Hello There, Guest! Login Register


French press

#1
Salut,

Mi am cumparat de curand pentru birou un french press de 600 ml.Ma ajuta cineva cu cateva indicatii? Stiu ca doar timpul de infuzare este de 4 minute si cafeaua trebuie rasnita mai mare.( cat de maire?ceva de genul malaiului???)
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#2
e destul ritual si la acest mod de preparare, probabil cel mai la-ndemana si cu rezultatele cele mai bune considerand raportul straduinta/performanta Smile

macinatura e mai mare ca la espresso; punct;
depinde de sita; prea marunt e amara, prea grosier e subextrasa; de experimentat;
se macina tot cu o rasnita cu cutite discuri, nici intr-un caz cu o rasnita cu elice! dispersia e prea mare la aceasta din urma...
si da, si aici conteaza mult daca macinarea s-a facut cu niste (max) zeci de secunde inainte de infuzare;
ideala ar fi o rasnita comerciala cu dispersie foarte mica a macinaturii, gen Ditting...Smile

dozarea e dupa gust, dar tinand cont de:
- recomandarile Bodum - pentru 100 ml de apa o lingura cu varf de cafea rasnita mai grosier (cca. 15 ml volum macinatura, cca. 5g);
- de regula, se foloseste mai mult:
- aici se recomanda 2 linguri de macinatura mai grosiera (30 ml, cca. 10,5g), la o cana obisnuita (6 oz = 180 ml), volum apa;
- iar eu foloseam cate 20 ml volum cafea macinata (cca. 7g - lingurita de dozaj... Krups) pentru fiecare 100 ml apa;

modul de preparare: apa se lasa vreo 10-60s dupa ce a dat in clocot, deci ajunge undeva intre 98-90C; de experimentat cu diverse temperaturi, folosind termometrul de la ...lapte;
eu incalzeam paharul french-press-ului, apoi puneam cafeaua, sa zicem 3 x 2 linguri (adica un total de cca. 30g cafea), pentru 3 cesti de cafea (3 x 180 ml);
turnam deasupra toata apa (540 ml) si puneam capacul, cu sita sus;
dupa nu mai mult de 1 min, cu o lingurita, inglobam stratul de cafea infuzata strans deasupra; e momentul cand se simt toate aromele de care e capabila miscella respectiva;
apoi puneam capacul si coborm sita usor sub nivelul lichidului, pentru a mentine cafeaua in apa fierbinte; se poate sari peste pasul precedent si ingloba cafeaua de la inceput; dupa preferinte...
dupa inca 2-3 min (pentru un total de 3-4 min), functie de preferinte, se preseaza usor si constant sita pana jos si se toarna cafeaua in cestile calde, pregatite;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#3
Incearca si "reteta" lui Tim Wendelboe
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#4
in regula voi incerca Smile ,multam
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#5
Buna ziua tuturor,
Ma bucur ca am reusit sa gasesc aceasta comunitate cu care sa impart pasiunea pentru cafea si in acelasi timp va felicit pentru initiativa !

M-am hotarat ca primul meu post sa fie in acest topic intrucat aceasta este metoda mea preferata de a savura cafeaua. Am mai mult de 3 ani de cand "presez" cafea asa ca pot sa va impartasesc concluziile invatate de mine.

ADMIN EDIT: postarea a fost atat de interesanta incat a ajuns articol pe blog, aici.


Multumesc,
Eugen
 
Reply
#6
Bun venit Eugen si felicitari pentru randurile de mai sus, o contributie importanta la acest topic cam slab populat. Se vede pasiunea care razbate din fiecare fraza si chiar ma bucur ca ai ajuns in comunitatea noastra!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
(19-07-2014, 21:37)Lyvyoo Wrote: Bun venit Eugen si felicitari pentru randurile de mai sus, o contributie importanta la acest topic cam slab populat. Se vede pasiunea care razbate din fiecare fraza si chiar ma bucur ca ai ajuns in comunitatea noastra!

