Hello There, Guest! Login Register


Fiorenzato Doge Conico

#1
Salut!

In cele din urma am achizitionat un Fiorenzato Doge Conico dupa indelungate cautari...
L-am comandat pe caffeewelt si a fost 695eur, o sa folosesc mailboxde pentru livrarea in Romania(caffeewelt nu trimite decat in Germania).
Prima optiune a fost un Compak K10 Pro Barista din Olanda care ajungea 1259eur cu tot cu transport(fara taxele de transfer bancar).
Sper sa fi facut o alegere buna...
Rocket Espresso Cellini Evoluzione V1,Compak E8 on demand,VST 18g ridgeless,Espro VST tamper,Mypressi Twist v2
 
Reply
#2
Sa ne spui cum este in comparatie cu Vario si daca a meritat schimbul.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#3
Retentie, timpi de rasnire, silentiozitate, eventuale modificari propuse (la cosul de boabe de exemplu sau la evacuare).

Un blind test cu cele doua nu ar strica Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
O sa revin cu detalii la inceputul lunii Decembrie cand ajung acasa si o pun in functiune.
Momentan noua rasnita o sa stea in cutie deoarece sotia inca foloseste Vario.
Rocket Espresso Cellini Evoluzione V1,Compak E8 on demand,VST 18g ridgeless,Espro VST tamper,Mypressi Twist v2
 
Reply
#5
Update:

Din pacate cei de la coffewelt mi-au trimis mail ca nu pot procesa comanda deoarece cei ce se ocupa de platile cu cardurile i-au sfatuit ca e posibila frauda..Acum vad ca ranita a disparut de pe site si cred ca a fost o greseala a lor cu listarea la 600 si ceva de euro un Conico si nu stiau ce scuza sa bage sa anuleze comanda mea.
Asa ca mi-am recuperat banii inapoi pe card si acum sunt iar in cautare...
Ori comand un Compak k10 din Olanda ori un Hg One din America care m-ar ajunge 1050$.M-am gandit si la Anfim Super Caimano care este disponibila si in Romania si care ar costa aproximativ cat Hg One.
Din ce am citit pe forumul HB se pare ca sunt foarte multumiti de rezulatele cu HG One in mod special dupa "seasoning" cu cateva kilograme de cafea sau orez instant.
Rocket Espresso Cellini Evoluzione V1,Compak E8 on demand,VST 18g ridgeless,Espro VST tamper,Mypressi Twist v2
 
Reply
#6
Anfim Super Caimano sunt rasnitele "standard" in coffee shopurile din Londra unde rasnesc pebtru esressoare Synesso, Kies Van Der Welt si rar cate un Simonelli. Eu cred ca s-au documentat foarte binev cand le-au ales. In afara de acest model am mai vazut la eu si Mazzer Super Jolly. Culmea e a nu aveau pe nicaieri Mahlkoenig.....
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#7
da, Kees van der Westen  (Mirage Idrocompresso...Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#8
Scuze pentru spelling. L-am vazut la "Look mum no hands" in Londra. Arata intr-un mare fel. Daca ei aleg Anfim, insramna ca ori e foarte buna rasnita, ori au agent de vanzari foarte bun Smile
Acum am vazut pe site-ul lor ca exista 19 masini in Amsterdam.....uimitor!
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)