Hello There, Guest! Login Register


Gaggia Classic 2015 OKAZIE

#1
Salutare tuturor,

Am incercat sa intru si eu in "meserie" dar nu e de mine....

Asa ca Gaggia dupa un week-end ,vreo 20 shot-uri si 500 g de Columbia Supremo risipita ma declar invins

Am si tamper Lelit de 58 (maner rosu Smile ) , o sita dubla depresurizata si un Hario Skerton.

Aparatul este practic nou o demonstrez cu factura din 26.02.2016.

Toate au costat 1.400 lei se vand pentru 1200

Cele bune!

Tel 0xxxxxxxxx
 
#2
Stai domnule linistit,sau crezi ca toti de pe aici s-au nascut invatati!?Cine spune asta minte cu nerusinare.Toti am stricat cateva kilograme,unii mai multe,altii mai putine,dar de stricat tot am astricat destula cafea.Ai rabdare,verifica rasnirea,cantitatea de cafea,tamparea,temperatura si dupa vreo doua sau trei saptamani de tatonari sigur vei savura cafeaua dorita.Primul semn va fi crema evidenta.Si la mine  a curs bors din belsug,dar m-am incapatanat si vorba   neamtului superales,pas cu pas mi-a iesit.Cam asta este,suntem romani ce naiba,greutatile ni se potrivesc ca o manusa!
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
#3
Poate un user din orasul tau te ajuta. Ai si rasnita? Daca incerci cu cafea rasnita din punga, nu va functiona.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
#4
M-ar tenta achizitionarea setup-lui tau, dar nu vreau sa trag foloase pe urma nereusitei tale. 
Din cate am citit, GC e capabila de mult mai mult si daca ai avut disponibilitatea sa cheltui 1400 Lei pentru a bea o cafea buna, te sfatuiesc sa 'cheltui' si ceva timp pentru a ajunge la rezultatele dorite.
 
#5
Cred ca o sa-i placa un "robotel". Uneori mai sunt si alti factori in astfel de decizii.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
#6
(01-03-2016, 16:56)raduhawk Wrote: M-ar tenta achizitionarea setup-lui tau, dar nu vreau sa trag foloase pe urma nereusitei tale. 
Din cate am citit, GC e capabila de mult mai mult si daca ai avut disponibilitatea sa cheltui 1400 Lei pentru a bea o cafea buna, te sfatuiesc sa 'cheltui' si ceva timp pentru a ajunge la rezultatele dorite.

Radu,

Stai linistit nu se numeste "tragere de foloase"

Decizia imi apartine si e una ferma

Sunt convins ca aparatul este competitiv si ca problema este la mine dar pur si simplu nu este pe specificul si stilul meu dinamic de viata

Asa ca daca esti hotarat vorbim la telefon

Cele bune
 
#7
E nevoie de o fotografie reala, conform regulamentului. Pune-o intr-un nou post si o atasez eu.
Eu cred ca manualitatea rasnitei te-a "omorat pe tine"  nu espressorul Smile . E frustrant daca te grabesti sa dai inca doua minute la manivela cand nu iese espresso-ul si apoi inca doua minute daca mai vrea cineva din casa... Am mai intalnit acest caz si s-a rezolvat cu o rasnita electrica. Una e sa tii portafiltrul sub rasnita 10-15 secunde, alta e sa dai la o manivela doua minute. Ma rog, cand va iesi Che-ul, datul la manivela va fi alta poveste, mai frumoasa si mai scurta :Smile  Pe de alta parte sunt de acord ca e vorba si de alte preturi fata de manuale...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#8
(01-03-2016, 13:21)user 1 Wrote: Asa ca Gaggia dupa un week-end ,vreo 20 shot-uri si 500 g de Columbia Supremo risipita ma declar invins

Nu beneficiezi de retur la echipament ?
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
#9
(03-03-2016, 11:37)Gozmin Wrote:
(01-03-2016, 13:21)user 1 Wrote: Asa ca Gaggia dupa un week-end ,vreo 20 shot-uri si 500 g de Columbia Supremo risipita ma declar invins

Nu beneficiezi de retur la echipament ?

