Hello There, Guest! Login Register


Espressor simplu + Rasnita Vario sau Super Jolly

#1
Salutare

Dupa 2 zile de citit site-ul, forumul si pe sofpedia (multumiri Liviului) mi-am facut o idee, in mare, a fenomenului.

Mai intai despre mine si placerile in materie: Sunt un bautor virgin de caffee latte si cappuccino, am inceput sa beau de cateva luni, inca nu pot bea espresso fara lapte, e prea tare pentru mine. Imi place foarte mult cafeaua Guatemala de la Origo si tot incerc sa o fac sa-mi iasa ca acolo, dar cu imbunatatiri.

Am primit cadou un frother Jura care imi face spuma de lapte exact cum imi place, mai solida si cremoasa ca la Origo si intentionez sa o pastrez. Am cumparat cafea boabe de la ei, pe care am macinat-o la un Bosch de 100 lei si pe care am facut-o la un ibric tip mokka. Rezultatul s-a apropiat la 50% din gustul de la Origo, ceea ce nu e rau, cu aparate de circa 700 lei, zic eu.

Am doua dileme:

1. Vreau sa-mi cumpar un esspressor simplu, nu am nevoie sa-mi faca si spuma de lapte, pentru ca imi place mult mai mult cea pe care o fac la frother. Am nevoie de unul care sa-mi faca 2 espresso simultan si sa-mi scoata tot ce se poate din cafeaua respectiva. Exista asa ceva?

2. Am gasit rasnita SH SuperJolly aici 1200 lei si ma intreb daca merita cumparat, in detrimentul Vario, care este nou, cu garantie. Ati vazut vreo alta rasnita, buna, SH care merita cumparata? Am mai gasit niste DK-40-uri SH dar arata oribil si nu vreau sa tin asa ceva pe masa, in bucatarie.

Bugetul pentru ambele este de maxim 4000 lei, preferabil cat se poate, sub [Image: smile.gif]

Tot ce am vazut, recomandat de catre voi, de la Lelit au si bratul pentru spuma si ma gandesc ca platesc degeaba ceva ce nu folosesc.

Sper ca are sens ce am scris mai sus. Mai am de citit...

Multam frumos

   
 
Reply
#2
Ar trebui sa te gândești la un HX. Și o râșniță cu cuțite pe 64. Nu îți recomand nouă. Și nici neapărat doserless. Eu am 2. Una auto alta doserless. Daca iti spun că mai pun macinatura de doserless in cea cu dozator pentru a sparge bulgării e suficient cred. Este acum una cu 550 lei pe bursă. Eu zic că merită luată. Are cuțite noi. HX a fost oferta excepțională cu 1600 lei, o Brasilia parcă. Dacă aștepți mai apar oferte.

Trimis de pe al meu Lenovo TB3-710F folosind Tapatalk
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#3
Pai omu' nu vrea steamer deloc si tu ii recomanzi HX?

Bine, fara steamer nu exista, exista doar steamer bun si steamer prost. Cum nu exista nici "sa scoata tot ce se poate din cafeau respectiva" (cel putin nu in bugetul tau).

Cat priveste numarul de espresso facute simultan, toate fac la fel, respectiv 1 single cu sita mica, 2 single sau 1 double cu sita dubla (pentru cine prefera denumirile in engleza).

Acum depinde cat vrei sa intri in bugetul mentionat. Recomandarile pe care spuneai ca deja le-ai citit se aplica si la tine, indiferent ca folosesti aburul sau nu.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#4
nu stiu cat de consacrat esti, dar mi'as lua o La Pavoni Europicolla, pentru espresso.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#5
Kinu 47 plus HX cu E 61 sh... nu o sa iti para rau de un steamer bun.

Dar daca chiar vrei ceva simplu care sa scoata maxim din cafea si nu vrei steam atuni i-ati un open boiler lever: caravel sau la peppina. Si de restu bugetului ai de cafea pt o vreme
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#6
Daca preferi o rasnita electrica ( ca sa nu faci scurta la mana cu una manuala), este una noua aici:
 
Reply
#7
(03-03-2017, 17:02)adif Wrote: Pai omu' nu vrea steamer deloc si tu ii recomanzi HX?

Bine, fara steamer nu exista, exista doar steamer bun si steamer prost. Cum nu exista nici "sa scoata tot ce se poate din cafeau respectiva" (cel putin nu in bugetul tau).

Cat priveste numarul de espresso facute simultan, toate fac la fel, respectiv 1 single cu sita mica, 2 single sau 1 double cu sita dubla (pentru cine prefera denumirile in engleza).

Acum depinde cat vrei sa intri in bugetul mentionat. Recomandarile pe care spuneai ca deja le-ai citit se aplica si la tine, indiferent ca folosesti aburul sau nu.
Am văzut că îi place cu lapte. E clar că nu vrea steamer pentru că nu vrea sa umfle bugetul.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#8
Inteleg, dar trebuie sa se documenteze serios pentru a afla ce isi doreste.
Toata lumea fuge de teava de abur la inceput pana cand invata sa o foloseasca.

In alta ordine de idei, este natural sa recomanzi un HX second, dar mai greu este sa si gasesti unul decent, ca nu sunt stocuri in depozite sa-ti alegi. Stiu asta din proprie experienta.
Bune si ieftine sunt foarte rare.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#9
Multam frumos pentru raspunsuri. Am spus in primul mesaj de ce nu vreau steamer, imi place mai mult consistenta de la acel aparat Jura. Nu vreau sa fac arta in lapte ?, ma gandeam ca costa si acesta in plus, iar pe mine nu ma intereseaza deocamdata. Chiar nu e un espressor bun fara steamer?

Mai citesc ce ati scris pe aici intre timp.

Multumesc!
 
Reply
#10
Nu-mi vine in minte niciun espressor conventional fara steamer.
Oricum, daca nu iei HX, steamer-ul vine cam gratis, ca tot e un boiler acolo si mai trebuie doar o teava (si un termostat si un...). Nu acolo faci economie.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#11
Exiastă sau exista un model de Quick Mill cu grup E61 fără steamer. http://www.quickmill.it/eng/domestic-cof...hines.aspx
   
   
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#12
Scuze, dar e un non sens dorinta asta de a nu avea steamer. Nu incomodeaza cu nimic ca sta o teava la vedere. Mai tarziu, cand o sa iti schimbi gusturile si vei trece la o crema adevarata de lapte, il vei folosi. Pana atunci nu folosesti functia.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
Voiam sa iau unul mai bun in bugetul meu, nu e neaparat sa nu am steamer, doar ca aveam impresia ca daca pot lua fara, sar o clasa la espressor Smile

Atunci in bugetul meu cam ce ar trebui sa caut sh?

Multam
 
Reply
#14
Si te intorci dupa 2 ani si razi de tine cat erai de bleg...ce multe s-au schimbat intre timp Wink
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)