Hello There, Guest! Login Register


Fiorenzato F64E - utilizare și întreținere

#1
Deschid acest topic pentru a prezenta aspecte legate de utilizarea, întreținerea și modificarea râșnițelor Fiorenzato F64E din ambele generații. Mă refer la reglarea măcinăturii, reducerea retenției, probleme tehnice sau nelămuriri.

Voi începe eu cu o întrebare. În încercarea de a reduce retenția am demontat grilajul anti-static situat la finalul canalului de evacuare. În interiorul canalul de evacuare, în lateral, este montată această piesă care străbate tot canalul până în camera cuțitelor. Ce rol are această piesă? Mulțumesc.

[Image: fiorenzato_f64e_piesa_evacuare.jpg]
Lelit PL81T, Fiorenzato F64E
 
Reply
#2
Salut, acum ti ai lit rasnita?
Cum se prezinta?!
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
#3
Am scris aici primele impresii, revin cu informații mai detaliate pe măsură ce trece timpul și mă învăț cu ea.
Lelit PL81T, Fiorenzato F64E
 
Reply
#4
Cafeaua vine donspre motor de la dreapta spate spre stanga fata. Fara acea tabla, acolo in locul ei ramane cafea. Mai jos ai poza cu rasnita mea. Acolo in stanga unde am coada oensulei se strange cafeaua. Cu tabla ta faci cafeaua sa alunece fara sa ai retentie in acel tunel.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#5
Mulțumesc @stefandinescu. Deci tabla are rol de tobogan. O voi pune la loc, am crezut că are rol de a egaliza/transmite cumva încărcarea electrostatică spre grilajul din fața. Nu a apărut poza de care ziceai.

Tocmai am primit un set nou de cuțite de la piese-espressor.ro, au fost 76 de lei. Urmează să le montez.
În viitor intenționez să elimin de tot panoul electronic și să-l înlocuiesc cu un shaker. Astfel ar deveni complet on-demand, numai la apăsarea continuă cu portafiltrul pe buton. În prezent trebuie să țin apăsat pe mânuța de pe ecran și să apăs cu portafiltrul o dată. Mă mai gândesc.
Lelit PL81T, Fiorenzato F64E
 
Reply
#6
Grilajul este antistatic, poti cu el sau fara el ca sa nu ai retentie. In grilaj se opreste cafea. [Image: 2e4c4df12f48feacff575eadfee1517a.jpg]
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#7
(07-04-2017, 12:25)mihai.savu Wrote: Mulțumesc @stefandinescu. Deci tabla are rol de tobogan. O voi pune la loc, am crezut că are rol de a egaliza/transmite cumva încărcarea electrostatică spre grilajul din fața. Nu a apărut poza de care ziceai.

Tocmai am primit un set nou de cuțite de la piese-espressor.ro, au fost 76 de lei. Urmează să le montez.
În viitor intenționez să elimin de tot panoul electronic și să-l înlocuiesc cu un shaker. Astfel ar deveni complet on-demand, numai la apăsarea continuă cu portafiltrul pe buton. În prezent trebuie să țin apăsat pe mânuța de pe ecran și să apăs cu portafiltrul o dată. Mă mai gândesc.

Tocmai mi-am cumparat si eu una, dar nu inteleg la ce te referi cand spui ca trebuie sa apesi cu portafiltrul pe buton. E suficient sa apesi pe manuta si rasneste.

Deocamdata tot ce pot sa ii reprosez e curatenia, care lasa de dorit. Aduna tot chaff-ul pe cioc. Nici cu retentia nu cred ca sta grozav (ochiometric, nu am cantarit), dar nu e gandita pt home use. In schimb, e mult mai solida decat Vario, care mi se decalibreaza lunar si hopperul nu mai sta armat decat daca il tin cu mana.
acasa: rocket appartamento, honne naked, espro tamper & pitcher, acaia lunar
office: expobar hx, vst 18, fiorenzato f64, motta tamper & pitcher, hario drip scale
prev: vario mk, kinu m47
 
