• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

Experiente, impresii si ganduri despre cafeaua din Italia

Nu va arat cafeaua mea din dimineata asta, dar va arat prajitorul "de dimineata" ... undeva in Sicilia pe dreapta [Image: smile.gif]

[Image: H4xEBP6.jpg]

[Image: q71nGNM.jpg]

Totul potrivit la final cu un canolo cu ricotta

[Image: RETPzgz.jpg]

[Image: Wo8aN4x.jpg]

[Image: rxzfpEZ.jpg]

[Image: 3HRK0J9.jpg]

Reply
Nu ai curaj sa ne arati produsul final, ne bagi o shaorma cu de toate? Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|[size=small]MYY47 Aerolite|[/size]Aillio R1 Bullet|.

Reply
L-am intrebat pe "roastmaster" daca are in tambur arabica ... parca i-as fi adresat injurii ... "No Arabica, Robusta!!!"

Pot sa iti arat rezultatul de dupa-amiaza:
[Image: kOOvPDe.jpg]

Reply
Fiind niste zile in Florenta si prin Toscana, am tot alergat dupa cafele, in primul rand pentru curiozitate si "italo-cafeo-culturalizare". Usor de gasit un espresso preparat corect, ba chiar imposibil de gasit unul facut in bataie de joc, cum se mai intampla inca in horeca patriei noastre. Si am incercat zeci. Pretul peste tot cam la fel 1E - 1.2E, bineinteles daca il bei la bar rapid, nu asezat la masa, blend-urile de robusta la ordinea zilei, insa am avut si surpriza sa descoper cafenele care propuneau si arabice, mai ales Brazilia (evident) cu precizarea de la barista ca espresso-ul va avea o crema mai subtire, pentru un gust mai light.  
Mi-a parut rau ca nu am intrebat niciun barista la ce temperatura extrag. Banuiesc ca nu se arunca foarte tare, pentru ca nici shot-urile cu robusta nu erau chiar ucigatoare. De fapt nu am vazut nici ulei pe boabele din rasnita, stilurile  de prajire abordate parand profunde dar departe de culoarea neagra uleioasa din sud.

Pentru mine a fost clar ca intru in alta lume a cafelei, cu alte conceptii fata de "lumea noua" , astfel ca am mestecat totul cu oarece "filtre de gust", fara sa plec din start cu asteptari mari. As fi vrut sa imi dau frau liber asteptarilor dar din motive de organizare a traseului masinii inchiriate nu am mai ajuns in Forli, la Gardelli, si nici n-am dat de o cafenea care sa aiba boabe de la el. De asta chiar mi-a parut rau. In multe locuri am intrebat de el si se pare ca aproape nimeni nu a auzit de campionul italiei in prajire si de valurile pe care incearca sa le faca. Doar cei de la Dita Artigianale auzisera dar au zambit usor ironic. Ma rog, si Gardelli s-a angajat intr-o misiune dificila si cred ca e mereu tinta vantorii de vrajitoare locale, atat timp cat afirma prin interviuri ca Italia traieste intr-o cultura invechita a cafelei si ca ii este foarte greu sa schimbe conceptiile acolo (citeam asta in Italia, nu mai gasesc link).

Cum ziceam, singura insula aparent 3rd Wave in Florenta a fost Dita Artigianale, cu personal tanar si intr-o continua alergare ce aducea aminte de barurile noastre din B sau Cluj (ba o barba, ba un tatuaj...), cu un LM Strada de 3 grupuri si o rasnita K30 Twin, cu origini de cafea diverse si un stil de prajire mai "normal" pentru gustul meu:

[Image: DV0Sa30.jpg][Image: dNshxg8.jpg]

