Hello There, Guest! Login Register


Garnituri Cafelat, comanda de grup

Am scos aseara garnitura veche. Cu greeeu. Am distrus sita de dus. Recomand tuturor obligatoriu vaselina alimentara inainte de montaj, chiar si la astea de silicon.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario
 
5 din 10 până acum au confirmat că au primit garnitura, sper sa fie procentul de 100%. Manu86 nu face parte din numărătoare.
Când am făcut comanda am ținut cont de cate garnituri erau cerute în postări.
A urmat un val de cereri, care a depășit cantitatea numerica a coletului, postarea lui LYVYOO a cântărit la decizia UNA LA TOATA LUMEA, ---" o garnitura va dăinui Smile câțiva ani", citat din espressoman.
Am avut o surpriză din partea lui LYVYOO, inainte sa sosească coletu, ATENTIE LA NEATENTIE , garniturile pot tine și doar câteva luni, chiar și săptămâni numărate la mâini, Am zis, am zis, UNA LA TOATA LUMEA, așa că și eu tot una.
Garnituri Cafelat, comanda de grup rămâne topic deschis Smile
Cafflano Kompresso, Clever Dripper, Kinu M47, Brewista Kettle.
 
Da, si eu am fost uimit sa constat ca s-a desprins o bucata din ea la desfacere. Umblati cu grija si mai faceti un group buy  Smile))
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
(28-03-2017, 06:29)SIM78 Wrote: Și pe jos daca mergeau, erau azi in oficiul poștal al destinatarului, daca nu aveți mandat poștal lăsat în cutie, va duceți cu track-trace-ul și le cereți recomandata din sacul uitat în colțul postei,( exces de zel, Made in Romania).
Mulțumesc frumos și extracți reușite.

Apoi la mine au cam mers pe jos. Am intrat ieri in posesia ei , multumesc!

Dar posta romana...sa nu mai aud de ei ... am intrebat ce se intimpla ... pai nu v-a gasit postasul acasa. Asta in conditiile in care nepotica e bolnava si sta cineva cu ea toata ziua ... acasa.

La posta mi-a spus ca e din 28 februarie trimiterea , deci nu mai e la ei. Dupa o discutie in contradictoriu , cucoana se uita totusi dupa AWB si dupa ce cauta de vreo 3 ori in toate cutiile ... victorie ... gaseste plicul. 

Total timp : 40 de minute. 

Nu mai spun ca de curiozitate m-am uitat azi la status pe net ... garnitura mea e tot la Bucuresti ...

Inca odata multumesc SIM78!.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
[quote='Daniel260' pid='63469' dateline='1489752217']
Kawa ti-am trimis mesaj pentru 2 bucati.

Daca mai este cineva din bucuresti poate ni le pune la un curier pe toate si dupa asta ne intilnim si le distribuim.

Multumesc

Trimit azi 2 buc in București, daca mai e cineva interesat pana la ora 14, puteti împarți transportul !
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario, site La Marzocco,VST 15g,tamper dinamometric Concept Art, Knockbox Metal M-Concept Art,Tamping Station ConceptArt, Mahlkonig Peak
 
Primita ieri.Multumesc inca odata!
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
La următoarea comandă de grup mă înscriu și eu pentru 2 bucăți!
Lelit Bianca v2 /Kinu M47/ Ceado E37s & quick set gear/sita VST 18,20 g /Tidaka Tools/Timemore Black Mirror2/Bplus Tools/Krible-Gribli 58mm/Bravo Tools/
 
Si eu 2
 
Vreau și eu 2 pentru Expobar, (de 8). Azi a fost un calvar desfacerea. Cred că a avut vaselina alimentara la început și a mers mai repede. Ultimile încercări din ce in ce mai dificile.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Eu cred că renunț. În cazul în care garnitura mea este un fake lucrurile stau altfel dar am cumpărat-o de la cineva de pe grup, deci de încredere zic. Este varză. După vreo 10 zile de utilizare s-a întărit de abia am scos sita. Când am strâns-o sa vad cum reacționează a făcut poc. În plus au mai rămas bucatele din ea pe dus. Nu am băgat șurubelnița în ea. Cea originală de pe Expobar am strâns-o și îndoit-o și chiar daca are aproape 5 luni de utilizare este perfectă, nici măcar o ciupitura nu are. Am montat-o împreună cu sita originală. Sita originală are marginea mult mai pronunțată și iese mult mai repede. În plus, nu par să existe diferențe în gustul cafelei.
[Image: 1da60f6cf302c8403fa87ab7431b3924.jpg]

