• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

Etolia

Salut.

Am schimbat espressorul, am trecut de la Lelit 57 mm la Vibiemme 58mm si zic sa imi cumpar un tamper nou.
Printre altii intru la kfea.ro (de unde nu am luat tamper) si imi cad ochii pe Etolia.

Am cumparat acum mai bine de 1 an Etolia Columbia Supremo si Costa Rica Tarazu (aveau doar 3 origini si un blend) doar ca am preparat-o la automatul pe care il aveam in dotare.

Acum au o gramada se soiuri la vanzare, cateva de specialitate zic ei, la preturi decente.

A mai incercat cineva Etolia ?

V-a placut?
Vibiemme Domobar Picollo, Baratza Sette 270

Reply
Pot sa-ti spun ca tamper-ul de 58,5 mm e foarte ok
Expobar Brewtus IV + ECM V-Titan 64, V60+Kinu M47

Reply
Cand am luat automatul pentru birou de la ei, mi-au trimis doua pungi de sample, sa am de inaugurare... un sfert de etolia si juma de verde, nu mai tin minte ce.
Nimic sa ma dea pe spate, prajirea mea a iesit cel putin la fel de buna.

Reply
S-au sxhimbat lucrurile in bine de acum un an. Au un prajitor nou iar Alexandru prajitorul a investit in educatia lui ca operator de prahitor. Unde mai pui ca acum are un an in plus de experienta.
La Spaziale Vivaldi II, Mazzer Super Jolly, DIP DK-30, Cimbali Conik

Reply
Alexandru Niculaie cumva? Big Grin
Glumesc, bineinteles.
Dau azi o conanda si revin cu impresii. Din ce spui, merita incercat.

Reply
Iosif, nu Niculae Smile
Prajeste mai mult pt superautomate, cam asta e directia lor de business, dar merge bauta cafeaua in espressoare manuale setate pe o temperatura mai joasa. si cel mai important, nu prea are cafea veche pe stoc.
Expobar Brewtus IV | Ceado E37s | Comandante | VST 18/20g | BULLET R1

Reply
Se gasesc accesorii la preturi bune la ei, nu mereu in stoc, dar daca ai rabdare...Tot urmaresc de vreo 4 luni sa fie simultan  in stoc manerele de lemn alun de portafiltru si cestile rosii de cappuccino !
Brewtus 4, Eureka Zenith 65, Minipresso, Kinu M38,  IMS 7g+17g, multe accesorii CA si Motta

Reply
Am primit ieri cafeaua si azi am preparat primul espresso din Etolia Guatemala Genuine Antigua Prtrero.

In primul rand cafeaua nu este proaspat prajita, a mea a fost prajita pe 5 aprilie. Cand am sunat la ei mi-au spus ca prajesc in transe mari si le depoziteaza.

Cafeaua in schimb mi-a placut. Este prajita mediu si are un echilibru bun intre aciditate si gust amar, aduce a ciocolata neagra dar usor acida pentru mine si e si usor dulceaga. Si-a pierdut probabil ceva din aromele mai subtile dar are un gust echilibrat care imi place.

Probabil voi mai comanda de la ei dar cu siguranta voi verifica data prajirii inainte.

Reply
De verificat neaparat data prajirii, am primit cafea prajita acum 4 luni si cand am observat si sesizat mi-au raspuns ca e valabila 6 luni si daca vreau eu pot sa o returnez, daca nu e desfacuta...
Serviciul cu clientii foarte prost, luam de la ei pt birou de multi ani.

Reply
pentru cei interesati, Kfea.ro au si cafea verde: sunt curent 18 sortimente (cati din prajitorii din forum ofera asa diversitate?!) cu denumiri cat de cat sonore, la preturi fixe 10 sau 15 lei/250g si asa le si livreaza in pungulite, chiar daca iei 4kg;
am prajit ieri 5 sarje din sortimente diferite (city+ la... city++): mi-au placut cum arata si s-au comportat Indonezia si Zimbabwe, dar si Brazilia, preferata pare sa-mi fie Panama Boquete, o Guatemala e inca in intrebare;
nu le-am gustat separat, e nevoie de cateva zile;
in blend cu o vechitura (cand era in verde) de la mine, am avut cele mai bune rezultate (culmea!) in procedura standard, de manual, Strega... sigur, fara flush si la 87C pid (deci grup f rece);

si btw TM Etolia, folosesc de mult un tamper Etolia de 58,5 mm si i-as reprosa doar ca are o coada prea scurta; preferam ceva mai voluminos;
si desigur, cand cumparam sau vorbim de diam bazei unui tamper, trebuie sa mentionam si marimea reala; al meu are 58,4 mm; la inaltimea totala de 94,5 mm si greutatea de 376g;
Bezzera STREGA (PID grup, dimmer si gauge pompa, datalogger)| Macap M7 900R| Sette 270| site HQ, IMS| Hario V60| prajitor DIY cu Artisan

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)