Hello There, Guest! Login Register


FRACINO CHERUB...păreri ?!

#1
Dup cum spune și titlul...păreri ?!
Din ce am reușit să mă documentez pare foarte fiabil și destul de lăudat pe forum-uri.
Fracino Classico//Kinu M47/Vario Scale/Motta 58mm Tamper
 
Reply
#2
Daca nu ma insel, Ionut de la prajitoria Blue Bean Cluj are unul la locul de munca. Da-i mesaj privat
Cunill tauro, Philips Saeco 8323, French press, Aeropress, Hario mini
 
Reply
#3
Si daca se Înșeală Flavius, oricum Ionuț este dealer al acestor aparate. Asa ca sigur te poate sfătui Smile
In alta ordine de idei, ieri am baut un shot de pe un lever de la aceeași firma, fara pompa, încălzit cu gaz;in piata de vechituri din timisoara, montat pe o bicicleta. Ținând cont ca: a fost cu sita simpla, cafeaua aproximată, rasnita nu foarte reglata si preparat de către mine(prima data la un lever)...surprinzător de bun. Cafea Guatemala de la Blubean. Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#4
Mersi baieti.Eu am mai intrebat si pe alte forum-uri…ce sa zic,englezii i-l lauda si e destul de tentant la pretul care i-l are.Mai dezbatem pana scot plasticul Smile)
Fracino Classico//Kinu M47/Vario Scale/Motta 58mm Tamper
 
Reply
#5
Salut, si eu m-am uitat la un moment dat la acest expressor. Cred ca il gasisem nou pe la 700 de lire si sh pe la aproape 400 de lire pe ebay. Din punct de vedere tehnic pare sa fie foarte ok.
Ceea ce m-a determinat pe mine sa caut altceva, a fost faptul ca nu are un grup e61 standard. Din poze se poate vedea ca ii lipseste acel surub de pe grup unde se poate monta un termometru eric.
Expobar Brewtus IV, Honne Home, Cafflano Kompresso, Kinu M47,  Hario V60 Drip Scale
 
Reply
#6
(26-09-2016, 15:25)dmi79 Wrote: ...  Din ce am reușit să mă documentez pare foarte fiabil și destul de lăudat pe forum-uri.

este ceva ce as incerca si eu, daca l-as avea acolo... la mine acasa [Image: smile.gif]

nu pun eu mare pret pe promisiunile si vorbele lui Reiss Gunson - dar asta e parerea mea - el este totusi 'tatal' Londinium (!):
intr-un post pe blogul lui din 1 Sept 2012, parte din atacurile lui stupide la adresa lui Jim Schulman si Strega vs. Londinium, dadea exemplu de masini HX atat de bine stabilizate termic, incat nu necesita flush
(poate nu toti stiu ca Londinium se fabrica tot la Fracino):

"...for those of you who love espresso machines with heat exchangers and E61 groups, but wished you didn't need to always engage in the ritual of a cooling flush
Below are 3 excellent machines, all with forged brass E61 groups, not a lever in sight, that have a properly engineered heat exchanger with a thermo-siphon incorporated into the design so they do not require a cooling flush

The 3 machines are;

The Cherub, by Fracino
The Heavenly, by Fracino
The Little Gem, by Fracino

None of these machines are expensive, yet the engineering that lies beneath is exceptional and frees you from the idol worship of the cooling flush that almost every other espresso machine with a heat exchanger demands from you
Every one of these machines is made in the UK, not just assembled
They have so much power you can open the steam wand wide open and run the pump and it maintains full steam pressure and correct coffee extraction temp unlike you run out of water and the low water level sensors shut down the party
Before you dismiss them out of hand because they are a brand you may not be familiar with, try one"

 
(01-10-2016, 09:18)Ovidiu85 Wrote: ... Ceea ce m-a determinat pe mine sa caut altceva, a fost faptul ca nu are un grup e61 standard. Din poze se poate vedea ca ii lipseste acel surub de pe grup unde se poate monta un termometru eric.

ei, asta poate insemna ca-ti cumperi masina ca sa bei cafea, nu sa masori temperatura cafelei pe care o bei [Image: smile.gif]

('disclaimer': sunt probabil primul de pe acest forum care a utilizat un termometru Eric, de fapt un senzor Omega cu care am inregistrat sute de sesiuni pe Magica mea de atunci...)
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#7
Bun…imi place ce citesc.Initial luasem la ochi urmatoarele 3:
Bezzera BZ10 1000£
ECM Barista 1100£
Fracino Cherub razgandit catre Fracino Classico (with wooden handles) 850£
Differenta nu e chiar de neglijat si nu m-ar fi deranjat sa fie chiar si second hand dar mai pe toate forum-urile de aici din UK nu se gasesc de vanzare,nici macar pe ebay si astea fiind cautate pe o perioada destul de indelungata.
Acuma daca si nenea cu Londinium-ul le face reclama buna (multam radudani) tinand cont ca tot la fabrica Fracino din Birmingham se fabrica care nu e decat la 2 ore de mers cu masina de unde locuiesc,daca e sa mai tin cont si de aftersale support cred ca incet incet se intrevede un Classico pe vremea Craciunului.
Si totusi….care mai vrea sa bage bete in roate ?! Smile))
Fracino Classico//Kinu M47/Vario Scale/Motta 58mm Tamper
 
Reply
#8
(01-10-2016, 17:13)dmi79 Wrote: ...Bezzera BZ10 1000£
ECM Barista 1100£
Fracino Cherub razgandit catre Fracino Classico (with wooden handles) 850£ ...

ei, ideea (lui Reiss Gunson, asa cum am inteles-o eu) era putin diferita... HX-uri cu intrare rece pe levers cum e Strega? mai mare tampenie nu exista! dar uite, pentru cei ce se tem de HX-uri ca-s greu de stapanit cu flush-urile lor: Fracino face singurele HX-uri care nu necesita flush (!) etc. ...
adica, ceva ce m-a facut curios la vremea respectiva;

de un an, de cand folosesc Strega, n-am mai facut niciodata vreun cooling flush, doar in incheiere sesiune, pentru curatire dus... si asta cu HX cu priza rece, cum o critica pe Strega, Gunson, care la cateva luni dupa ce spunea asta, testa Londinium cu un add-on cu pompa; ca si Strega!...

apropo: BZ10, cu care n-am lucrat, pare sa fie o masina mai dificil de inteles/lucrat, decat un HX cu termosifon; 
probabil cu un regim termic mai putin inteles, dar cred (prin analogie cu Strega), ca ar putea fi folosita fara flush;
Classico vad ca are grup E61... clasic, ori atunci, pana si pentru un Expobar Office Leva se pot gasi manere de lemn [Image: smile.gif]
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#9
Te crede tata radudani dar si 1500£ Smile
Nu,e prea mult.
Am zis ca daca o sa fie Francino macar sa fie unul cu o aparenta mai sofisticata/upper class daca vrei (a se subintelege usorul hint de snobism din mine) lol
Fracino Classico//Kinu M47/Vario Scale/Motta 58mm Tamper
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)