Cam așa arată IMS-ul după chinuri repetate de scos cu garnitura asta minune...
[Image: bec6d23c40d21c2b56d2387bc0c1c0ae.jpg][Image: 2d18042e9c0c6f38a5bf24e2ed5ac150.jpg]
Originala este impecabilă...
[Image: 62e61ff316eeede7894ede4b6a6cd355.jpg] (un punctulet, două pe sită)
[Image: e066f4d1c0456c7bf0fb4d129ff9a103.jpg]
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
ai scos o cumva rece? asta ar fii o explicatie, daca ai scos o la cald incep sa ma ingrijorez.
P.S. te ai fii asteptat sa fie mai buna cafeaua cu garnitura cafelat ?? Smile))
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Ai folosit vaselina siliconica alimentara inainte de a o monta.?

Nu stiu ce mod brutal ai folosit, dar priveste atent ca sigur ai zgariat si grupul e61
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario
 
Am scos-o la cald. M-am.si ars putin. Singura lovitura/zgârietură este pe ims. Am avut șurubelnița învelită în prosop pe toată zona de contact cu buza interioară a grupului. Nu am dat cu vaselină. Odată ce cu vaselină merge și garnitura de 3 lei, de as fi folosit vaselina pe asta? Originala e belea in comparație cu asta. Adică se scoate ceva mai greu cu ims decât cu sita lui dar cu cafelat+ims e măcelărie la propriu!!! Diferențele în gustul cafelei erau cu referire la sita originală vs ims. Este drept că atunci când se murdărește, cea originala incepe să curgă ca la robinet. IMS-ul poate fi negru și tot curge în ploaie pe toată suprafața. Deci iarăși un plus pentru originală. Îmi dă semnal că trebuie să o scot să o curat atunci când ploaia de transformă în jet.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Vrei sau nu, va trebui sa folosesti vaselina. Altfel nu se poate. Cat despre ims, vts, la la la, nu-ti bate capul ca nu-i diferenta de gust mai mare de 2%.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario
 
(12-05-2017, 18:11)manu86 Wrote: Vrei sau nu, va trebui sa folosesti vaselina. Altfel nu se poate. Cat despre ims, vts, la la la, nu-ti bate capul ca nu-i diferenta de gust mai mare de 2%.

La concluzia asta am ajuns și eu. De unde luați vaselină in București?

Am găsit aici... https://www.kfea.ro/catalogsearch/result/?q=Vaselină
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Eu am luat de la mag pro. E foarte buna si cea de la cafea.ro
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario
 
(12-05-2017, 18:49)manu86 Wrote: Eu am luat de la mag pro. E foarte buna si cea de la cafea.ro

Ms!
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Au la Spectrum (service-ul Gaggia) cu 30 de lei, aprobata alimentar NSF. Am uns grupul recent si e mult mai ok acum. Dar am pus si ulei nemirositor (samburi de struguri / masline de presa a doua, de in etc ) si efectul a fost similar. Vaselina iti va trebui la ungerea grupului, la doi ani.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Super!
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Daca are cineva in plus o garnitura nefolosita Cafelat pentru E61 de 8 mm, sunt dispus sa o cumpar.
Astept mesaj privat.
Multumesc
 
In contextul achizitii de grup pt Brewtus e cineva dispus sa coordoneze o noua achizitie  pt garnituri Cofelat?
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Ar mai fi doritori pentru o comanda de gup?
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
da, de unde vreti sa luam?
ma gandeam la elektros (am mai luat de la ei)
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
...De-abia astept... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
(26-10-2017, 13:10)vladdooo Wrote: da, de unde vreti sa luam?
ma gandeam la elektros (am mai luat de la ei)

N-ar strica o intrebare despre stocuri inainte.
 
Cred ca as intra si eu
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Suna bine elektros, mai au si alte chestii interesante. Cica ar avea 28 bucati in stoc, conform site-ului.
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Salut,

Daca dati comanda pe electros as fi interesat si eu de cutite noi pentru Fiorenzato 64e.

Merci
Expobar Brewtus IV, Fiorenzato F64e, Tamper Motta,ex.Vibiemme Domobar Lever, ex.Gaggia Espresso Pure, ex Mazzer Super Jolly,ex.La Cimbali Cadet
 
Revin dupa ce terminam cu hasbean
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Dadusem deja mail sa intreb daca au 15-20 bucati pe stoc. Dau aici un update dupa ce raspund.

LE: tocmai mi-au raspuns ca au 28 bucati acum, ce scrie pe site e corect. Pot sa ma ocup si eu de comanda, daca nu e majoritara lumea dintr-un oras sa fie mai usor cu distribuitul produselor.
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)