L-am luat direct de la importator cu promotie pentru forum
Si desi l-am comandat telefonic omu' zice ca el nu e magazin on-line.
Iar mie nu imi place tiganeala asa ca l-am pus la vanzare
Oricum gust amar si nu de espresso Dodgy
 
#10
Asta nu e tiganeala, se cheama drepturile consumatorului. E un produs achizitionat la distanta.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
#11
(03-03-2016, 12:28)Zaheyu Wrote: Asta nu e tiganeala, se cheama drepturile consumatorului. E un produs achizitionat la distanta.

Ok dar acu' ce ma sfatuiti sa fac?
Plangeri pe la autoritati?
Nu sunt genul.

Poate ma poate ajuta forumul cu vreo "presiune" la importator Wink
 
#12
Ai doua saptamani sa-l inapoiezi fara explicatii, in conditii perfecte de functionare si estetice cu ambalaj original. Nu conteaza ca e promotie.
Cat despre gust, nu exista espresso dulce si atat. El este amarui cu tenta fina de dulce si note diverse, fructe, nuci, cacao, caramel, uneori mai acid-pisca limba, alteori acrut-cand nu este extras in parametri. La fel si amarul, uneori e mai pronuntat din cauza tehnicii, alteori din cauza prajirii sau din cauza ca echipamentele de lucru nu sunt curatate corespunzator-nu e cazu aici pentru ca il ai de putin timp. Incearca o cafea din Brazilia, sunt cele mai putin acide si au o tenta de nuci si/sau cacao.
Faci cum crezi, dar cafeaua facuta la un espressor manual cu boabe proaspat prajite si rasnite e net superioara. Numai bine!
Moccamaster Cup One^^Ascaso i*Steel 1
 
#13
Un espresso trebuie sa fie echilibrat. Asta inseamna sa se simta prezenta urmatiarelor gusturi:
Dulce
Sarat
Acru
Amar
Umami.
Daca ai Gaggia Classic, apa buna, boabe prajite intre 2 si 14 zile, tamper si o rasnita buna (nu o manuala care nu ofera constanta in rasnire), nu se poate sa nu iasa.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
#14
Dragoste cu forta.. nu va merge. 
Suntem diversi, ceea ce e bine, pentru espressomaniacii ca noi tocmai efortul de a ajunge la un espresso echilibrat este partea frumoasa (ca un preludiu reusit) pentru altii efortul asta este prea putin interesant.

Cred ca omul a inteles ca ne plac happy-end-urile si ne-ar place ca ei doi (user 1 si Gaggia) sa ramana impreuna, dar daca exista o incompatibilitate de caractere, tot se vor desparti pana la urma. 

Sa faca alegerea care il face fericit, dar sa fie clar, daca ar fi avut o rasnita electrica buna pentru espresso, nu ar fi renuntat la aparat asa usor... zic.  Undecided
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
#15
Despre retur, conteaza ce spune legea, nu e vorba de presiuni. 
 
Eu sunt bucuros ca in anii astia importatorii au rezistat presiunii magazinelor care s-au luptat in permanenta sa desfiinteze aceste reduceri, unele mai mici altele foarte mari. De obicei, cine intra pe acest forum si le trimite o cerere de discount pentru un anume espressor, rasnita, accesoriu sau cafea, o face in cunostinta de cauza, configurandu-si fiecare un setup in functie de nevoi si de cercetarea facuta. 

Altfel, cu o rasnita electrica iti vei schimba rapid impresia despre espresso. E pacat sa cedezi la primul obstacol, mai ales ca majoritatea dintre noi am avut deceptii initial, pana sa intelegem ce inseamna o cafea, care paleta de gusturi ni se potriveste (apropo de ce spunea si Stefan mai sus), cum sa preparam rapid acasa ceva mai bun decat in majoritatea cafenelelor etc.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#16
Omuk a facut un topic de vanzare si uite cat de pasionati suntem de cafea de nu il lasam sa isi vanda aparatul. Daca un user scrie ca vinde Classicul ca sa faca upgrade, e bine. Daca il da pentru ca se lasa de cafea, mai avem putin si ii dam o rasnita numai sa nu renunte Smile Asta diferentiaza o comunitate de un forum oarecare. Sunt mandru ca fac parte din aceasta comunitate.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
#17
Frumos spus Stefan, si eu impartasesc aceeasi bucurie  Smile