Multumesc Lyvyoo, trebuie sa recunosc ca am capatat o usoara liniste interioara cand am realizat ca sunt si alte persoane 'corupte' de aceasta pasiune si care, mai mult de atat, au pus pe picioare un forum solid ... Nu de alta dar imi aduc aminte de semnatura unui membru HB ce ascunde o oarecare realitate a cafegiilor: "Another coffee thing??? I can't keep up with you... next you'll be growing coffee in our back yard." - My wife
 
Reply
#8
Un mic secret si o recomandare :

1. Daca in momentul in care apasati presa aceasta opune rezistenta nu fortati, ridicati un pic sita si apasati din nou, rezistenta va disparea complet ;
2. Cand ati turnat cafeaua in cesti va recomand sa ridicati complet sita astfel incat aceasta sa nu stea imersata in "zat", o sa va usureze curatarea si sita nu absoarbe uleiurile neplacute la gust ce pot compromite urmatoarea sarja
 
Reply
#9
Mii de multumiri, Eugen! Sfaturile tale sunt foarte bune si pertinente.

Ceva similar cu modul tau de lucru fac si eu acasa, dar cu unele mici diferente pe care voi incerca sa le ajustez dupa sfaturile tale, ca sa obtin ceva superior in ceasca. Smile

Apropos, ti-a venit rasnita noua? Ceva impresii?
Gaggio Classic II (RI9403/11 w/ Ulka pump), boiler temp. sensor + UT58 DMM, Eureka Mignon Silenzio mk2, Hario V60, Hario Skerton + OE stability kit, IKEA UPPHETTA & ANRIK press, Zelmer CK1004 kettle, AX9201 thermometer, 3-stage water filter.
 
Reply
#10
In https://timwendelboe.no/resources/brewin...nch-press/ si respectiv http://www.squaremileblog.com/2008/11/12...technique/ este prezentata tehnica de "curatare" a spumei de deasupra cafelei deja extrase, dupa ce-au trecut cele 3-4-5 minute, deci cu putin timp inainte de apasarea sitei. Acest lucru duce la eliminarea "pudrei de cafea" rezultate in urma rasnirii imperfecte, pudra care ar trece prin filtru si s-ar regasi in ceasca, schimband textura si gustul cafelei.
Am sa-ncerc negresit asta maine dimineata sa vad diferentele. Ma astept sa fie 100% limpede cafeaua si ceva mai putin amaruie.

P.S.: Gasisem candva un barist care spunea ca utilizeaza aceasta tehnica de curatare a spumei, dar dupa 30-60 de secunde de la prima infuzare (1/3 din cantitatea de apa), dupa care curata de spuma si toarna restul de apa ramasa. In felul acesta praful fin de cafea de deasupra nu modifica deloc gustul cafelei in "amareala". Praful acesta se extrage in max. 60 de secunde, intrucat este mai fin, pe cand cafeaua macinata mai gros se extrage in 3-5 minute.
Gaggio Classic II (RI9403/11 w/ Ulka pump), boiler temp. sensor + UT58 DMM, Eureka Mignon Silenzio mk2, Hario V60, Hario Skerton + OE stability kit, IKEA UPPHETTA & ANRIK press, Zelmer CK1004 kettle, AX9201 thermometer, 3-stage water filter.
 
Reply
#11
Eugen, intrucat presa mea e cu pereti simpli, din sticla, referitor la pct. 6 din mesajul tau initial, eu folosesc pe post de incalzitor un combi: cuptor electric/prajitor de paine de la TEFAL (https://images.otto.de/asset/mmo/formatz...871354.jpg), pe care-l aveam in bucatarie; il reglez la 100C si pun deasupra lui cana, tija+sita metalica si presa, pt. pre-incalzire, dupa care pun presa si pe timpul prepararii cafelei.
- 1) Incalzesc presa si cana de cafea inainte de fierberea apei cu cuptorul de mai sus punand presa deasupra cuptorului (in locul painii prajite, dar cu capacul metalic tras, deci caldura se duce in sus fara probleme), cu termostatul pus la 100C;
- 2) Pun cafeaua si termometrul in presa si torn apa la aprox. 92-94C;
- 3) Acoper presa si-o pun in continuare deasupra cuptorului/prajitorului electric, tot la 100C.
Sonda/termometrul din interiorul presei indica, pe toata perioada prepararii cafelei de aprox. 4 minute, valori cuprinse intre 93-91C. Valoarea de 91C am citit-o la finalul celor 4 minute.

