Hello There, Guest! Login Register


Feed-back Cafea - Prajitori

#61
Uite, ceva de genul asta, ar fi de incercat:
Cafea verde
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#62
ca sa fiu in ton, am primit de la BluBean niste boabe super prajite, cund sunt bune si mirosul te da pe spate, iar extractia s-a repetat imediat  [Image: smile.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#63
Am deschis topic de achizitie de grup aici.

Legat de ebay, daca tot se cauta ceva mai bun decat vand prajitorii care sunt de acord sa dea si verde, atunci nu cred ca ebay-ul e solutia. S-a luat o usoara teapa si de la olandezii aceia, la ultima achizitie de grup pe verde, cu boabele gaurite de niste gandacei, deci de ce n-ar fi  motive de suspiciune si pe ebay?!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#64
Am luat pentru prima data cafea de la Sun Coffee Roastery, Timisoara. Prima punga desfacuta - Ethiopia Yirgacheffe. Data prajirii - 16.08. Gust specific acestui tip de cafea, note de ceai negru si caramel. Merge perfect intr-un cappucino. Multumesc pentru cafea si promptitudine lui Milan!


Attached Files Thumbnail(s)
       
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
#65
(22-08-2016, 12:54)Kosta David Wrote: Am luat pentru prima data cafea de la Sun Coffee Roastery, Timisoara. Prima punga desfacuta - Ethiopia Yirgacheffe. Data prajirii - 16.08. Gust specific acestui tip de cafea, note de ceai negru si caramel. Merge perfect intr-un cappucino. Multumesc pentru cafea si promptitudine lui Milan!

trebuia sa iei si honduras de la el ,e la fel de bun [Image: biggrin.gif]
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#66
(22-08-2016, 18:32)orwo Wrote:
(22-08-2016, 12:54)Kosta David Wrote: Am luat pentru prima data cafea de la Sun Coffee Roastery, Timisoara. Prima punga desfacuta - Ethiopia Yirgacheffe. Data prajirii - 16.08. Gust specific acestui tip de cafea, note de ceai negru si caramel. Merge perfect intr-un cappucino. Multumesc pentru cafea si promptitudine lui Milan!

trebuia sa iei si honduras de la el ,e la fel de bun [Image: biggrin.gif]

Am luat toate cafelele pe care le are pe site, dar inca nu am inceput decat Ethiopia.
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
#67
(22-08-2016, 18:41)Kosta David Wrote:
(22-08-2016, 18:32)orwo Wrote:
(22-08-2016, 12:54)Kosta David Wrote: Am luat pentru prima data cafea de la Sun Coffee Roastery, Timisoara. Prima punga desfacuta - Ethiopia Yirgacheffe. Data prajirii - 16.08. Gust specific acestui tip de cafea, note de ceai negru si caramel. Merge perfect intr-un cappucino. Multumesc pentru cafea si promptitudine lui Milan!

trebuia sa iei si honduras de la el ,e la fel de bun [Image: biggrin.gif]

Am luat toate cafelele pe care le are pe site, dar inca nu am inceput decat Ethiopia.

etiopia merge la temp mai mica ,am baut o punga in 4 zile Sad
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#68
Inseamna ca n-ai mai oprit Lelit-ul Smile) Asta da record Exclamation
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
#69
(22-08-2016, 18:54)orwo Wrote:
(22-08-2016, 18:41)Kosta David Wrote:
(22-08-2016, 18:32)orwo Wrote:
(22-08-2016, 12:54)Kosta David Wrote: Am luat pentru prima data cafea de la Sun Coffee Roastery, Timisoara. Prima punga desfacuta - Ethiopia Yirgacheffe. Data prajirii - 16.08. Gust specific acestui tip de cafea, note de ceai negru si caramel. Merge perfect intr-un cappucino. Multumesc pentru cafea si promptitudine lui Milan!

trebuia sa iei si honduras de la el ,e la fel de bun [Image: biggrin.gif]

Am luat toate cafelele pe care le are pe site, dar inca nu am inceput decat Ethiopia.

etiopia merge la temp mai mica ,am baut o punga in 4 zile Sad


Sunt de acord. Foarte buna etiopia. Am luat de la Milan o punga de 500g si cred ca am băut jumătate in 3 zile. Aici includem atat testele cu noul expresor, cât si cafeaua de duminica împreuna cu prietenii.
Mulțumim lui Milan pentru promptitudine
Expobar Brewtus IV, Kinu M47, Quamar Q13
 
Reply
#70
Prima achizitie de la Origo ....va fi cu siguranta si ultima.
Nu stiu cafeaua in sine cum o sa fie , insa deja faptul ca pe data de 2.09 am primit cafea prajita pe 1.08 nu anunta o experienta optima Wink

Freshly roasted coffee at its best


A se observa si ironia din poza de mai sus in care data de "Productie" troneaza maiestuos deasupra unei indicatii mai mult decat pretioase :
"Pentru rezultate excelente recomandam folosirea in prima luna de la prajire" ...excelenta recomandare , sublima putem spune, insa in conditiile date imposibil de urmat.

Un link si catre factura ce are data de 1.09 , exact 1 luna de la data de prajire

O zi buna si cafele si mai si!
 
Reply
#71
ai platit in avans?banii inapoi
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#72
(02-09-2016, 20:23)orwo Wrote: ai platit in avans?banii inapoi
Ma multumesc cu gandul ca de banii aia si-au cumparat putina "reclama" aici ..si ca poate astfel cei ce aveau de gand sa comande de la ei se vor gandi de 2 ori inainte.
For everything else there is MasterCard.
 
Reply
#73
(02-09-2016, 21:07)mihai559 Wrote:
(02-09-2016, 20:23)orwo Wrote: ai platit in avans?banii inapoi
Ma multumesc cu gandul ca de banii aia si-au cumparat putina "reclama" aici ..si ca poate astfel cei ce aveau de gand sa comande de la ei se vor gandi de 2 ori inainte.
For everything else there is MasterCard.
ai atatia ptajitori in bucale ....
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#74
Daca tot esti din Bucuresti, poti ajunge lejer in majoritatea locatiilor. Si poti cere si sfaturi, pareri, etc...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#75
(02-09-2016, 14:24)mihai559 Wrote: Prima achizitie de la Origo ....va fi cu siguranta si ultima.
Nu stiu cafeaua in sine cum o sa fie , insa deja faptul ca pe data de 2.09 am primit cafea prajita pe 1.08 nu anunta o experienta optima [Image: wink.gif]

Suna si intreaba. Eu zic ca este prajita pe 01.09 dar au uitat sa schimbe data pe stampila.
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
#76
(03-09-2016, 08:12)astinga Wrote:
(02-09-2016, 14:24)mihai559 Wrote: Prima achizitie de la Origo ....va fi cu siguranta si ultima.
Nu stiu cafeaua in sine cum o sa fie , insa deja faptul ca pe data de 2.09 am primit cafea prajita pe 1.08 nu anunta o experienta optima [Image: wink.gif]

Suna si intreaba. Eu zic ca este prajita pe 01.09 dar au uitat sa schimbe data pe stampila.


buna remarca asta, m am gandit si eu la asa ceva.
nu vreau sa i apar pe origo, dar la ce volum au, mi e greu de crezut ca ar avea cafea veche de 1 luna.
tot ce am comandat eu de a lungul timpului, mi a venit prajit cu doar cateva zile in urma, de multe ori prajita chiar in ziua precedenta.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#77
Se poate. Ei mai au cafea expusa la vanzare, au mai multe locatii unde vand. Prajitor mare..
Depinde si de cerere.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)