Hello There, Guest! Login Register


Espressor semiautomat versus automat - am nevoie de sfaturi

#1
Dragi Espressomani,

Am nevoie de parerea unor consumatori de cafea avizati, asta e motivul pentru care deschid acest topic.
In iunie am decis sa intru in randul lumii bune, si am achizitionat un espresso semiautomat Lelit PL41EM.
Deasemenea, pana la Mahlkonig Vario, am decis sa iau un Hario Skerton, Manuala, ceramica.. Toate bune si frumoase.
La acel moment, detineam un Philips Saeco Poemia hd 8323. Pentru mine a fost diferenta de la cer la pamant. Folosesc cafea proaspat prajita.
Problema de care m-am lovit, a fost faptul ca logodnica mea, a preferat in continuare cafeaua facut cu entry level Poemia. Saeco Poemia face 5 ani, si a inceput sa dea semne de oboseala, motiv pentru care am decis sa-l scot din uz, si am achizitionat un DeLonghi, automat, ECAM 23.210. Sunt multumit de el, prietenos de folosit. Folosestie boabe sau cafea macinata.
Am nevoie de parerea voastra legat de rasnita - credeti ca se justifica sa cumpa o rasnita gen Vario, si sa ii pun cafea macinata, sau sau folosesc rasnita lui inclusa, care are 13 trepte de macinare(mie imi pare ok cafeaua, dar am nevoie de sfatul unor cunoscatori).
Multumesc anticipat de sfaturi/pareri.
Cu stima,
 
Reply
#2
Iei degeaba vario. Vario râșnește bine dar automatele se blochează cu râșnire pe treptele "de espresso". Dacă iei râșnita, nu vinde lelitul. Pai cine e bărbat in casa? Asta da "upgrade", de la lelit la delonghi automat...
Cunill tauro, Philips Saeco 8323, French press, Aeropress, Hario mini
 
Reply
#3
(30-10-2016, 15:20)FlaviusP Wrote: Iei degeaba vario. Vario râșnește bine dar automatele se blochează cu râșnire pe treptele "de espresso". Dacă iei râșnita, nu vinde lelitul. Pai cine e bărbat in casa? Asta da "upgrade", de la lelit la delonghi automat...

Am nevoie de o lamurire: eu am intrebat daca as pune cafea rasnita cu Vario, daca as avea performanta in plus. Ce ai vrut sa zici cu "se blocheaza cu rasnire pe treptele de espresso"? Daca ii pun cafea rasnita de mine, ce legatura mai are cu rasnita lui?
Multumesc.
Later Edit: la mine nu e vorba de cine e barbvatul in casa, doar ca nu prea am loc sa tin 2 espressoare in bucatarie(garsoniera) . Stima
 
Reply
#4
Nu ești singurul căruia consoarta ii creează probleme, poți sa afli ce grad de măcinare ii place automatului și sa memoreazi în Vario, și asa poți folosi amândouă aparatele, cred că ai 3 memorii
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#5
Multumesc, ORWO. Mi-am adus aminte ca ai posta ceva de genul asta la un moment dat si tu Smile
Orice alte sugestii sunt binevenite Smile
Stima
 
Reply
#6
Hai să refomulez: Vario nu îți va aduce un plus de performanță în cazul aparatului tău actual. Folosește cu încredere râșnita incorporată.
Cunill tauro, Philips Saeco 8323, French press, Aeropress, Hario mini
 
Reply
#7
Multumesc, FlaviusP
 
Reply
#8
Arată-i logodnicei care este diferența dintre un semiautomat cu râșnița incorporată si un semiautomat cu râșnița dedicată:
   
   
   
Iar acesta este un automat performant, din lounge-ul unui hotel.
Crema am extras-o separat, am frământat-o tare pana am făcut-o sa arate așa.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#9
Automatul are plastic inauntru. Cu cafea rasnita fin, pentru espresso, in cateva luni crapa. Este mai greu sa proceseze cafea rasnita mai fin....cel putin asa mi-a spus mie cineva care serviseaza espressoare
Vibiemme Domobar Picollo, Baratza Sette 270
 
Reply
#10
Si un semiautomat:
   
   
A apărut un post între timp si s-au separat pozele.
Foarte lent internetul aici!
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#11
Exact acelasi lucru se intampla si la mine , iar situatia s-a temperat in felul urmator : NUMAI eu fac cafeaua  mereu respectiv espresso shot si cappuccino pentru ea  , daca nu sunt acasa si vine cineva sau doreste sa bea cafea in lipsa mea , foloseste automatul cu boabe din borcanele mele . Oricum , sotia mea recunoaste clar , ca nu se compara nimic din ce scoate automatul , cu ce rezulta extras de mine cu masinile manuale si chestia asta este suficienta. ( Am incercat sa o conving sa rasneasca separat si sa bage cafea rasnita in automat , deoarece orice as face , rasnita proprie a automatului rasneste mult mai mare , macinatura obtinuta cu Vario asa cum ar trebui blocheaza efectiv automatul si cere singur ciclu de curatare , deci nu vrea . Asta pentru ca sigur nu are min. 9 bari pe grup , ( desi in prospect spune 15 bari ) si pentru a nu se intepeni refuza sa lucreze , are acolo un senzor de presiune care daca simte o presiune " prea mare " intampinata in puc , decupleaza thermoblock-ul cu tot cu pompa ). Ca sa raspund direct la intrebarea colegului ducool2001 raspunsul este NU , nu se justifica o asemenea investitie pentru a macina si folosi cu automatul . ( cand pui mai putina cafea merge si scoate ceai , iar cand pui putin mai mult se blocheaza - o data merge de cinci ori nu ) .Dar Vario poate face casa buna cu Lelit-ul din dotare....
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#12
greu de explicat cuiva care considera cafeaua facuta de Philps hd8323 mai buna decat cea facuta de Lelit lucrurile astea Smile
 
Reply
#13
Cu toata dragostea ,dar daca logodnica nu sesizeaza diferenta intre cele doua cafele ,situatiile sunt doua : ori logodnica e "defecta" [Image: biggrin.gif] , ori nu stii sa faci tu cafea cu Lelit-ul [Image: biggrin.gif]
 
Reply
#14
Nu e vorba ca nu sesizeaza, e chestie de gust. Cunoasc si persoane care prefera cafea solubila in locul unui espresso de calitate.
 
Reply
#15
foloseste automatul cu rasnita lui incorporata, o mai strangi putin cat sa faca "crema" si scoti maxim din ce poate acel automat. chiar daca ii pui cafea macinata pe super rasnita, are si el limitele lui, e optimizat sa scoata tot ce poate cu rasnita din dotare, insa nu cu reglajele din fabrica, repete, o mai strangi maxim cat sa nu intre in eroare si sa curga constant, fara sa picure....
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
#16
Multumesc de sfaturi. Asa o sa fac. Maine dimineata pun poza cu cafeaua
Smile
 
Reply
#17
Strangi rasnita doar in timp ce rasneste, fara sa fortezi.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#18
Am revenit cu poze cu cafeaua facuta in dimineata asta.
[Image: RadYRPB.jpg][Image: K3nq6wg.jpg]
 
Reply
#19
cred ca mai merge putin stransa...
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
#20
(30-10-2016, 18:32)Gheorghe Wrote: ori logodnica e "defecta" [Image: biggrin.gif] , ori nu stii sa faci tu cafea cu Lelit-ul [Image: biggrin.gif]

Cunoastem stilul ghilimelelor jignitoare de la altcineva... Te rog sa nu mai faci asemenea consideratii pe acest forum. Cu toata dragostea, bineinteles.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)