este din 2014 [Image: smile.gif]
 
Reply
#3
Si eu tot volumetric procedam in trecut, pana am achizitionat un cantar de la Hario ... Cei mai buni 250 ron investiti de mine pe langa cei 50 ron in termometrul de la ikea.
Daca ai o boaba grasa precum Pacamaraul o sa ai o diferenta foarte mare comparat cu maruntele boabe Etiopiene sau asa cum bine ai observat daca lucrezi cu boabe de dimensiuni apropiate, gradul de prajire inevitabil va diferentia o sarja de alta.
Chiar si in cazul prepararii prin metode alterntive, 4-5 grame pot sa insemene diferenta intre sublim si putin peste mediocru.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)