Fara incalzitorul artizanal de mai sus, temperatura apei, dupa 4 minute de preparare a cafelei, scade in presa mea la 80-85 C, functie daca pre-incalzesc sau nu presa cu apa fierbinte. Daca mi se va strica acest cuptor/prajitor, va trebuie sa cumpar negresit un incalzitor de presa si de cana de cafea, intrucat se pare ca asta intr-adevar face diferenta intre o cafea buna si una foarte buna. Smile

Eugen, ai posibilitatea sa ne spui temperaturile initiala si finala din presa ta cu pereti dubli, te rog? As vrea sa stiu daca delta-T este mai mare de 5 grade pe perioada celor 4 minute. Mutumesc mult!
Gaggio Classic II (RI9403/11 w/ Ulka pump), boiler temp. sensor + UT58 DMM, Eureka Mignon Silenzio mk2, Hario V60, Hario Skerton + OE stability kit, IKEA UPPHETTA & ANRIK press, Zelmer CK1004 kettle, AX9201 thermometer, 3-stage water filter.
 
Reply
#12
Salut,

Dupa ce am citit ca pentru pentru prepararea cafelei la Aeropress se recomanda sa se foloseasca apa la 80 grade C, am incercat sa vad cum iese cafeaua la French press preparata cu apa la temperatura mai scazuta. Rezultatele au fost pozitive (gust mai putin amar) asa ca ajuns prin experimentare la temperatura de 85-88 grade C, functie de cafea. Pentru cafele africane (etiopia, kenia) merg pe 88, pt. cele din america centrala/sud merg pe 85.

Eu doar pun apa la temperatura respectiva peste cafeaua macinata, nu si mentin temperatura respectiva pentru cele 4-4:30 min cat seface cafeaua. Mentionez ca am presa cu pereti simpli, din sticla.
 
Reply
#13
Salutare french-presseri,

In baza celor spuse aici http://www.espressoman.ro/forum/Thread-D...2#pid22212 am renuntat (cel putin temporar) la utilizarea cafelei brute facute la french-press in favoarea cafelei filtrate prin hartie, facuta tot la french-press, bineinteles. Smile

Cum faceam cafea nefiltrata la french-press inainte? In afara de pasii standard pe care-i stim cu totii, efectuam urmatoarele particularitati, in vederea obtinerii unei cafele limpezi si fara amareala:
- cafeaua rasnita ceva mai "coarse" era cernuta printr-o sita alimentara fina, cu cateva secunde inainte de utilizare;
- la final, inainte de a presa cafeaua, luam cu 2 lingurite de lemn zatul de cafea de deasupra impreuna cu spuma si il aruncam in chiuveta;
- cafeaua o turnam din presa in cafetiera printr-un filtru metalic fin, pt. un plus de filtrare (un WORWO din bronz ieftin, ca nu sunt bani de Frieling sau Bodum Gold).

Cum fac cafeaua acum? Pai, in afara de ce-am scris mai sus, acum utilizez un filtru de grosimea 02 de la Hario V60 in care torn direct cafeaua bruta facuta de presa, in vederea filtrarii finale. Filtrul de hartie este pus intr-o baza conica pe post de suport (utilizez un filtru metalic WORWO pt. asta) care este plasata in partea superioara a unei carafe de sticla preincalzita (intamplator am gasit in casa o carafa care se potriveste cu "setup-ul" meu, iar totul arata ca un V60 practic, in care torn cafeaua direct din presa). In felul acesta, prin filtrare, cafeaua pierde componentele brute si amareala (in caz ca exista) si care aparent ii pun pe fuga pe unii cafegii cand aud de french-press. Cafeua pierde din corpul bogat devinind astfel de limpezimea unui drip clasic, fara absolut nicio impuritate, fara uleiuri si fara amareala, dar cu un gust cumva intre drip si french-press-ul clasic.

Am incercat azi dimineata sa "egalizez" gusturile dintre un drip si un french-press filtrat (ambele filtrate cu Hario 02), prin incercari repetate, dar nu am reusit: atat eu cat si sotia am punctat mai bine french-press-ul. In schimb, amandoi am observat ca french-press-ul filtrat este sub cel brut, nefiltrat, cel putin dpdv al corpului si al "buchetului" de arome care se simt in gura.

Pentru cei care vor sa-ncerce french-press cu filtru de hartie recomand sa creasca temperatura apei cu 2-3 grade C (dar nu mai mult de 95C) si/sau sa creasca putin timpul de infuzare (cu 20-30 de sec. pt. inceput).

Ca si bonus: cei care nu au rasnita buna pt. o macinatura de french-press pot macina mediu si dup-aia sa utilizeze metoda de filtrare de mai sus, pt. a scapa de praful de cafea din ceasca.

