Hello There, Guest! Login Register


Espressor Breville Prima Latte - pareri

#1
Salut,

As dori  sa achizitionez un expressor manual(expresso+cappuccino) si rasnita, dar nu prea stiu ce sa aleg. M-ar ajuta niste pareri despre Expressorul Breville Prima Latte daca stie cineva ceva de el. Am mai citit despre expressorul  Gaggia Classic care ar fi o optiune. M-ar ajuta si alte recomandari daca aveti, pentru un buget de aproximativ 1500 Ron cu rasnita cu tot, utilizare casnica.

Multumesc frumos.
 
Reply
#2
Eu cred ca pentru un espresso decent 1500 de lei nu sunt suficienti ca buget, poate in zona SH. Cat despre espressorul amintit, daca vrei espresso adevărat, uita-l.

De ce spun ca bugetul nu este suficient ? Pentru ca pe lângă espressor si rasnita mai ai nevoie si de accesorii: site nepresurizate, cantar cu zecimala, tamper, lattiera inox. Sa nu mai spun ca ar trebui si ceva cesti mai decente pentru espresso dar asta nu e chiar musai.

De asemenea, iti recomand înainte de toate sa citesti blogul espressoman si acolo vei gasi toate informațiile. Trebuie citit cu atentie pentru ca ce vei citi nu e chiar usor de inteles, dar ce e mai important de inteles ca un espresso adevărat nu îl obtii cu aparate care nu au nimic in comun cu procesul de extractie ca la carte a acestei delicioase licori.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#3
kinu 47 este 690 lei si cauti un lelit sau gaggia sh ,esti realizat
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#4
Ce îmi plac noii inscrisi pe forum. Pun întrebarea, noi ne documentam, ne gândim cum sa-i ajutam, le raspundem frumos, le recomandam cum sa le fie bine, dar ei dispar, nici urma de ei. Daca nu le răspunzi sau le zici doamne fereste sa citească mai mult iar nu suntem buni de nimic si ne considera grandomani. Înscrierea pe un forum ca acesta ar trebui schimbata putin, in sensul sustinerii unui mic test de cunostinte care se pot obtine doar citind blogul si forumul. Altfel lumea ne va lua drept de leprosi...
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#5
Sunt unele espressoare Breville la o mie si ceva de euro, unde se mai poate discuta daca merita renuntat la un grup E61 in favoarea electronicii din ele (desi concluzia este ca nu), dar in acest caz vorbim de un bibelou supraevaluat, care nu vad cum ar depasi in "performante" un chinezesc de 3-400 lei. Daca nu ma insala poza aparatului, nici teava metalica de aburi nu vad sa aiba, spumarea automata fiind o gaselnita de marketing ce nu aduce nici crema (caci ai nevoie in capuccino de o crema matasoasa nu de spuma).
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
(30-09-2016, 21:52)Gozmin Wrote: Eu cred ca pentru un espresso decent 1500 de lei nu sunt suficienti ca buget, poate in zona SH. Cat despre espressorul amintit, daca vrei espresso adevărat, uita-l.

De ce spun ca bugetul nu este suficient ? Pentru ca pe lângă espressor si rasnita mai ai nevoie si de accesorii: site nepresurizate, cantar cu zecimala, tamper, lattiera inox. Sa nu mai spun ca ar trebui si ceva cesti mai decente pentru espresso dar asta nu e chiar musai.

De asemenea, iti recomand înainte de toate sa citesti blogul espressoman si acolo vei gasi toate informațiile. Trebuie citit cu atentie pentru ca ce vei citi nu e chiar usor de inteles, dar ce e mai important de inteles ca un espresso adevărat nu îl obtii cu aparate care nu au nimic in comun cu procesul de extractie ca la carte a acestei delicioase licori.
Multumesc frumos de raspuns. Intradevar trebuie sa citesc mult mai mult si sa ma hotarasc daca o sa aloc un buget mai mare pt o cafea buna.

(09-10-2016, 18:53)Lyvyoo Wrote: Sunt unele espressoare Breville la o mie si ceva de euro, unde se mai poate discuta daca merita renuntat la un grup E61 in favoarea electronicii din ele (desi concluzia este ca nu), dar in acest caz vorbim de un bibelou supraevaluat, care nu vad cum ar depasi in "performante" un chinezesc de 3-400 lei. Daca nu ma insala poza aparatului, nici teava metalica de aburi nu vad sa aiba, spumarea automata fiind o gaselnita de marketing ce nu aduce nici crema (caci ai nevoie in capuccino de o crema matasoasa nu de spuma).

Mersi frumos de parere.

(06-10-2016, 08:32)Gozmin Wrote: Ce îmi plac noii inscrisi pe forum. Pun întrebarea, noi ne documentam, ne gândim cum sa-i ajutam, le raspundem frumos, le recomandam cum sa le fie bine, dar ei dispar, nici urma de ei. Daca nu le răspunzi sau le zici doamne fereste sa citească mai mult iar nu suntem buni de nimic si ne considera grandomani. Înscrierea pe un forum ca acesta ar trebui schimbata putin, in sensul sustinerii unui mic test de cunostinte care se pot obtine doar citind blogul si forumul. Altfel lumea ne va lua drept de leprosi...

Ehh, nu am mai intrat pe forum, nu ma asteptam la raspunsuri asa rapide Smile Trebuie sa citesc mai mult, asa e si este destul material aici. Mersi!
 
Reply
#7
Este un forum de pasionati, adica trăim prin cafea in fiecare zi ceea ce înseamnă ca si comunicarea este pe masura.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)