Hello There, Guest! Login Register


Espressor cafenea

#1
Question 
Salutare espressomanilor,

Imi puteti face o recomandare pentru un espressor dual boiler, undeva pe la 2000 de euro (stiu ca e un buget mic, insa doar cu atat pot incepe). Eu detin de ceva timp, acasa, un Lelit PL41TEM si sunt multumit de brand.

Doresc acest dual boiler pentru un spatiu de coworking care va avea si o cafenea (mai micuta).
Momentan sunt intre:
  • Lelit Bianca V2 cu sita IMS (oferta de pe site 10650 lei)
  • CREM ONE PID GSP (oferta de pe site 10070 lei).
Totodata, in ceea ce priveste rasnita, doresc sa stiu daca face fata ce am acum: Lelit PL043MMI.

Pentru ca am experienta Lelit, tind sa merg pe Bianca V2.
x2 Lelit PL41TEM // Giulietta X // Kinu M47 // Eureka Mignon // Lelit PL043MMI // Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#2
Lelit Bianca este foarte ok in bugetul tău. Rasnita nu o sa facă fata. Minimul este un Kinu, sau o rasnita electrica mai ok G-Iota, sau ceva cu boabe în hopper).

Sent from my SM-A326B using Tapatalk
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#3
Într-o cafenea, râșnița trebuie să meargă singură, adică să pui portafiltrul în furcă (sau un pahar de dozare), să apeși pe un buton și să râșnească o cantitate precisă fără intervenția operatorului. Cu hopper plin evident. Cea mai ieftină este Mignon Specialita, dar orice opțiune cu cuțite mai mari pentru o productivitate mai bună este binevenită.

Padela care reglează debitul de pe Bianca te poate ajuta dacă ai de făcut 100 de cafele? Poate ar fi mai util un aparat cu preinfuzie/profilare programabilă dar mai puțin flexibilă.

Cei din spațiul de coworking vor folosi singuri aparatele sau vor fi clienți?
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
#4
O situatie de genul acesta cere un aparat cu butoane programabile si o rasnita on-demand.

In bugetul prezentat s-ar preta o rasnita Eureka Mignon XL si un Lelit PL92T.
 
Reply
#5
Sunt total de acord cu dev.

Afară de cazul în care clienții sunt foarte pasionați de cafea și-s dispuși să cântărească dozele (de cafea in + lichid out), se impune o râșniță on-demand + un espressor cu butoane programabile (calibrat corect pt. o doză 1:2 etc.).

Nu văd rostul unui Bianca deoarece n-o să știe nimeni să facă profilare. Mai bine un Belezza Bellona.

Pe de altă parte, o să fie super fun când vor dori clienții să spumeze laptele...
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#6
Multumesc mult pentru sugestii. Cred ca am omis sa precizez ca va fi cineva angajat pe o pozitie de barista.

Acest lucru cred ca schimba si optica in ceea ce priveste un espressor si o rasnita 'programabila' sau ma rog - care sa necesite cat mai putina interventie.
x2 Lelit PL41TEM // Giulietta X // Kinu M47 // Eureka Mignon // Lelit PL043MMI // Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#7
E mai greu cu dual / multi boilere veritabile la acest buget, o conditie majora in acest domeniu fiind conexiunea la retea sau bidon si pompa rotativa. Al doilea grup ar fi si el un bonus binemeritat dar deja trebuie sa maresti bugetul si mai mult in categoria DB.

Vezi totusi ca au scos Giulietta X, care paradoxal cumva costa aproape cat Bianca (e 10.900 cu reducerile de forum mai exact). Pare un preambul pentru un viitor MaraX electronizat. Daca intr-adevar poti regla temperatura si foloseste inovatiile de pe MaraX, atunci compromisul de a lasa deoparte un Dual Boiler e mai ok pt ca ai dozare electronica, doua tevi de aburi, doua grupuri cu E61 modificat adica eviti demontarea si ungerea grupului caci va trebui sa faci backflush zilnic, contor electronic ca sa nu te pacaleasca barista Smile , protectia la suprainfierbantarea caracteristica HX-urilor comerciale.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
(18-01-2022, 01:13)Lyvyoo Wrote: E mai greu cu dual / multi boilere veritabile la acest buget, o conditie majora in acest domeniu fiind conexiunea la retea sau bidon si pompa rotativa. Al doilea grup ar fi si el un bonus binemeritat dar deja trebuie sa maresti bugetul si mai mult in categoria DB.

Vezi totusi ca au scos Giulietta X, care paradoxal cumva costa aproape cat Bianca (e 10.900 cu reducerile de forum mai exact). Pare un preambul pentru un viitor MaraX electronizat. Daca intr-adevar poti regla temperatura si foloseste inovatiile de pe MaraX, atunci compromisul de a lasa deoparte un Dual Boiler e mai ok pt ca ai dozare electronica, doua tevi de aburi, doua grupuri cu E61 modificat adica eviti demontarea si ungerea grupului caci va trebui sa faci backflush zilnic, contor electronic ca sa nu te pacaleasca barista Smile , protectia la suprainfierbantarea caracteristica HX-urilor comerciale.

