Hello There, Guest! Login Register


Foloseste cineva Gene Cafe Coffee Roaster 101A 230V with Large Chaff Collector ?

#1
Foloseste cineva Gene Cafe Coffee Roaster 101A 230V with Large Chaff Collector - Black ?

Costa doar 330 lire , se livreaza din Anglia deci fara tva la comparare cu Hottop din Taiwan care e 1400 $ plus 336 tva 

Hottop ul e mai meserias , are Radu si e foarte multumit , are tava de racire , programator insa duce la o groaza de bani !
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#2
Eu am folosit, urmeaza sa vada bursa. Pe rosu. Smile
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#3
Avem si pe negru, tot acolo :Smile (poate maine vin cu poze).
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#4
(02-12-2015, 15:17)Bcc Wrote: ...
Costa doar 330 lire , se livreaza din Anglia deci fara tva
...

Folosesti "doar" atunci cand vorbesti de Dieckmann, livrat din Germania, deci tot fara TVA, si care e "doar" 200 Euro, jumate din Gene, dar nu asta e important, ci ca e mai bun, parerea mea, care l-am avut, si am citit destul despre Gene, si stiu ce au inauntru si cum lucreaza ambele.

Gene este full manual, si ca sa il operezi va trebui sa inveti si despre prajire mai mult decat nu ai apucat sa inveti despre HX... si tot nu va memora pentru tine vre-un program, la fiecare prajire va trebui sa dai la butoane concentrat 10 minute, sa nu gresesti ceva.

Dieckmann are 7 programe cu care ar trebui sa multumeasca 99% din forum, mai putin cei care ... stim noi care Smile
In plus, dupa ce te-ai familiarizat cu el, poti modula acele 7 programe in diverse feluri care acopera orice necesitate de prajire uzuala, si totul doar apasand doua butoane.

Are si protectie anti-zapacit, nici macar nu te lasa sa arzi cafeaua, la 10 minute o opreste daca nu apesi la timp butonul de FC, si ce rezulta inca este baubil, am testat intentionat sa vad cum merge si ce iese ! cu Gene te uiti intr-un apel telefonic de 15 minute si ai o flama pe cinste...

Nu in ultimul rand, Dieckmann nu are afisaj de temperatura, de ce ar avea  Huh asa ca nu o sa deschizi 10 topice despre cum iti sare tie Gene cu 50 grade, chestie cunoscuta, si nu te vad bagand surubelnita in el ca sa il modezi...
 
Reply
#5
Vrei sa te limitezi la ce ai folosit? Ca prajeste de parca da cu confetti (mai ales daca nu folosesti cafeaua de slaba calitate de la ei) de ce nu spui, ca se pare ca nu il mai ai la vanzare?  Angry
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#6
(02-12-2015, 18:44)renatoa Wrote: ... Dieckmann, livrat din Germania, deci tot fara TVA, si care e "doar" 200 Euro, jumate din Gene, dar nu asta e important, ci ca e mai bun, parerea mea, care l-am avut, si am citit destul despre Gene, si stiu ce au inauntru si cum lucreaza ambele.

...hai totusi sa mentionam si faptul ca Dieckmann implica folosirea boabelor verzi decortificate - pe care le gasesti foarte greu. In plus, achizitionarea acestora anuleaza rapid si cu brio diferentele de pret. (E ca la printere: iti da printerul aproape pe gratis, iar apoi te jecmanesc cu cartusele).
Dar daca te hotarasti sa iti umpli casa cu coji de cafea, poti folosi orice cafea verde de pe piata.

Cit despre Gene, este cunoscut faptul ca are variatii enorme de temperatura... > KLICK! , in schimb este o platforma acceptabila pentru tuning.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#7
Boabele le iei chiar de la Dieckmann, cu preturi mai mici ca pe piata locala, am luat cantitatea minima la care renteaza transportul, de 4.2kg cu o medie de...  Huh un pic sub 60 lei kg, aduse la usa, daca asta e jecmaneala... se comanda online le ei pe site la fel ca la orice prajitor din tara.

Prajeala oricum se recomanda sa se faca afara sau intr-un spatiu deschis, sau ceva mai bine ventilat decat o hota, fumul de la final, dupa SC, e un pic cancerigen. Cat l-am avut pleava a fost ultima mea grija.

Ma bucur ca cineva confirma ce am zis despre Gene, deci, Bcc, vrei platforma de tuning ?!
Sau sa apesi pe un buton si sa iti vezi de treaba ?

(02-12-2015, 20:26)baloozzy Wrote: Vrei sa te limitezi la ce ai folosit? Ca prajeste de parca da cu confetti (mai ales daca nu folosesti cafeaua de slaba calitate de la ei) de ce nu spui, ca se pare ca nu il mai ai la vanzare?  Angry

Pai am folosit si Gene, de ce nu ii explici matale lui Bcc cam in ce consta o sesiune de prajire ? Smile
E ceva neadevarat in ce am scris, ca trebuie sa il pazesti in fiecare clipa, si ca poti arde cafeaua ?

