Hello There, Guest! Login Register


Espressor la 1000 lei-recomamdari!

#1
Buna seara, as vrea sa mi cumpar un espressor la.pretul de 1000 lei....se mai poate adauga putin.

Vreau sa l.folosesc dimineata pt.un espresso, maxim 10 12 espresso pe saptamana!

Gaggia classic o varianata!


Ps: am.folosit 2 ani Delonghi EC22.B.....as vrea sa incerc sa trec la urmatorul nivel.

Multumesc si astept raspunsuri/sfaturi!

Era vorba de Delinghi EC221.B
 
Reply
#2
Raşnița ai luat-o in calcul?

Uite aici ai unul
http://www.espressoman.ro/forum/showthre...0#pid57410

Raşniță iti recomand Kinu M38 daca vrei manuală.
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#3
Pai de ce sa nu cumpar unul nou si usor usor sa mi cumpar si sita, rasnita....as avea si garantie...etc etc

Tu nu ai cumpara unul nou?
 
Reply
#4
ca sa treci la urmatorul nivel ai nevoie minim de:
1. rasnita buna kinu 47 =700 lei (manuala) sau una profi sh tot in zona aia de pret
2. espressor gasesti gaggia sh la pret bun intre 700=850 lei mai ales daca prinzi mai vechi de 2015
3.cantar =30 lei
asta e prima faza apoi lattiera,alta sita ,pf fara fund ,termometru ptr caffe latte,PID etc
nu uita rasnita e prima apoi aparatul
mai ai variante la lelit (sh de la 1200-1500 lei)41 tem
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#5
Nu.
Cel de la mine din semnătură e de aici de pe forum.
Varianta pe care o ai acolo e varianta mai veche a lui clasic(mai bună). Daca e sa se strice ceva la el, e usor de reparat. Iar tu esti din Buc. il ai pe @nikso daca nu te descurci cu tehnica.
Daca tot vrei nou eu iti recomand Lelit, dar prețul sare mult. Oricum o sa sara si cu Clasic dar in rate.
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#6
Multumesc.
Nu mi.place ideea sa dau 1000.lei pe ceva sh cand stiu ca nou il iau la 1100.
Cu restul pe rand.

Sper ca nu e o intrebare prosteasca, dar pt.inceput nu pot sa.folosesc cafea macinata din comert?
Pana imi cumpar rasnita.......
 
Reply
#7
Nu

O sa-ti iasa o porcărie.
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#8
Multumesc.
Sunt nehotarat
 
Reply
#9
Daca nu esti foarte pretentios si accepti sa mergi o perioada pe cafea macinata, ai putea incepe cu un Gaggia Classic nou, ce are un pret pe tabloul de reduceri de vreo 1.000 ron daca nu ma insel. Inteleg dorinta de a avea ceva nou la banii astia.
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#10
Sincer.. Asa am inceput eu, cu un gaggia nou si pentru ce stiam la vremea aia a fost un aparat bun chiar si singur si acum apreciez ce face PID ul si ce face rasnita
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
#11
Cred ca asa o sa fac.
Trebuie sa incep de undeva......

Cred ca asa o sa fac.
Trebuie sa incep de undeva......
 
Reply
#12
O sa gasesti pentru o vreme si cafele din comert gata macinate care sa aibe o curgere destul de buna pana sa te prinda fiorul Smile)
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
#13
C9ncluzia este Gaggia classia la 1100 si usor usor sa mai schimb/imbunatatesc cate ceva.

La banii astia e cea mai buna varianta......
 
Reply
#14
Cu siguranta gaggia e un foarte bun prim espressor de la care sa pleci si sa faci upgrade uri rand pe rand sa vezi cum influenteaza rezultatul din ceasca desi eu ti as recomanda macar o rasnita manuala din cele entry level.. Sigur gasesti pe aici una la un pret super rezonabil
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
#15
Asa o sa fac, o sa cumpar si o rasnita dar pt.incept espressorul.
 
Reply
#16
(28-12-2016, 22:11)Niculae Wrote: Asa o sa fac, o sa cumpar si o rasnita dar pt.incept espressorul.
Sau il mai modifici pe Delonghi.
Vezi aici http://www.espressoman.ro/forum/showthread.php?tid=1997 eu am schimbat sita si am pus chiar si PID pe al meu.
Mai astepti si iei ceva mai bun.
Parerea mea e ca diferente mari intre Gaggia Clasic 2015 și Delonghi nu sunt (poate carcasa) si cate ceva la interior.
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#17
mai bine rasnita si modifici espressorul.. sau rasnita si aeropres/ibric/french press/moca pot. fara rasnita nu se poate..
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#18
Și eu recomand mai degrabă râșniță și Aeropress sau altă metodă alternativă pentru început la bugetul ăsta și cu prima ocazie iei și espressorul. Nu se numește că ai făcut upgrade dacă nu treci pe cafea proaspăt prăjită.
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#19
Parca nu ar fi destule topice in care alti incepatori sunt sfatuiti sa cumpere intai rasnita... nu mai zic de alte metode decat espresor... si ei betmen... nimic...
 
Reply
#20
(29-12-2016, 20:30)renatoa Wrote: ... si ei betmen... nimic...

https://www.youtube.com/shared?ci=X4LG52APwcY
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#21
Buna ziua, am luat urmatoarea decizie.
Am.comandat espressor gaggia classiic si rasnita kinu m38.

Sper sa.nu afle.sotia.si.mai.sper.sa.se.bucure.de.rezultate!

Ms mult.pt.sfaturi,.pareri, rautati si timpul acordat!

La.multi ani!
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)