• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Finally, handmade espresso at home

Salutare si bun gasit,

Acesta este primul meu post desi sunt inregistrat pe forum inca din 2012, timp in care am urmarit cu interes dezbaterile comunitatii pe o multime de topicuri.

Inca de la inceput mi-a placut ideea unui espressor pentru acasa, dar din motive mai mult sau mai putin obiective achizitia a tot fost amanata. Prima a aparut rasnita acum vreo 3 ani (nu credeam ca va trece atat de mult pana va veni si espressorul), dar a fost un companion si furnizor de nadajde pentru ibricul dependent de cafea proaspat prajita si rasnita.
Cum espressorul s-a lasat asteptat, dorinta de a experimenta un espresso adevarat a trebuit satisfacuta cumva. Si norocul a fost de partea mea odata cu deschiderea in proximitate a unei prajitorii exceptionale, asa ca mai bine de un an si jumatate, 6 zile din 7 au inceput cu un drum pe acolo pentru un espresso, un cappucino, un V60 si tot asa Smile

In cele din urma a venit si momentul asteptat - desi mult timp m-am gandit exclusiv la Lelit, cu tinta clara PL41TEM, intr-un final am ales Rancilio Silvia - ain't life weird? Big Grin
Ii multumesc lui Liviu pentru lamuririle oferite la un moment dat pentru Lelit, dar si lui nickso care a fost extrem de amabil si mi-a confirmat anumite banuieli care pentru mine au fost decisive in alegerea Silviei.
Am fost constient de la bun inceput de limitarile impuse de buget asupra setup-ului, asa ca nu regret niciun moment alegerea facuta. Pana la urma, ce SBDU sa mai alegi dupa un an de zile de rasfat cu espresso-uri extrase pe La Marzocco Strada EP deservit de EKK43?
Cat despre rezultate, pana acum eu le consider mai mult decat satisfacatoare - asta si datorita informatiilor regasite aici pentru care va multumesc.

Marius - Espressoman fresh Smile
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM screen, Kinu M47 & Ascaso i-mini i-2, Rancilio naked PF, LM Strada 17g, 58.5mm flat base, JoeFrex scale, Motta 35cl

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)