• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

GAGGIA CLASSIC si rasnita lui preferata :)

Buna,

Sunt un proaspat posesor al unui espressor Gaggia Classic, momentan in cautarea unei rasnite care sa-l faca fericit si pe acesta si pe proprietarul lui.. Smile

Dupa ce am tocit net-ul dupa flat vs conical si alte chestii de genul... m-am gandit ca ar fi cel mai potrivit sa ii rog pe cei ce au acest model de espressor sa ne povesteasca din experienta lor: ce rasnita au, ce rasnite au avut, care s-au potrivit care nu, cu bune si cu rele.

multumesc,
D

Reply
(10-07-2014, 17:51)vetruvian Wrote: Buna,

Sunt un proaspat posesor al unui espressor Gaggia Classic, momentan in cautarea unei rasnite care sa-l faca fericit si pe acesta si pe proprietarul lui.. Smile

Dupa ce am tocit net-ul dupa flat vs conical si alte chestii de genul... m-am gandit ca ar fi cel mai potrivit sa ii rog pe cei ce au acest model de espressor sa ne povesteasca din experienta lor: ce rasnita au, ce rasnite au avut, care s-au potrivit care nu, cu bune si cu rele.

multumesc,
D
Ce buget ai pentru rasnita?
 HX,Mazzer

Reply
Nu am stabilit un buget.. Pot sa merg de la Hario pana aproape de Vario.. dar trebuie sa mai conving un membru al boardului decizional Smile daca as putea sa le testez ar fi mult mai usor..

Am postat nu neaparat pentru o recomandare, cat pentru a afla din experientele celor ce au avut diferite rasnite, in special ale celor cu Gaggia Classic, pt ca presupun ca este diferit rezultatul in functie de combo-ul folosit.
Precizez ca pana am citit acest forum n-am fost bautor de cafea, deci experienta mea..are mult de acumulat

Reply
(10-07-2014, 19:51)vetruvian Wrote: Nu am stabilit un buget.. Pot sa merg de la Hario pana aproape de Vario.. dar trebuie sa mai conving un membru al boardului decizional Smile daca as putea sa le testez ar fi mult mai usor..

Am postat nu neaparat pentru o recomandare, cat pentru a afla din experientele celor ce au avut diferite rasnite, in special ale celor cu Gaggia Classic, pt ca presupun ca este diferit rezultatul in functie de combo-ul folosit.
Precizez ca pana am citit acest forum n-am fost bautor de cafea, deci experienta mea..are mult de acumulat

Salut,si eu am Gaggia Classic cu presiunea modificata daca te intereseaza cum se modifica presiunea pentru un gust mai bun al cafelei gasesti filmulete pe Youtube. Rasnita este ASCASO l mini 2 polish si sant foarte multumit.Bafta.Wink
GAGGIA CLASSIC +ASCASO i2 mini Polish

Reply
Ascaso I2 este una dintre cele mai recomandate rasnite. A fost greu la inceput s-o reglezi? Are retentie mare de cafea? Electrizare? Zgomotul? Ce ai schimba in bine la ea?
Mahlkonig Vario | Gaggia Classic | Cafea proaspat prajita | Tamper Motta | Sita Bezzera

Reply
(11-07-2014, 07:36)vetruvian Wrote: Ascaso I2 este una dintre cele mai recomandate rasnite. A fost greu la inceput s-o reglezi? Are retentie mare de cafea? Electrizare? Zgomotul? Ce ai schimba in bine la ea?

Rasnita nu se regleaza foarte greu,singurul dezavantaj este ca nu are gradatie la sistemul de reglaj,dar dupa ce obtii granulatia la cafea potrivita e ok.Retentie de cafea are dar nu este o problema prea mare,pentru ca in gustul cafelei nu se simte nici o diferenta fiind folosita rasnita zilnic accea retentie de cafea nu este prea veche.De electrizare nici nu poate fi vorba,carcasa fiind din aluniniu nu se electrizeaza,poate la cele cu carcasa de plastic.Este putin cam zgomotoasa, dar nu stiu ce zgomot fac alte rasnite.Eu sunt multumit de rasnita,sant si alte rasnite poate mult mai bune dar la alt pret.
GAGGIA CLASSIC +ASCASO i2 mini Polish

Reply
Marea batalie pe segmentul entry level se da intre Ascaso I-mini i2 si Lelit PL43MMI (MM nu se mai fabrica si sunt pe terminate). Pareri despre fiecare se gasesc pe topicurile dedicate din sectiunea Rasnite.

Doua vorbe despre diferenta dintre ele am mai scris eu pe aici.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Are cineva Mahlkonig Vario si Gaggia Classic? Ce a avut anterior cu Classicul si ce diferente se pot astepta?
Mahlkonig Vario | Gaggia Classic | Cafea proaspat prajita | Tamper Motta | Sita Bezzera

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)