Multumesc tuturor pentru timp si sugestii. Liviu, nu stiu cum de mi-a scapat Giulietta X. Raman la recomandarea facuta de tine.

La capitolul rasnita, momentan bat intre G-Iota sau Eureka Mignon (nu m-am gandit la un model anume). Ca pret, is apropiate. La G-Iota din cate imi aduc aminte aveau ceva minusuri cu o fanta de silicon la iesire... si avea o retentie. Nu stiu daca au schimbat acea fanta de silicon...
x2 Lelit PL41TEM // Giulietta X // Kinu M47 // Eureka Mignon // Lelit PL043MMI // Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#9
Cu ce a gresit baristul de vreti sa-i "binecuvantati" munca cu single-dose?
 
Reply
#10
Si eu sunt de parere ca te va incurca mult daca vrei sa foloesti single-dose in cafenea... Ar fi mult mai util ceva cu boabe in hopper
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro | Skywalker Roaster
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
#11
(19-01-2022, 12:55)dev Wrote: Cu ce a gresit baristul de vreti sa-i "binecuvantati" munca cu single-dose?

Pentru ca daca nu e "single dose" nimic nu e...

Cel putin aici pe forum, unde nimic altceva decat retentia une rasnite conteaza chiar daca e nevoie de "foale" ....
 
Reply
#12
Este recomandat single dose pe forum pentru cei care schimba cafeaua des, nu pentru ca "single dose sau nimic".
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro | Skywalker Roaster
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
#13
Domnilor,

Eu doar incerc sa-mi fac temele, nu stiu daca sunteti ironici sau incotro duceti discutia. Cert este ca nu pretind sa cunosc dincolo de orizontul meu foarte ingust, imi cunosc doar rasnita si aparatul pe care le detin acasa si care de 4-5 ani isi fac treaba cu brio.
Acum, sunt nevoit de imprejurari sa iau contactul cu rasnite si espressoare din alta liga. Si la care nu pot decat sa mi dau cu parerea sau mai degraba (ceea ce fac aici) sa cer o parere mai avizata.

Am spus de retentie pentru ca asta am citit/vazut legat de G-Iota. Clar ca nu ma intereseaza atata timp cat nu afecteaza gustul si mirosul cafelei din pahar.

Sa inteleg ca s-a ajuns la rasnite ca la procesoare - Intel vs AMD? Revenind la subiect, din cate vad unele modele de la Eureka Mignon au timer, inteleg din asta ca se pot 'folosi' si in ideea de single-dose?!

Multumesc
-- Andrei
x2 Lelit PL41TEM // Giulietta X // Kinu M47 // Eureka Mignon // Lelit PL043MMI // Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#14
Single dose = sa pui boabe in rasnita doar pt o singura cafea, de ex 18g (asta inseamna ca trebuie sa cantaresti boabele de cafea pentru fiecare cafea pe care o vei face)

cealalta varianta (care ar fi mai utila pentru tine) este sa ai o rasnita cu boabe in hopper si sa iti rasneasca atat cat ai tu nevoie. De ex ar fi mai utila o eureka mignon specialita care are boabe in hopper si tu o vei programa sa rasnieasca de fiecare data “x”secunde.
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro | Skywalker Roaster
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
#15
Ideea e ca pentru cafenea iti este mai utila o rasnita cu timer. O sa o reglezi astfel incat sa-ti dozeze 18g sau alt gramaj pe care il doresti in x secunde si apoi doar pui portafiltru in furca si iti rasneste de fiecare data la fel. Evident ca o sa ai o abatere de 0.1-0.5g in functie de modelul de rasnita pe care il alegi, dar ca si workflow e mult mai usor fata de single dose.
#Lelit Mara X #Eureka Mignon XL #Duomo 8 #Bravo tamper #Felicita Arc
(past: #Lelit PL41TEM #Niche zero)
 
Reply
#16


Nu este cel mai explicit clip cu fluxul de lucru într-o cafenea, dar încearcă să urmărești comenzile și paralelismul. Pentru fiecare cafea, interacțiunea cu râșnița este câteva secunde, mai mult dacă nu obține cantitatea corectă, puck prep și extracția e tot câteva secunde. Spumarea laptelui o face pentru două chiar trei cafele odată cu latiera pe tava espressorului (ghost steaming). Cel mai mult durează efectiv turnarea laptelui. Cu 3 grupuri și toate optimizările, servește în medie o cafea pe minut.

Dacă vrei să oferi mai multe sortimente de cafea cu o râșniță single dose poți folosi fiole cu doze pre-cantarite dar este o opțiune la fel de scumpă precum achiziția unei râșnițe secundare.
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
#17
Si cu riscuri mari de extractii gresite. Fiecare cafea are un reglaj diferit pe aceeasi rasnita.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#18
Vad ca tampeaza direct, nu face nimic altceva.

Nu vedem daca are sau nu channeling pentru ca nu foloseste portafiltru naked. Probabil ca are...

Oricum majoritatea beau cafea cu lapte acolo asa ca nu prea conteaza.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)