Sorry ca v-am stricat vanzarile, doi dintr-o lovitura Smile

Uite, ca sa nu va las bosumflati, va dau un pont de modare extrem de simpla, sub 20 lei, care reduce variatiile salbatice de temperatura de la 50 grade la 5 grade... suna bine ? Smile
 
Reply
#8
Cred ca pana la urma ori iau hottopul din Taiwan ori nu mai iau nimic .Le-am scris sa-mi dea reducere , ca mi-au trimis pret de mi-au cazut plombele. In State e 1250 $ si ei mi-au trimis pret de 1400 , tare de tot 

Nu gasesc cafeaua prajita cand vreau si cum o vreau si asta ma supara , iar aia decofeinizata e dezastru de gasit , am luat ultima oara de la Hotspot Mexic - Swiss water (Decaf) si cred ca-i de o suta de ani , miroase a carton si a orice altceva numai a cafea nu , sau poate asa o fi mexicana ??????????

Macar cu un prajitor pot si eu sa miros niste cafea ! (si sa mai pun cateva intrebari pe forum  57  )
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#9
Daca foloseai Gene, ai fi stiut ca dupa ON/OFF de fixeaza timpul, apoi temperatura si Start. Se pazeste spre a nu lua foc pleava, dar asta poate lua foc la orice prajitor, fie el si cu lentile.
Ai incercat in ceasca (de espresso) o comparatie? Cum la injectie poti folosi cafea rasnita si la elicopter, probabil poti folosi si cafea prajita la Dieckmann fara diferente notabile.
Sa beti, BUN!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#10
(03-12-2015, 00:16)Bcc Wrote: ...Macar cu un prajitor pot si eu sa miros niste cafea ! (si sa mai pun cateva intrebari pe forum  57  )

Total gresit !!! Vezi ce pareri preconcepute ai ? Si inca n-ai citit nimic de prajitul cafelei...
Primul lucru care il aflii prajind singur, cafeaua proaspat prajita nu miroase asa cum stiai si erai familiarizat !
Acela este mirosul de dupa degazare, 3-4 zile bune !
La prajire poti zice ca miroase a paine, nu a cafea, lol Tongue

Asa, ia Audi, sa ma invat minte sa mai postez in topicele matale... Angry
 
Reply
#11
(03-12-2015, 01:02)renatoa Wrote:
(03-12-2015, 00:16)Bcc Wrote: ...Macar cu un prajitor pot si eu sa miros niste cafea ! (si sa mai pun cateva intrebari pe forum  57  )

....
Total gresit !!
...
La prajire poti zice ca miroase a paine, nu a cafea, lol Tongue

Prajitul cafelei este o bucurie in sine , fie si numai daca e sa ma refer doar la miros ! 
Ai dreptate renatoa ! In prima parte a procesului de prajire , in faza de uscare si de schimbare a culorii boabelor , mirosul degajat este asemanator cu al pâinii care se rumenește in cuptor ; dar atat . 

In fazele finale , de crack , dupa ce apa din boabe s-a evaporat si acestea incep sa crape , atunci cand incepe efectiv procesul de prajire cu tranformarile specifice care degaja si o multime de fum , mirosul care se elibereaza este unic si inconfundabil .
Doar la prajitul cafelei se simte asa ceva . 
Acestea insa pot fi aflate prajind efectiv cafeaua si nu doar citind despre prajire. 

In opinia mea , pot spune ca ceva se aseamănă cu mirosul din momentele prajirii cafelei dar nu as spune cu nicio ocazie ca mirosul degajat in ultima faza de prajire a cafelei ar putea fi asemuit cu altceva decat cu ceea ce este : miros de cafea prajita . 
Pentru mine acest miros este unic si nu poate fi asociat cu nimic altceva . Este mirosul care se simte nu numai in casa ci si pe la vecini !  Big Grin
Mirosul cafelei dupa degazare este altceva . Foarte placut dar trebuie sa bagi nasul in punga sa il simti cu adevarat.
La rasnire este alt miros care se imprastie peste tot in bucatarie , unul diferit dar la fel de placut .

Cred ca asta vrea sa simta Bcc acasa ; miros degajat de cafeaua pe care o prajeste el ! 

Extractii reusite tuturor !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#12
Asa cum i-am demonstrat unui coleg local care are Gene, se poate praji si fara sa iasa fum, si el avea aceasi idee, mai ales ca ii deranja caile respiratorii.

Dar probabil ca eu nu prajesc cafea, asa cum probabil ca beau apa colorata...
 
Reply
#13
(03-12-2015, 10:12)RaduCarutasu Wrote: Doar la prajitul cafelei se simte asa ceva . 
Acestea insa pot fi aflate prajind efectiv cafeaua si nu doar citind despre prajire. 

Probabil nu ai citit destul...    19
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)