• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Garnituri grup e61 din silicon

Am disponibile 6 garnituri din silicon, de la cafelat, pentru grupul e61, 3 de 8mm, cele rosii, si 3 de 8,5mm, cele albastre.

Conform celor de la cafelat ar fi mai bune decat cele de cauciuc. Se pare ca nu se intaresc si nici nu adauga mirosuri/gusturi la extractie. Eu am luat sa le incerc...vedem cum se comporta in timp.

Pretul pe bucata este de 20 Ron si prefer sa le dau in bucuresti. Pentru provincie pot sa le strecor in coletele cu cafea de la Contego. Eventual imi spuneti mie ca vreti una si lui stefan sa nu trimita cafeaua fara garnitura :-P

Dip Dks65 || Nuova Simonelli Oscar 

am montat azi una de 8,5mm. cea originala era de 8mm dar unul dintre portafiltre se ducea cam mult spre dreapta...asa ca am incercat cu 8,5. de intrat a intrat...portafiltrele stau bine...vedem cum se comporta. Altceva nu stiu sa mai verific la ele. sa vedem cum iese dusul data viitoare cand va trebui sa-l scot (m-am chinuit destul azi si nu il mai scot fara sa fie cu adevarat nevoie)...

Daca se potriveste la Lelit PL 41 EM vreau si eu o garnitura, dar din pacate nu stiu cum pot afla fara sa demontez portafiltrul. Ma poate ajuta cineva?
Lelit PL 042EM (rasnita integrata), La Marzoco Strada ridged 14g in portafiltru modificat, tamper dinamometric

(11-09-2014, 11:35)Catalin Ontoiu Wrote: Daca se potriveste la Lelit PL 41 EM vreau si eu o garnitura, dar din pacate nu stiu cum pot afla fara sa demontez portafiltrul. Ma poate ajuta cineva?
Salut. Din câte știu lelit-ul tău are grup de 57mm, asa ca aceste garnituri nu se potrivesc. Sorry...

Pentru procedură, posteaza in topicul PL41TEM din sectiunea ESPRESSOARE. Daca nu ma însel este acolo si un topic despre garnituri
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

e foarte usor Smile , sunt 3 suruburi la dus
Expobar Brewtus IV , M Vario , VST , Dinamometric , Knock Box , V60 , Hario Mill and more

Multumesc tuturor celor care au raspuns. Intre timp m-am lamurit, garnitura are 71mm x 54mm x 4mm.
Lelit PL 042EM (rasnita integrata), La Marzoco Strada ridged 14g in portafiltru modificat, tamper dinamometric

Nu mai am garnituri deocamdată. Revin când or sa revină în "stoc " Smile

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)