Am luat si pentru acasa o punga de Ethiopia Koke, prajita pe 5 iunie. Timpul de degazare era deja atins, aromele inca prezente in punga, deci fixeaza 89 de grade si da-i bataie. A iesit diferit fata de Italia, din mai multe motive adunate, de la profesionalul de bar care sta toata ziua in priza  la semiprofesionalul de casa ce se afla la a doua cafea din zi, de la grupul saturat la E61, de la intreaga tehnologie La Marzocco Strada la DB-ul Office Leva, plus diferentele de dozare si tehnica. Culmea este ca in Bucuresti nu constat asemenea diferente mari. Si am si o explicatie. In Florenta espresso-ul a fost cam la fel de aromat fata de ce am scos si eu, dar aproape fara bitter sau ma rog cu unul destul de acceptabil pentru o cafea in Italia. La mine acasa aroma Ethiopia era la locul ei, dar bitterul mult mai agresiv. De asemenea si aciditatea la mine a fost mai pregnanta, dar mie mi-a placut lucrul acesta [Image: smile.gif]  Era clar ca am iesit dintr-o zona de echilibru pe care un grup saturat ti-o poate conferi, in special in tr-un mediu de bar profesionist. Per total o cafea okish, dar n-as mai cumpara-o iar (10E / 250g)  [Image: smile.gif]  

[Image: YgaLfH3.jpg][Image: lcesDNJ.jpg][Image: UYdkkaL.jpg][Image: itbYicA.jpg][Image: ydkLlsV.jpg]
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Adaug si cateva link-uri utile:

Clasicul: Thoughts on an Italian Espresso Blend

Si unul mai nou: CAN STARBUCKS CHANGE ITALIAN SPECIALTY COFFEE FOR THE BETTER?

Si filmul aferent:

Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Frumoasa lectura ( dar parca prea scurta )  [Image: smile.gif]
Quamar T48 AUT | Rancilio Silvia V3 Pro | Rancilio Rocky Doserless | Reg Barber Tall C-Flat stainless steel | VST, IMS baskets & screen shower | BODUM® Chambord 12 cup | BODUM® Kenya 3 cup |

Reply
Liviu, referitor la faptul ca la bucuresti daca iei cafea de la prajitorii locali si iti iese cam acelasi lucru ca la ei in shop e si de la apa, in italia la ditta cine stie cum e apa lor, dar sigur e diferita de cea din buc.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Expobar Brewtus IV | Ceado E37s | Comandante | VST 18/20g | BULLET R1

Reply
(23-06-2017, 16:03)Lyvyoo Wrote:  
Si unul mai nou: CAN STARBUCKS CHANGE ITALIAN SPECIALTY COFFEE FOR THE BETTER?

Se pare ca va avea o urmare documentarul, l-am vazut si revazut de vreo trei ori. Nu reuseam sa-mi explic cum italienii atat de obsedati cu "assaggiare" al lor nu incerca si ceva mai bun. La mijloc sunt foarte multi bani si puterea financiara a unor branduri gen Lavazza, Kimbo, Illy... face legea. Cand se ofera gratuit aparatura de zeci de mii de euro, promotionale plus spaga mascata sub forma de training in destinatii turistice cu totul platit, cine mai vrea sa propuna si altceva?

Reply
@Silviu Escu

- Asa e...( imi place cum gandesti ... [Image: biggrin.gif] ) si mai trebuie tinut cont si de faptul ca pentru a rezista pe strada aia sau in locatia respectiva " trebuie " sa fi generos si tacut... [Image: biggrin.gif] ...asta pentru a nu trai " intaplari " nedorite...deci mai adauga  ceva malai... [Image: cool.gif] ...
Bezzera Strega Top | Pavoni Expo | Honne (slim) | Olympus KR-E | C40 mk III | Kinu M47, M68 | ECM S64 (TIN) | Gene CBR 101...

