• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Espressor Lelit cu rasnita incorporata - PL42

Buna ziua,

M-am saturat sa beau Jacobs la ibric si am dat de site-ul acesta care m-a luminat in domeniul acesta. 
De trei zile citesc si recitesc comentariile pentru alegerea unui espressor + rasnita si tinand cont de spatiul limitat pe care il am in bucatarie, m-am gandit sa cumpar pachetul Barista Home All in one, cu espressor cu rasnita incorporata PL42TEMD.

Exita o varianta separata (adica espressor si rasnita) care se ridica la aceeasi calitate si pret?

Va multumesc,
Mircea

Reply
O rasnita incorporata cu greu se apropie calitativ de una separată. Dacă vrei calitate și spațiul nu e o problema mai bine iei espressorul și rasnita separat.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
(06-12-2015, 14:50)amarok Wrote: O rasnita incorporata cu greu se apropie calitativ de una separată. Dacă vrei calitate și spațiul nu e o problema mai bine iei espressorul și rasnita separat.

Multumesc pentru raspuns.

Dar in acest caz ce spuneti de o varianta Lelit PL41TEM + Vario Mahlkoning?

Mircea

Reply
Vario e buna, am și eu.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
Calitatea rasnitei incorporate pe acel espressor este similara cu PL43MMI, fiind exact acelasi mecanism. 

Suspiciunile pentru espressoarele cu rasnita incorporata se indreapta inspre posibila caldura ce se poate degaja de la componentele calde spre rasnita. Daca imi amintesc eu bine, am avut o astfel de runda de discutii cu userul hateganul, mai demult, si s-a pus omul sa desfaca Lelit-ul pentru a gasi izolatia dintre compartimente si a ne demonstra ca exista. 

Espressoarele semiautomate cu rasnita incorporata au si dezavantajul ca pe masura ce avansezi si vei dori un upgrade, va trebui sa vinzi intreg ansamblul, neputand sa pastrezi partea de espressor cu PID sa spunem si sa-i pui o rasnita mai buna. PLus ca te opreste aici, la alegerea rasnitei PL43MMI, incorporate in aparat, cand plaja de alegere este mai bogata, chiar si in acel buget.

Cum mai spuneam, semiautomatele acestea cu rasnita incorporata sunt un bun tratament petru cei care vin din zona automatelor si au indoieli ca ceea ce discutam noi aici se poate realiza si in casa lor. Asa ca mai intai, ca sa nu fie impactul in casa asa mare si sa impace si gusturile partenerei (si mai reticente probabil), apeleaza la un PL42. Partea buna este ca tratamentul functioneaza, orizonturile se deschid, trecerea la semiautomat se face, apetitul pentru descoperire creste, iar viitorul va fi cu boilere mai mari cu siguranta :Smile

Mircea, cred ca ar trebui sa cercetezi putin si aria aceasta de Sfaturi la cumparare caci sunt deja foarte multe discutii pe aceasta tema. Stabileste un buget confortabil pentru tine si incerca sa iei ce ti se potriveste mai bine.

Doar un search si am ajuns la cateva topicuri. In dreapta sus, ai lupa aceea pentru functia de cautare.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(07-12-2015, 14:41)mirceac1961 Wrote:
(06-12-2015, 14:50)amarok Wrote: O rasnita incorporata cu greu se apropie calitativ de una separată. Dacă vrei calitate și spațiul nu e o problema mai bine iei espressorul și rasnita separat.

Multumesc pentru raspuns.

Dar in acest caz ce spuneti de o varianta Lelit PL41TEM + Vario Mahlkoning?

Mircea

(07-12-2015, 15:14)Lyvyoo Wrote: Calitatea rasnitei incorporate pe acel espressor este similara cu PL43MMI, fiind exact acelasi mecanism. 

Suspiciunile pentru espressoarele cu rasnita incorporata se indreapta inspre posibila caldura ce se poate degaja de la componentele calde spre rasnita. Daca imi amintesc eu bine, am avut o astfel de runda de discutii cu userul hateganul, mai demult, si s-a pus omul sa desfaca Lelit-ul pentru a gasi izolatia dintre compartimente si a ne demonstra ca exista. 

Espressoarele semiautomate cu rasnita incorporata au si dezavantajul ca pe masura ce avansezi si vei dori un upgrade, va trebui sa vinzi intreg ansamblul, neputand sa pastrezi partea de espressor cu PID sa spunem si sa-i pui o rasnita mai buna. PLus ca te opreste aici, la alegerea rasnitei PL43MMI, incorporate in aparat, cand plaja de alegere este mai bogata, chiar si in acel buget.

Cum mai spuneam, semiautomatele acestea cu rasnita incorporata sunt un bun tratament petru cei care vin din zona automatelor si au indoieli ca ceea ce discutam noi aici se poate realiza si in casa lor. Asa ca mai intai, ca sa nu fie impactul in casa asa mare si sa impace si gusturile partenerei (si mai reticente probabil), apeleaza la un PL42. Partea buna este ca tratamentul functioneaza, orizonturile se deschid, trecerea la semiautomat se face, apetitul pentru descoperire creste, iar viitorul va fi cu boilere mai mari cu siguranta :Smile

Mircea, cred ca ar trebui sa cercetezi putin si aria aceasta de Sfaturi la cumparare caci sunt deja foarte multe discutii pe aceasta tema. Stabileste un buget confortabil pentru tine si incerca sa iei ce ti se potriveste mai bine.

Doar un search si am ajuns la cateva topicuri. In dreapta sus, ai lupa aceea pentru functia de cautare.

Salutare,

Am facut cerere pentru Pachetul Barista Home All in one – espressor cu rasnita incorporata PL42TEMD, dar am primit raspuns spunandumi-se ca nu este in stoc si ca se poate pe la sfarsitul saptamanii sa primeasca. Trebuie doar sa confirm.

Dar inca nu sunt decis ca aceasta rasnita este cea care imi trebuie mie. Nu stiu ce sa fac. Voi ce imi puteti recomanda? Ar putea fi o varianta asa: PL41TEM (2190 lei) + Mahlkonig Vario 2015 (1800 lei cu reducere la Espressoman). Deci in total ar fi 3990lei. 

Cu respect,
Mircea

Reply
Rasnita separata.Nu incape discutie.Varianta a doua este cea indicata,asa ca nefiind in stoc cea cu rasnita incorporata ai avut de fapt noroc si nu ghinion.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario,tamper Lelit 58 mm,sita VST 18 grame,pahare test espresso Concept-Art, ,sita blind,latiera 350 ml Concept-Art.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)