Hello There, Guest! Login Register


Dozare

#1
Salutare!

Urmaresc de ceva timp forumul, detin cunostintele minime si reusesc sa prepar un espresso decent.
Stim cu totii ca sunt multe variabile in prepararea unui espresso bun si ma intrebam daca pot gasi o constanta, si anume dozarea in functie de densitatea cafelei: 
- in unele posturi se recomanda(?) 18, 19 grame, etc, conteaza mai putin;
- in alte posturi se recomanda ca intre suprafata patului de cafea si showerscreen sa fie o distanta (reper moneda);
          - din experienta proprie am remarcat ca sortimente diferite de cafea nu au neaparat aceeasi densitate.
Astfel 19g(exemplu) din sortimentul X cu densitate mica inseamna ca patul de cafea poate atinge showerscreen-ul, pe cand 19g din sortimentul Y cu densitate mai mare poate insemna incadrarea corecta a monedei sus mentionate.
Cu ajutorului nivelatorului din semnatura (nivelez si tampez cu el) pot controla grosimea pucului (intre suprafata pucului si showerscreen sunt @1,5mm). In functie de asta reglez greutatea dozei, prea multa cafea - nivelatorul va pluti pe puc, suprafata pucului i-a forma nivelatorului; prea putina cafea - nivelatorul se afunda prea usor. Si pe urma reglez rasnita pentru a obtine raportul de curgere.
Conform parametrilor de mai sus, cel mai des dozez 16g cafea de la prajitorul de unde cumpar cel mai des, in sita IMS 57mm, dar au fost si cazuri, cafea de la alt prajitor, cand a trebuit sa pun 17 sau 18g.
Fac ceva gresit? Folosesc 16g si vad ca cei mai multi folositi de la 18g in sus.
Opinii, pareri, observatii sunt bine-venite.

Multumesc!
 
Reply
#2
Eu folosesc 14 gr.! Smile

Dacă tu ai cele mai bune rezultate cu 16 gr., nu văd unde e problema, keep going!
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#3
Majoritatea folosesc sita ascaso in care încap bine 18g, in sita IMS și eu am reușit să pun doar 16g de cafea
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
#4
Hop și eu cu 15 grame în sita IMS. Scot, de obicei, 40 de grame de lichid în cam 30 de secunde. Sunt super mulțumit, iese un flat white intens și echilibrat, cu 170 de ml. de lapte peste.

Am și Ascaso și am încercat cu 19 grame, dar nu mi se pare diferență mare ca atare am rămas la IMS/15g.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)