Reply
(23-06-2017, 20:32)bogdan_geor Wrote: Liviu, referitor la faptul ca la bucuresti daca iei cafea de la prajitorii locali si iti iese cam acelasi lucru ca la ei in shop e si de la apa, in italia la ditta cine stie cum e apa lor, dar sigur e diferita de cea din buc.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nu este exclus, dar am putea foarte bine sa vedem asta la un blind test, un espressor cu Bucovina iar altul cu Aqua Carpatica sau BWT. Pana nu simt la un blind test diferenta intre shot-urile scoase de ape diferite, nu pot fi convins ca in espresso se simte o asa mare influenta. Nu ca n-as crede, dar trebuie testat.

Reply
Sa-i zicem "putere de convingere".  [Image: smile.gif]  Chestiile astea mi le-a povestit un prieten din Sardinia care chiar are un bar langa o plaja. Despre baietii cu putere de convingere n-a pomenit nimic si evita subiectul si in alte discutii, Cum Fiat a acaparat vanzarile de masini in sud prin itelegeri de gen, nu vad de ce altii n-ar fi apelat la aceiasi strategie

Reply
pentru istorie si imagini turistice sablon, se poate studia sudul, dar pentru realizari si prioritati, nordul ramane un exemplu de neevitat!
n-am umblat mult prin Italia, n-am fost la schi sau prin Amalfi, nici n-am stat pe-acolo sa-mi castig pentru existenta, dar am propriile mele experiente cu Italia, care-mi permit sa intervin cu unele observatii:
foarte mult din economia Italiei mai pastreaza forme de colaborare locala, oamenii mai cumpara din cooperative si supermagazine, produsele locului, adica, una peste alta viata economica italiana are prioritati de patriotism local, sau... general;
contect in care Fiatul e respectat si cumparat pentru sustinere nationala; nu e vorba de patetism si efuziune sentimentala a la italiano, ci de spirit civic, de personalitate nationala;
ce, sunt atatia din acest forum care s-au bucurat, petrecuti de sentimente nationale, ca si la noi, in tarisoara noastra,
fabricam rasnite pentru espresso [Image: smile.gif]

sigur, ca peste tot in europa si la ei, orice specific al locului este in degradare, si nu de azi;
dar mie imi pare ca mai sunt resurse destule de mentinere pentru prezent!

mereu vedem oare prin ochelari cu gauri? adica si la italieni se fura si se minte, li se scurg ochii dupa bani si se sterg cu toate principiile?! toate caprele in vecini sunt lasate sa moara? etc.
chestia cu horeca si rechinii, cu cafeaua proasta, e la noi! nu? ca a ajuns si la ei, probabil...nu m-a interesat sa caut, sa vad asta!
la ei, cafeaua e inca aceeasi in majoritatea locurilor in care ti se ofera si e la fel acum, ca si cu 50-100 de ani in urma!

asa cum vad eu, problema nu este ca italienii beau o cafea proasta, marcata de degradarea tot mai accentuata a oricarui specific identitar, de ciorba "turismului" global care aduce in valurile sale o lume a treia a mizeriei si murdariei, a ignorantei, ascunsa in smecherie si agresivitate, a neglijentei, lipsei de respect etc.;
problema e ca noi nu vrem, sau nu putem, sa trecem dincolo, in adevarul lor... si preferam confortul unui tratament critic;

...si ramanem in spatele espressoarelor noastre, judecandu-i pe toti, printre care poate si imensa majoritate a cafegiilor romani, care-si beau zeama neagra de origine... supermarket si ne incearca oare un sentiment de superioritate imbracat in straie nationale si cantec de manele...

in respectul meu pentru cafeaua buna si bine preparata, am lasat un loc larg pentru felul in care italienii isi beau cafeaua, pentru invatatura, traditiile si masinile lor, care identifica mai mult de un secol in lumea buna a cafelei!