Pasul urmator pt. maine: renunt la scoaterea zatului de deasupra din presa, in schimb din primul minut (imediat dupa blooming) apas filtrul presei cu 1-2 cm sub nivelul apei, ca sa fiu sigur ca toata cafeaua este inundata in apa si nu pluteste. Voi creste timpul de infuzare spre 5-6 minute, pt. a simiti toata aroma cafelei...ca doar asta inseamna french-press. Smile
Gaggio Classic II (RI9403/11 w/ Ulka pump), boiler temp. sensor + UT58 DMM, Eureka Mignon Silenzio mk2, Hario V60, Hario Skerton + OE stability kit, IKEA UPPHETTA & ANRIK press, Zelmer CK1004 kettle, AX9201 thermometer, 3-stage water filter.
 
Reply
#14
Farmecul cafelei facuta la french-press e dat de particulele f. fine care raman in cafea si sunt baute, plus uleiurile care sunt lasate sa treaca in ceasca de filtrul metalic. Daca elimini aceste caracteristici elimini in mare parte gustul specific al cafelei french-press. Nu poti sa le ai pe ambele.

Daca vrei sa elimini mai usor praful de cafea incearca ca dupa macinare sa treci cafeaua printr-o sita f. fina. Scopul e sa ramana doar cafea cu granulatie suficient de mare incat sa fie prinsa de filtrul french-press la apasare.
 
Reply
#15
@trl Dupa ce am citit aici si pe celalalt thread chiar vroiam sa incerc si eu. Problema e ca nu am deloc aparatura, pot doar "imprumuta" un filtru de la o cafetiera automata de la serviciu si incerca sa-l tin cumva deasupra unui pahar mai mare in timp ce cu cealalta mana torn cafeaua. Cred ca e de 02 deci o sa fie distractiv, sper sa nu se rupa in timp ce torn Smile

Voi unde ati gasit o sita destul de fina? Eu am una de la Kaufland (cea mai fina care era) si tot e muuult prea mare, cern prin ea mai bine de 80% din cafeaua macinata Big Grin Bine, e probabil si fiindca macin mai inspre medium din cauza Skerton-ului, mai sus iese prea neuniforma
 
Reply
#16
(01-02-2015, 11:18)coffeesnob Wrote: Farmecul cafelei facuta la french-press e dat de particulele f. fine care raman in cafea si sunt baute, plus uleiurile care sunt lasate sa treaca in ceasca de filtrul metalic. Daca elimini aceste caracteristici elimini in mare parte gustul specific al cafelei french-press. Nu poti sa le ai pe ambele.

Ai perfecta dreptate coffeesnob si tocmai de aceea consider ca gustul cafelei facute la french-press este inegalabil si foarte intens (la fel ca si cafeaua, intotdeauna voi prefera berea nefiltrata fata de berea pils). Ideea este ca unii cafegii pur si simplu ar dori sa incerce french-press-ul, dar nu o fac din cauza lipsei de limpezime, vezi comentariile de pe Youtube ale lui Gail de la Seattle Coffee Gear Channel si multi ca dansa. Deci cine vrea sa-ncerce cafea la presa si sa iasa si limpede precum un drip, eu zic ca pot s-o faca printr-o filtrare finala prin hartie.

(01-02-2015, 11:18)coffeesnob Wrote: Daca vrei sa elimini mai usor praful de cafea incearca ca dupa macinare sa treci cafeaua printr-o sita f. fina. Scopul e sa ramana doar cafea cu granulatie suficient de mare incat sa fie prinsa de filtrul french-press la apasare.

Multumesc, dar deja folosesc sita fina, am scris si-n semnatura. Scot si zatul, inainte de a apasa presa si am si filtru din bronz prin care trec la final cafeaua din presa in carafa. Filtrul din bronz final e un filtru metalic conic care este dedicat cafetierelor automate si ajuta in caz ca ai nenorocul sa scape ceva zat prin filtrul presei.

(01-02-2015, 11:55)drix Wrote: @trl Dupa ce am citit aici si pe celalalt thread chiar vroiam sa incerc si eu. Problema e ca nu am deloc aparatura, pot doar "imprumuta" un filtru de la o cafetiera automata de la serviciu si incerca sa-l tin cumva deasupra unui pahar mai mare in timp ce cu cealalta mana torn cafeaua. Cred ca e de 02 deci o sa fie distractiv, sper sa nu se rupa in timp ce torn Smile

Va semana foarte mult cu drip-ul clasic, dar aroma si gustul sunt ceva mai inspre french-press, datorita timpului mai mare de infuzare (chiar poti sa-l duci inspre 6 minute fara frica, atata timp cat ai macinat corect cafeaua).

