Hello There, Guest! Login Register


Etolia

#1
Salut.

Am schimbat espressorul, am trecut de la Lelit 57 mm la Vibiemme 58mm si zic sa imi cumpar un tamper nou.
Printre altii intru la kfea.ro (de unde nu am luat tamper) si imi cad ochii pe Etolia.

Am cumparat acum mai bine de 1 an Etolia Columbia Supremo si Costa Rica Tarazu (aveau doar 3 origini si un blend) doar ca am preparat-o la automatul pe care il aveam in dotare.

Acum au o gramada se soiuri la vanzare, cateva de specialitate zic ei, la preturi decente.

A mai incercat cineva Etolia ?

V-a placut?
Vibiemme Domobar Picollo, Baratza Sette 270
 
Reply
#2
Pot sa-ti spun ca tamper-ul de 58,5 mm e foarte ok
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#3
Cand am luat automatul pentru birou de la ei, mi-au trimis doua pungi de sample, sa am de inaugurare... un sfert de etolia si juma de verde, nu mai tin minte ce.
Nimic sa ma dea pe spate, prajirea mea a iesit cel putin la fel de buna.
 
Reply
#4
S-au sxhimbat lucrurile in bine de acum un an. Au un prajitor nou iar Alexandru prajitorul a investit in educatia lui ca operator de prahitor. Unde mai pui ca acum are un an in plus de experienta.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#5
Alexandru Niculaie cumva? Big Grin
Glumesc, bineinteles.
Dau azi o conanda si revin cu impresii. Din ce spui, merita incercat.
Vibiemme Domobar Picollo, Baratza Sette 270
 
Reply
#6
Iosif, nu Niculae Smile
Prajeste mai mult pt superautomate, cam asta e directia lor de business, dar merge bauta cafeaua in espressoare manuale setate pe o temperatura mai joasa. si cel mai important, nu prea are cafea veche pe stoc.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#7
Se gasesc accesorii la preturi bune la ei, nu mereu in stoc, dar daca ai rabdare...Tot urmaresc de vreo 4 luni sa fie simultan  in stoc manerele de lemn alun de portafiltru si cestile rosii de cappuccino !
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#8
Am primit ieri cafeaua si azi am preparat primul espresso din Etolia Guatemala Genuine Antigua Prtrero.

In primul rand cafeaua nu este proaspat prajita, a mea a fost prajita pe 5 aprilie. Cand am sunat la ei mi-au spus ca prajesc in transe mari si le depoziteaza.

Cafeaua in schimb mi-a placut. Este prajita mediu si are un echilibru bun intre aciditate si gust amar, aduce a ciocolata neagra dar usor acida pentru mine si e si usor dulceaga. Si-a pierdut probabil ceva din aromele mai subtile dar are un gust echilibrat care imi place.

Probabil voi mai comanda de la ei dar cu siguranta voi verifica data prajirii inainte.
Vibiemme Domobar Picollo, Baratza Sette 270
 
Reply
#9
De verificat neaparat data prajirii, am primit cafea prajita acum 4 luni si cand am observat si sesizat mi-au raspuns ca e valabila 6 luni si daca vreau eu pot sa o returnez, daca nu e desfacuta...
Serviciul cu clientii foarte prost, luam de la ei pt birou de multi ani.
 
Reply
#10
pentru cei interesati, Kfea.ro au si cafea verde: sunt curent 18 sortimente (cati din prajitorii din forum ofera asa diversitate?!) cu denumiri cat de cat sonore, la preturi fixe 10 sau 15 lei/250g si asa le si livreaza in pungulite, chiar daca iei 4kg;
am prajit ieri 5 sarje din sortimente diferite (city+ la... city++): mi-au placut cum arata si s-au comportat Indonezia si Zimbabwe, dar si Brazilia, preferata pare sa-mi fie Panama Boquete, o Guatemala e inca in intrebare;
nu le-am gustat separat, e nevoie de cateva zile;
in blend cu o vechitura (cand era in verde) de la mine, am avut cele mai bune rezultate (culmea!) in procedura standard, de manual, Strega... sigur, fara flush si la 87C pid (deci grup f rece);

si btw TM Etolia, folosesc de mult un tamper Etolia de 58,5 mm si i-as reprosa doar ca are o coada prea scurta; preferam ceva mai voluminos;
si desigur, cand cumparam sau vorbim de diam bazei unui tamper, trebuie sa mentionam si marimea reala; al meu are 58,4 mm; la inaltimea totala de 94,5 mm si greutatea de 376g;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#11
in revenire la cele de mai sus si cu referire la oferta Kfea.ro de cafea verde:

- da, 'serviciul clienti' e slab, de tip firma mare cu radacini in trecut... adica genul acela de sorginte in ghiseele militiei cand aveai - si din nefericire, trebuia sa ai - o treaba administrativa cu ei...
nu se da nici cel mai slab 'iz' de opinie profesionala, de sfat - totul e uniform, plat, ca si preturile lor: care ar fi soiuri mai proaspat aprovizionate, mai bune pentru preferintele unei prajiri mai usoare etc. (?)

- multe din sortimentele (cafea verde) cu tag-ul 'contactati-ne' exista totusi in stoc, ceea ce aduce oferta lor de cafea verde la cele cca. 18 sortimente de care aminteam mai sus...
e ceva care - la pretul lor - ar trebui sa fie in atentia unora dintre prajitorii acasa; sau daca nu, care ar fi argumentele?

- vorbind de preturi, faptul ca sunt fixe - 40 si 60 lei/kg - da impresia neplacuta totusi, ca toate-s la fel calitativ... ceea ce merge in horeca si scartaie in 'targhetul' home... ( e bine ca si ei au nivelul de 150 lei pentru transport gratuit)
adica home, nu prea conteaza - si totusi sunt singurii ofertanti de cafea verde cu atatea sortimente!
(nu includ Best Coffee, care nu are totusi o oferta atat de sonora...)
nu ma refer atat la calitatea bauturii extrase, cat la boabele verzi;
de aceea scriu aceastea cu speranta ca mai sunt si altii care au prajit si baut din oferta de cafea verde de la Kfea.ro si ar avea o opinie;
e vorba de opinii recente; panta rei...

- in ceea ce priveste parerea mea, ca si mai sus, dupa niste zile destule de consum, Brazilia Cerrado Rose Diamond imi place cel mai mult pret-performanta; are la noi cca. 7/10;
probabil Panama Boquete Premium e putin mai buna (7,6/10), iar Indonezia Sumatra Gayo Mountain (cine vrea sa vada o cafea indoneziana verde frumos, probabil prea frumos, prezentata!) aseaza o nota de baza potrivita pentru un blend (6,8/10);
mai raman Zimbabwe Crake Valley Washed (chiar... washed - a albita rau, dar curata, aproape ca si indoneziana de mai sus) care nu s-a distins deosebit pentru mine - mi s-a parut cam acida si pamantoasa - si asta intr-un ristretto;
si Guatemala Genuine Antiqua Potrero - am baut Antiqua, mult mai bune! e si destul de nesortata, ce mai, urata...

toate cele luate de mine sunt la 10 lei/250g - n-am incercat nimic din cele de 15 lei/250g;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#12
Am cumparat etolia supremo,gust oribil,imi aduce aminte de un defect ethipia kaufland,doncafe fresh e parfum,marea lor problema e cu amestecarea.
 
Reply
#13
Salut, am mai gasit in search pe forum postari mai vechi cum au primit unii cafea veche prajita de la astia. Sunt seriosi in momentul de fata sa trimita cafea proaspat prajita sau nu?

Mai cumpara cineva si imi poate recomanda un anume tip de la ei? Ceva cu aroma dulceaga sau ciocolata si neaparat ieftin.
Daca aveti alternative sa ii bata la pret, astept.

In momentul de fata experimentez cu o petarda de cafea de la lidl, Gimoka ii zice, cumparata acum 2 ani, desfacuta tot atunci, depozitata in debara punga lipita cu scoci si bagata acum la rasnit. Rezultatul este excelent.
Am baut cu asa sete si ma doare in piept la propriu. Toata ziua am simtit cum parca ma strange ceva la inima dupa atatea teste

Daca acum cativa ani secta voastra m-a ajutat sa inteleg de ce un espresor manual e mai bun ca unul automat, chiar daca m-ati banat aici si chiar daca la momentul respectiv nici nu aveam buget dintr-un salariu minim pe economie si nici nu eram dispus sa inteleg cum se justifica pretul de 5x mai mare intre unul comercial si semipro, am cumparat totusi un Lelit Anita. Incet realizez ca nu investitia in aparat te omoara, si cafeaua la pret multiplu fata de comerciala.

