Hello There, Guest! Login Register


Eureka Mignon Manuale

#1
Salut,

Intrucat ocazional am oaspeti si o manuala m-ar incurca ma atrage acest model de rasnita, mai exact pretul...
Doresc o cafea corecta insa fara rafineturi extreme. Nu doresc sa fac din cafea un hobby in care sa avansez. Mai iau o Gaggia sau un pl41tem si cativa ani nu mai am de gand sa redeschid capitolul. Credeti ca aceasta rasnuta ar fi ok sa la ce poate face mai bine nu?
 
Reply
#2
Da. Am una și este făcută pentru espresso, moka pot și ibric. Nu poți merge în brew cu ea datorită reglajului.
Gaggia Baby Millennium, Macap M2M stepless, Eureka Mignon Manuale, Kinu M47, Aeropress, V60, Timemore B75, Acaia Pearl
 
Reply
#3
Pai doresc sa fac exclusiv espresso
 
Reply
#4
Este foarte bună. Și Macap M2M, dacă mai găsești la 1400 de lei, e o alegere foarte bună.
Gaggia Baby Millennium, Macap M2M stepless, Eureka Mignon Manuale, Kinu M47, Aeropress, V60, Timemore B75, Acaia Pearl
 
Reply
#5
(23-11-2022, 17:36)hcrisan Wrote: Este foarte bună. Și Macap M2M, dacă mai găsești la 1400 de lei, e o alegere foarte bună.
Pe care din rasnitele din semnatura ta au recomanda-o?
 
Reply
#6
Eureka e puțin mai zgomotoasă. Sunt cam la același nivel. Dat fiind că ai putea pune, cred, ulterior și discuri de brew de 50 mm, cred că Eureka. Eu folosesc una cu sită IMS pentru râșnire mai grosieră și pe cealaltă cu sită VST pentru râșnire mai fină și cafea mai light.
Gaggia Baby Millennium, Macap M2M stepless, Eureka Mignon Manuale, Kinu M47, Aeropress, V60, Timemore B75, Acaia Pearl
 
Reply
#7
Multumesc tare mult pentru raspuns!
 
Reply
#8
Nu e clar dacă se pot monta cuțitele de brew de 50 pe această râșniță. Pe site-ul Eureka nu scrie nimic în acest sens.
Gaggia Baby Millennium, Macap M2M stepless, Eureka Mignon Manuale, Kinu M47, Aeropress, V60, Timemore B75, Acaia Pearl
 
Reply
#9
(24-11-2022, 12:22)hcrisan Wrote: Nu e clar dacă se pot monta cuțitele de brew de 50 pe această râșniță. Pe site-ul Eureka nu scrie nimic în acest sens.

Eu am eureka specialita de 55mm pe care am montat cutitele de 55mm luate de pe o eureka brew pro
 
Reply
#10
Specialita de 55 merge până în brew din start.
Gaggia Baby Millennium, Macap M2M stepless, Eureka Mignon Manuale, Kinu M47, Aeropress, V60, Timemore B75, Acaia Pearl
 
Reply
#11
Oricum, chiar dacă nu se pot instala cuțite de brew, tot merită ca râșniță de espresso și ibric/moka pot.
Gaggia Baby Millennium, Macap M2M stepless, Eureka Mignon Manuale, Kinu M47, Aeropress, V60, Timemore B75, Acaia Pearl
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)