(01-02-2015, 11:55)drix Wrote: Voi unde ati gasit o sita destul de fina? Eu am una de la Kaufland (cea mai fina care era) si tot e muuult prea mare, cern prin ea mai bine de 80% din cafeaua macinata Big Grin Bine, e probabil si fiindca macin mai inspre medium din cauza Skerton-ului, mai sus iese prea neuniforma

Eu am luat din Selgros, dar am vazut si-n Carefour, Auchan etc. E rotunda, pt. cernut faina...e fara coada. Vezi aici http://www.espressoman.ro/forum/Thread-P...5#pid16825 cam cum arata si cat praf poti scoate cu ea. Smile
Gaggio Classic II (RI9403/11 w/ Ulka pump), boiler temp. sensor + UT58 DMM, Eureka Mignon Silenzio mk2, Hario V60, Hario Skerton + OE stability kit, IKEA UPPHETTA & ANRIK press, Zelmer CK1004 kettle, AX9201 thermometer, 3-stage water filter.
 
Reply
#17
Da, aia a ta rotunda pare sa fie mult mai fina. Eu daca rasnesc 14g de cafea pe nivelul 6 la un Skerton (stiu ca folosim aceeasi tehnica de reglaj), dupa ce o trec prin sita si o agit putin raman cu 6g in sita Smile

O sa caut si eu din asta rotunda pentru faina sau malai pare sa fie. Oricum mai revin cu pareri dupa ce incerc
Aeropress, Kinu M47
 
Reply
#18
La mine, dupa OE upgrade kit montat la Skerton, din 24 gr. de cafea mai raman cu 21 gr. dupa ce o cern prin sita. Inainte de OE upgrade ramneam cam cu 18-19 gr. Poti incerca sa rasnesti la 7, ca sa compari gusturile; in felul asta poti urca timpul de infuzie cu vreo 45-60 de sec.
Parca Nicholas Choe recomanda urcarea timpului de infuzie la french-press pe la 6 minute, bininteles...cu o rasnita perfecta (fara pic de praf de cafea) si cu macinatura ceva mai grosiera.
Gaggio Classic II (RI9403/11 w/ Ulka pump), boiler temp. sensor + UT58 DMM, Eureka Mignon Silenzio mk2, Hario V60, Hario Skerton + OE stability kit, IKEA UPPHETTA & ANRIK press, Zelmer CK1004 kettle, AX9201 thermometer, 3-stage water filter.
 
Reply
#19
Am incercat azi dimineata la serviciu sa trec cafeaua si printr-un filtru (de 04, o marca generica de la Carrefour cred). L-am udat inainte cu niste apa calda (citisem ca asa scapi de gustul de hartie) dar tot a avut gust de hartie. Si cafeaua era apoasa dar tot tulbure (n-am strecurat cafeaua dupa rasnire). Nu mi-a placut deloc rezultatul Sad Noroc ca nu am facut prea multa, am aruncat-o si am preparat alta nefiltrata Big Grin
Aeropress, Kinu M47
 
Reply
#20
@trl : daca ai posibilitatea poti face aeropress cu filtru de hartie, metoda inversa. In felul asta ai avantajele french press (control temperatura apa, infuzie directa, timp de infuzie si macinatura la alegere dupa gustul tau, poti scoate sau lasa zatul si spuma inainte de a presa cafeaua, etc) dar si filtrare prin hartie. Daca vrei cafea cat mai clara, presezi pana aproape de final si te opresti, fara a presa ultimii cativa ml de lichid.
 
Reply
#21
@coffeesnob - multumesc de sfat, chiar voi incerca astsa la aeropress-ul unui coleg, atat cu filtru metalic cat si cu hartie, dar cel mai probabil peste cateva saptamani. Voi compara si cu french-press, dar si cu drip.
Gaggio Classic II (RI9403/11 w/ Ulka pump), boiler temp. sensor + UT58 DMM, Eureka Mignon Silenzio mk2, Hario V60, Hario Skerton + OE stability kit, IKEA UPPHETTA & ANRIK press, Zelmer CK1004 kettle, AX9201 thermometer, 3-stage water filter.
 