Iar daca acum 3 ani cafeaua insemna pentru mine doar un laxativ ( https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...9#pid98739 )
pentru prima data in viata mea, pot bea o cafea fara lapte si fara sa fie nevoie sa-i maschez amaraciunea/acreala cu prea mult zahar.
Ce-i drept am cam nimerit extractia din prima in 8,5 bari dupa ce am cantarit 16-17 grame de cafea. Trebuie sa macin mai gros pentru ca nu prea curge fara preinfuzie momentan.

Pentru inceput am zis sa mai experimentez cu asta pana o beau, apoi sa cumpar cafeaua aia 'BIO' de la lidl, iar apoi Etolia si in final dupa ce inteleg mai bine diferentele intre arome, sa incerc cafeaua de prajitorie autohtona. Suna bine planul?

Orice sfat e binevenit, sau nu.

-------------------------------------------------
Tranzitie De'longhi manual -> Lelit Anita
Fiti blanzi, inca invat!
 
Reply
#14
(17-11-2021, 00:21)stallone Wrote: Salut, am mai gasit in search pe forum postari mai vechi cum au primit unii cafea veche prajita de la astia. Sunt seriosi in momentul de fata sa trimita cafea proaspat prajita sau nu?

Am comandat pe 15 noiembrie două pungi de pe kfea.ro. Le-am primit azi, una prăjită pe 5.11 și una pe 27.10. Mi se pare mai mult decât rezonabil pentru categoria asta de preț.
Vibiemme Domobar Piccolo, AeroPress, Kinu M47
 
Reply
#15
Mi se pare de bun simt. Eu nu sunt asa pretentios, avand in vedere pretul, am sa testez si revin cu experienta mea.
Acum sper sa fie oarecum si buna la gust.

-------------------------------------------------
Tranzitie De'longhi manual -> Lelit Anita
Fiti blanzi, inca invat!
 
Reply
#16
Nu îmi amintesc să fi cumpărat o cafea mai ieftină și mai proastă decât Gimoka. Pare-mi-se că are doar robusta fără nici o urmă de arabica. Probabil e regina automatelor de vending unde singura condiție e să îți arunce o zeamă neagră fierbinte și "tare" . Dacă și asta te satisface înseamnă că orice din sortimentul etolia te va surprinde probabil plăcut, dacă nu cumva ești setat pe aroma grea de robustaSmile . Au in general prețuri bunicele în perioada asta și livrarea gratuită la pungile de 1kg.
 
Reply
#17
Da am cumparat etolia prajita saptamana asta
ori sunt handicapat ori sunt setat cum zici pe robusta, pentru ca nu simt mare diferenta intre ele (ce-i drept i-am dat mamei sa guste si imediat mi-a spus ca e diferenta mare)
mie imi place amaraciunea cafelei pentru ca am baut toata viata cafea ieftina cu lapte
cred ca am sa incerc sa comand robusta proaspat prajita la urmatarea comanda sau un blend

-------------------------------------------------
Tranzitie De'longhi manual -> Lelit Anita
Fiti blanzi, inca invat!
 
Reply
#18
cand pui lapte si poate si un pic de zahar deja se atenueaza aromele neplacute si devine baubila aproape orice cafea. Starbucks face bani grei ascunzand aroma cafelei proaste printre multe siropuri cu arome,  lapte, frisca din belsug etc. Era si o gluma pe tema asta cu un client care cerea o cafea cu aroma doar de...cafea
 
Reply
#19
Salut,
Eu beau cafea Etolia, acum Kenya Kijani Kiboko. Excelenta la ibric dar cam slaba. Nevasta nu-mi face mai mult de o cana pe zi, eu nu am voie in bucatarie.
Intrebare: S-o pacalesc cu robusta tare in amestec cu Kenya?
Inca o intrebare: Am auzit expresia "Racire repetata" dupa sau, poate, in timpul prajirii. Ce inseamna asta?
Multumesc, Aldea

Cafeneaua Mosgerila
Râșniță Samus Coffino, ibric din tablă de oțel.
Sit: [url=https://mosgerila.com/]Cafeneaua Mosgerila[/url].
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)