p.s.
cu putin efort, am reusit sa inchid robinetul!
recunosc: si aici am reusit sa o iau pe camp!
da, cele de mai sus n-au mare legatura cu cele scrise in thread, dar sunt cu siguranta, in intentia mea, o invitatie pentru apropiere libera de prejudecati, in intelegere si toleranta;
vorbim de Italia doar!
ca de Romania, vorbesc si fac, altii ...
---
in ultimele luni am consumat si 3 pungi (a 1 Kg) de Kimbo!
da nu de-aia, nu ma consider o referinta in ale cafelei!
Bezzera STREGA (PID grup, dimmer si gauge pompa, datalogger)| Macap M7 900R| Sette 270| site HQ, IMS| Hario V60| prajitor DIY cu Artisan

Reply
Interesant topic. Personal de ceva vreme am inceput sa reevaluez espresso ul italian. Motivul este simplu : am baut prea multe "limonade" in ultima vreme incat simt nevoia sa intru intr o zona de confort mental uneori, atunci cand prepar o cafea. 

Evident, nu e usor sa gasesti un blend italian bun. Cred, asa cum scria cineva mai sus, e nevoie sa ajustezi un pic si extractia, in general se pare ca functioneaza un timp de extractie mai scazut fata de "specialty", pentru a incerca sa ai macar o mica perceptie de aciditate si fruct. In anumite conditii profilul de gust poate fi chiar placut. Imi plac blendurile din Arabica 100% in care dulcele il percep mai degraba caramel decat ciocolata neagra, asa cum vin cele cu robusta. 

In continuare sunt mare fan cafea mai slab prajita. Practic existenta ei m a atras si adus mai aproape de lumea cafelei, nu cea italiana, in nici un caz. Insa personal cred ca nu poti sa prajesti prea light si totusi cu rezultate bune origini de slaba calitate, de asta mereu pun in ghilimele "specialty", pentru ca mi se pare un termen deja dus in derizoriu. Din pacate multe cafele de pe piata sunt rezultatul unui compromis dictat de puterea de cumparare a consumatorului si pozitionarea "in trend", de a praji light, de a fi "specialty".

Prevad un viitor frumos anumitor prajitori italieni dar si celor locali care isi vor ajusta stilul de prajire la calitatea boabelor folosite. Am baut recent anumite origini prajite in Italia, evident, medium to dark, care totusi aveau un profil de gust as zice foarte interesant. Cel mai important, mult mai usor de extras constant datoriat gradului de prajire insa, repet, cu un gust placut, un oarecare compromis de aciditate placuta cu bitterul aferent prajirii mai indelungate.
Still searching for the perfect cup..
Espresso : Dalla Corte Mini / MINA, Dalla Corte Max grinder, Espro Tamper, Espro Toroid Pitcher
Brew : Cafflano Kompact & Klassic, Espro Travel Coffee Press, KINU 47, EK 43T Mahlkoenig

Reply
(24-06-2017, 09:24)razvanMB Wrote: ...am baut prea multe "limonade" in ultima vreme incat simt nevoia sa intru intr o zona de confort mental uneori...
...Evident, nu e usor sa gasesti un blend italian bun.
...cred ca nu poti sa prajesti prea light si totusi cu rezultate bune origini de slaba calitate, de asta mereu pun in ghilimele "specialty", pentru ca mi se pare un termen deja dus in derizoriu. Din pacate multe cafele de pe piata sunt rezultatul unui compromis dictat de puterea de cumparare a consumatorului si pozitionarea "in trend", de a praji light, de a fi "specialty"...

+1

cafeaua de specialitate, sa zicem peste 90 (ACE), este - stie tota lumea - o cafea de calitate, foarte bogata in tonuri de gust si arome! de aceea, cum spuneai, cere o prajire mai usoara, pentru a trezi fara a altera, compozitia sa bogata;
urmarea e ca asemenea cafea e greu de rasnit - mai ales manual si e greu de extras pe masini care in majoritate isi trag conceptia si experienta din cafea tare prajita!
am capatat oarece alergie la a intra in detalii tehnice, asa ca invit pe cei care inca nu stiu despre ce e vorba, sa caute printre postarile mele mai vechi - totul a fost spus macar odata (!) - sau, mai bine, sa consulte informatia abundenta pe care o ofera varia forumuri si bloguri de specialitate...

