Hello There, Guest! Login Register


Gaggia Classic problema

#1
 Buna ziua ,
Am o problema la al meu gaggia : se prelinge apa atunci cand fac extractia . Mi se pare ca apa se prelinge pe lângă pf și grup. Menționez ca șterg bine de cafea marginea pf
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
#2
Garnitura de grup este problema...Probabil. Trebuie înlocuită.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#3
(25-11-2014, 16:29)nickso Wrote: Garnitura de grup este problema...Probabil. Trebuie înlocuit 

M am uitat atent nu curge pe lângă grup ci intre grup și portfiltru.. Ma gândesc ca poate ar trebui sa desfac grupul și sa curăț acolo... 
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
#4
Tocmai. Dacă îți curgea prin exteriorul grupului era mai grav. Pe lângă pf curge din cauza îmbătrânirii garniturii de grup, acea garnitura neagra pe care etanșeaza (sau nu) buza sitei. Poți încerca să o cureți, ori cu o perie ori cu un backflush cu pf-ul doar puțin înșurubat în grup.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#5
(25-11-2014, 17:58)nickso Wrote: Tocmai. Dacă îți curgea prin exteriorul grupului era mai grav. Pe lângă pf curge din cauza îmbătrânirii garniturii de grup, acea garnitura neagra pe care etanșeaza (sau nu) buza sitei. Poți încerca să o cureți, ori cu o perie ori cu un backflush cu pf-ul doar puțin înșurubat în grup.

am curatat imbinarea din grup ... acum nu mai curge pe langa . cum pot face o curatare mai aprofundata ?
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
#6
Prin backflush. Cumpăra o sita oarba, sau o membrana de cauciuc speciala, detergent de backflush, interesează-te cum se face operatiunea și dă-i bătaie. Spor la treaba...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)