Sunt 16 colegi espressomani din Suceava, ultimul activ online fiind  - apostol sorin  Poate ai ocazia sa faci un test impreuna cu el. Asta in cazul in care nu te incadrezi in tiparul precizat de Entonii, de "dragoste cu forta".
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#18
Multumesc tuturor pentru sugestii

Sunt impresionat de atmosfera din comunitate si admir felul in care va traiti pasiunea

De asta am si intrat... Rolleyes 

Dar am estimat gresit ce presupune cu adevarat  si nu este pe stilul meu
Nu sunt genul consecvent si tipicar,nu prea am timp liber,sunt mereu pe drumuri,etc

Va dau doar un detaliu am 3 copii printre altele ... Smile
De care sunt foarte mandru si bucuros ,sa nu se inteleaga altceva....
As fi vrut mai multi dar nu s-a putut...

Dar decizia este clara

PS
Liviu ,
Atasez si foto cerute


Attached Files Thumbnail(s)
       
 
#19
Salut,

Imi pare rau sa aud ca te desparti 'prematur' de acest espresso.
Eu sunt la polul opus, tocmai am achizitionat un GC 2014 pentru acasa, si vreau sa renunt definitiv si la espressorul automat Saeco Minuto (HD8761) pe care l-am 'mutat' la birou.
Asa ca, daca chiar vrei cu adevarat sa renunti la GC al tau si preferi sa folosesti o automata, si evident cu scuzele de rigoare colegilor de pe forum pentru blasfemia pe care urmeaza sa o fac - pot sa ti-l ofer la schimb.
Stone Espresso | Eureka Specialita 
(Past: Gaggia Classic 2014 // Ascaso I-mini I1)
 
#20
(04-03-2016, 10:33)chrisu Wrote: Salut,

Imi pare rau sa aud ca te desparti 'prematur' de acest espresso.
Eu sunt la polul opus, tocmai am achizitionat un GC 2014 pentru acasa, si vreau sa renunt definitiv si la espressorul automat Saeco Minuto (HD8761) pe care l-am 'mutat' la birou.
Asa ca, daca chiar vrei cu adevarat sa renunti la GC al tau si preferi sa folosesti o automata, si evident cu scuzele de rigoare colegilor de pe forum pentru blasfemia pe care urmeaza sa o fac - pot sa ti-l ofer la schimb.
Multumesc dar am deja un Saeco Poemia cu care sa raman
 
#21
Oferta de week-end zice cam asa:

1100 fara rasnita,

adica

Gaggia Classic 2015 la pret de promo importator 1100 cu bonus tamper si sita Lelit
 
#22
(04-03-2016, 19:54)user 1 Wrote: Oferta de week-end zice cam asa:

1100 fara rasnita,

adica

Gaggia Classic 2015 la pret de promo importator 1100 cu bonus tamper si sita Lelit

Cred ca ar mai trebui scazut si costul transportului pana la cumparator, plus o reducere procentuala de genul produselor resigilate de la e-mag pentru a fi considerata o "okazie" ca in titlu.
 
#23
Salutare tuturor,
la gusturi/decizii nu se judeca, regula de aur..deci subscriu aia cu: "dragoste cu forta.."
Omul are alte gusturi (poate calcule), ce naiba, doar nici voua nu v-a impus nimeni blondele sau brunele, slabelele sau grasele, familistele sau.... Wink
Eu am GC si + cafea proaspat prajita...ma simt special zi de zi...., daca il intalneam mai repede pe "inculpatul", ieseam mai ieftin la achizitie, dar si asa...... fiecare cu placerile lui..... unii chiar sunt indragostiti de daciii (cu tot respectul) deci respect "man" pt decizie (desi nu-ti impartasesc gusturile) Wink
BFC, Macap M7, IMS..
 
#24
Salutare tutror,

Tamperul s-a adaptat la Poemia asa ca GC devine 1000

Cele bune
 
#25
Se poate inchide
S-a vandut dar nu pe forum
Multumesc pentru gazduire
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)