Reply
#8
(02-05-2017, 17:24)alinmihon Wrote: Tocmai mi-am cumparat si eu una, dar nu inteleg la ce te referi cand spui ca trebuie sa apesi cu portafiltrul pe buton. E suficient sa apesi pe manuta si rasneste.
Eu țin permanent apăsată mânuța de pe touchscreen și dau un start din buton. Râșnița merge continuu până când eliberez mânuța de pe touchscreen. Modul de lucru selectat din meniu se numește Pre/Sel. A mea are numai 3 moduri de lucru, în versiunea următoare s-au introdus încă două moduri de lucru. Dacă tu atingi mânuța, o eliberezi și ea merge în continuare atunci ori avem moduri de lucru diferite, ori tu ai versiunea mai nouă.

Legat de retenție, după ce dau o palmă în gâtul râșniței mai rămân maxim 2 grame pe canal. Apoi scobesc cu o sârmă de aluminiu îndoită și mai dau un start de două secunde. Astfel nu mai am retenție deloc, recuperez tot la zecime de gram.
Lelit PL81T, Fiorenzato F64E
 
Reply
#9
(02-05-2017, 17:42)mihai.savu Wrote:
(02-05-2017, 17:24)alinmihon Wrote: Tocmai mi-am cumparat si eu una, dar nu inteleg la ce te referi cand spui ca trebuie sa apesi cu portafiltrul pe buton. E suficient sa apesi pe manuta si rasneste.
Eu țin permanent apăsată mânuța de pe touchscreen și dau un start din buton. Râșnița merge continuu până când eliberez mânuța de pe touchscreen. Modul de lucru selectat din meniu se numește Pre/Sel. A mea are numai 3 moduri de lucru, în versiunea următoare s-au introdus încă două moduri de lucru. Dacă tu atingi mânuța, o eliberezi și ea merge în continuare atunci ori avem moduri de lucru diferite, ori tu ai versiunea mai nouă.

Legat de retenție, după ce dau o palmă în gâtul râșniței mai rămân maxim 2 grame pe canal. Apoi scobesc cu o sârmă de aluminiu îndoită și mai dau un start de două secunde. Astfel nu mai am retenție deloc, recuperez tot la zecime de gram.

Inca nu am intrat deloc in setari Smile Poate nu m-am exprimat clar - ca sa rasneasca trebuie sa tin manuta apasata - dar fara sa apas si cu portafiltrul pe buton, in acelasi timp. Cred ca avem aceeasi varianta, e luata din acelasi loc - SM. Dar mai cercetez cand am vreme si revin.

Ref la retentie - asta cu sarma si palma e epica Smile)

(02-05-2017, 17:42)mihai.savu Wrote:
(02-05-2017, 17:24)alinmihon Wrote: Tocmai mi-am cumparat si eu una, dar nu inteleg la ce te referi cand spui ca trebuie sa apesi cu portafiltrul pe buton. E suficient sa apesi pe manuta si rasneste.
Eu țin permanent apăsată mânuța de pe touchscreen și dau un start din buton. Râșnița merge continuu până când eliberez mânuța de pe touchscreen. Modul de lucru selectat din meniu se numește Pre/Sel. A mea are numai 3 moduri de lucru, în versiunea următoare s-au introdus încă două moduri de lucru. Dacă tu atingi mânuța, o eliberezi și ea merge în continuare atunci ori avem moduri de lucru diferite, ori tu ai versiunea mai nouă.

Legat de retenție, după ce dau o palmă în gâtul râșniței mai rămân maxim 2 grame pe canal. Apoi scobesc cu o sârmă de aluminiu îndoită și mai dau un start de două secunde. Astfel nu mai am retenție deloc, recuperez tot la zecime de gram.

Am verificat, am 4 optiuni in meniu - ale tale, plus una Direct. La doserless cantaresc, pun in hopper si tin manuta apasata si portafiltrul sub cioc. Nu am reusit sa imi dau seama daca pot progama butonul M on/off la atingere.
acasa: rocket appartamento, honne naked, espro tamper & pitcher, acaia lunar
office: expobar hx, vst 18, fiorenzato f64, motta tamper & pitcher, hario drip scale
prev: vario mk, kinu m47
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)