Reply
#22
Baza e rasnita pana la urma...
De ieri folosesc PL043MMI la french press si iese ceva incredibil de aromat. Pana acum nu reuseam decat ceva amarui bine.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#23
Asta chiar e tare de tot, cateva granule de sare in cafea vor reduce amareala, aviz celor care au lasat ceva mai mult cafeaua la "infuzat":

http://food-hacks.wonderhowto.com/how-to...t-0150711/

Mihai L, de mult ma gandeam si eu ca PL043MMI ar face pereche buna cu cafeaua mea matinala. As avea totusi 2 nedumeriri/intrebari:
- In caz ca ai o sita fina, se poate te rog sa rasnesti grosier, ca pt. french-press, vreo 5gr. de cafea si s-o treci dup-aia prin sita, ca sa deduc astfel cat praf fin de cafea rezulta? (ideal ar fi: zero praf sub sita, doar granule de cafea pe sita)
- Un zgomot aproximativ se poate, te rog...ca nu gasesc pe net? Crezi ca am sanse sa-i fac o cusca din burete+extrudat ca sa o izolez fonic? Pt. mine conteaza f. mult sa am un zgomot final, dupa izolatie, de sub 50dB. Sad

Multumesc!
Gaggio Classic II (RI9403/11 w/ Ulka pump), boiler temp. sensor + UT58 DMM, Eureka Mignon Silenzio mk2, Hario V60, Hario Skerton + OE stability kit, IKEA UPPHETTA & ANRIK press, Zelmer CK1004 kettle, AX9201 thermometer, 3-stage water filter.
 
Reply
#24
Eugenm a sintetizat in acest topic atat de frumos fenomenul French Press, incat am mutat pe blog postarea (cu acordul lui). Articolul se afla aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#25
Aveti idee unde se pot gasi rezerve de filtru pentru presa franceza?
As vrea sa cumpar de la noi, pentru ca de pe amazon dureaza ceva pana ajung.
Multumesc!
 
Reply
#26
(31-08-2015, 11:31)vigoss Wrote: Aveti idee unde se pot gasi rezerve de filtru pentru presa franceza?
As vrea sa cumpar de la noi, pentru ca de pe amazon dureaza ceva pana ajung.
Multumesc!

Merită să schimbi filtrul la o presă franceză? Nu mai bine cumperi o presă nouă?
Hario Skerton · Bosch MKM 6003 | Hario V60 · Bialetti Fiammetta · Aeropress
 
Reply
#27
(31-08-2015, 12:33)SergiuC Wrote: Merită să schimbi filtrul la o presă franceză? Nu mai bine cumperi o presă nouă?

Vorbit ca un adevarat consumerist.
 
Reply
#28
Nu cred ca am vazut vreodata filtru de rezerva pentru presa franceza.
Ba chiar la actualul exemplar nici nu-l pot scoate.  Big Grin

Care ar fi defectul pentru care sa-l schimbi? Ca de uzat, putin probabil...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#29
(31-08-2015, 14:43)Mihai L Wrote: Nu cred ca am vazut vreodata filtru de rezerva pentru presa franceza.
Ba chiar la actualul exemplar nici nu-l pot scoate.  Big Grin

Care ar fi defectul pentru care sa-l schimbi? Ca de uzat, putin probabil...

Buna Mihai,
Depinde de modelul utilizat. In cazul meu, pentru presa Bodum modelul Columbia filtrul este 'piesa de schimb'. Vezi aici : http://www.bodum.com/gb/en-us/shop/detail/V1508-ISR/ 

Daca este vorba de Bodum Columbia am vazut ca lantul de librarii Carturesti il comercializeaza si poate tot ei pot aduce (sau au in stoc) filtrul respectiv.
 
Reply
#30
(31-08-2015, 14:28)coffeesnob Wrote:
(31-08-2015, 12:33)SergiuC Wrote: Merită să schimbi filtrul la o presă franceză? Nu mai bine cumperi o presă nouă?

Vorbit ca un adevarat consumerist.

dar e chiar practic sa ai macar 2 plunger-e (acum, ca 'umbla singure'... alibaba.com sau Bodum):
ceai si cafea de ex., sau, cum am facut eu, cand nu aveam la dispozitie espressorul de acasa:
un plunger pregatit cu cafeaua macinata, gata de turnat apa fierbinte peste (100g la litru, nu 60...) si un plunger cu lapte cald, gata de facut spuma; in 5 min erau gata 4 cani mari cu o cafea cu lapte crema, realmente delicioasa; aveam cu mine o rasnita Krups si cafeaua prajita de mine;

la Albif, am gasit un plunger elegant - sticla, inox si silicon (dar cam fragil, sticla nu are 'cusca' de protectie) cu 29 lei, parca (coffee & tea plunger, 0,800 l, blaumann bl-1443, made in prc);
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)