dar problema cu cafelele scumpe si calificate peste 90 pct este ca pierd repede, prin simpla trecere a timpului peste ele, din abundenta de calitati!
ce ramane dintr-o cafea exceptionala, e "icoana stelei ce-a murit", oricum deseori debalansata ca gust; ceva la care hotarat, nu e nevoie sa-ti dai ochii peste cap, cel mult sa incerci sa uiti de jena din buzunare [Image: smile.gif]

cum spuneam prin alte parti, exista sortimente, Columbia de ex., care pierd mai repede calitatile de varf, "ciresele de topping" din ele, decat altele, cum ar fi cele africane;
ce mai, bottom line-ul e cunoscut: o cafea de calitate isi merita pretul si aprecierile numai daca e foarte proaspata, adica din ultima recolta!
ori majoritatea sortimentelor de cafea de la noi se cumpara mai vechi, pentru ca sunt mai ieftine!
iar marile cafele si marile cantitati sunt in mana marilor rechini...
oricum, adevarul despre sortiment e rareori la prajitorul artizanal, cel mult la distribuitorul en-gros...

convingerea mea ramane ca orice cafea proaspata si curat procesata e interesanta;

nici un moment nu ma refer la ceea ce e subiect preferat in forum: cafea proaspat prajita!
nu, ma refer la cafea verde, (cat mai) proaspat culeasa!

si aici intervine povestea cu blendurile bune: sortimentele bune, cum ziceam, cca. 80 pct., nu exceptionale, sunt desigur mai putin bogate in gusturi si arome; dar aceste trasaturi - care sunt de baza - raman cu ele, cu boabele, mai mult timp!
se iau mai multe asemenea sortimente si se suprapun mestesugit profilele de cupping, pentru echilibrare, si asta la o anume prajire si in final, solubilitate uniforma! se obtine un blend, suficient de bogat in caracteristici gustative si de miros, care va ramane calitativ bun pentru mult mai mult timp decat o cafea SO, scumpa, de spcialitate;

daca sortimentele folosite in blend sunt si mai ieftine, e buna si o prajire putin mai intensa pentru ca nu prea are ce sa se mai piarda din ele... ei, si daca mai vrem sa reziste in conditii calitativ acceptabile, se adauga ceva robusta! dar de calitate;
practici care raman corelate cu cele din extractia espresso in baruri, si care sunt mai putin interesante si mai putin intelese, pentru ca blendurile, daca sunt cu talent facute, in Italia, ele vor da o bautura agreabila, cu care masele de bautori sunt invatate, la care caracteristica principala nu e "proaspat prajita", ci statuta, invechita putin [Image: smile.gif]
si culmea, masinile lor espresso au fost concepute de-a lungul multor decenii, ca sa prelucreze doze exacte si mici, la debit scazut, cu preinfuzie, din asemenea cafele invechite! 

gustul tipic era cel de cafea obisnuita, sa nu-i zic mediocra, 1-2 inghitituri, de multe ori pe zi!
dar cafeaua nu era 'aromatizata' si 'imbunatatita' ci una prajita si blenduita undeva local; si nu era mult diferita de un moka espress facut rapid pe o bialetti, din care gasesti mai multe la mai toti italienii pe-acasa...
Bezzera STREGA (PID grup, dimmer si gauge pompa, datalogger)| Macap M7 900R| Sette 270| site HQ, IMS| Hario V60| prajitor DIY cu Artisan

Reply
La recomandarea lui Lyvyoo, am scris cateva detalii legate de prajirea cu peleti din lemn de fag.
Consideram ca e un subiect interesant, avand in vedere faptul ca in Romania aceasta metoda este la inceput.
Trabattoni Farina Italnova

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)