Hello There, Guest! Login Register


Elektra Micro Casa Leva

#1
Information 
Buna seara,
Numele meu este Bogdan, din Ploiesti, urmaresc de ceva timp acest forum si am zis sa ma prezint oficial atat eu cat si echipamentele de care ma bucur in acest moment :
- espressor Elektra S1C
- rasnita Rancilio MD 50
- cafeaua care o folosesc in acest moment este Malabar Monsoon origine India achizitionata de la Hedone care , cu aceasta ocazie tin sa il felicit pentru activitatea desfasurata. [Image: heart.gif]


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
#2
Complimentele mele pentru expresor. O bijuterie !!!!! Povesteste mai mult despre el si despre cum te descurci cu extractiile .
 
Reply
#3
Pentru cei care vor sa stie mai multe informatii despre acest espressor cei de la home barista il prezinta foarte bine:

http://www.home-barista.com/reviews/elek...33371.html

Initial am folosit o rasnita Santos 40A iar dupa ceva timp am avut ocazia sa o achizitionez pe aceasta care sincer este un pic mai galagioasa dar se incadreaza mai bine in decor Tongue . In rest amandoua folosesc aceleasi cutite de 64 mm iar ca rezultate notabile inca nu le-am remarcat (o folosesc doar de o saptamana).
 
Reply
#4
Super espressor .. recomand iti atasezi ceva pentru a vedea temperatura grupului
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#5
Initial visam la un Lelit PL41 TEM... dar am zis sa mai astept si din fericire am dat peste "el" si dupa un pic de studiu am zis ca merita investitia si chiar daca cei de la Fancurier l-au adus cu teava de aburi indoita la maxim care intr-un final a trebuit sudata , dupa prima extractie am uitat de toata supararea ... intradevar este o masina admirabila atat ca simplitate cat si ca rezultate...

(30-10-2016, 21:20)Gheorghe Wrote: Complimentele mele pentru expresor. O bijuterie !!!!! Povesteste mai mult despre el si despre cum te descurci cu extractiile .
Extractiile decurg bine as putea spune... nu o sa ma dau mare cunoscator/degustator, urmaresc cateva reguli simple:
- 16g cafea/cantar
- preinfuzie 10 sec
- gradul de macinare astfel incat sa pot extrage 30/35 ml In 28 sec (cafeaua folosita nu este foarte prajita iar recomandarea pentru acest gen de cafea ar fi pentru 35ml)

Rezultatul este ceva extrem de aromat, as putea spune uleios pe ceasca, se simte un amarui placut la sfarsitul degustarii...

Cel mai frumos compliment l-am primit astazi din partea sotiei , care dupa multe remarci neprietenoase asupra spatiului ocupat, resturile de cafea de pe blat, gustul ciudat al cafelei care nu este familiar ( inainte foloseam tchibo sicilia pe un saeco philips) , astazi am zis sa incerc sa fac un caffe latte, la fel de nou pentru mine cat si pentru ea( nu bem caffe latte ), a afirmat ca nu a mai baut ceva asa de bun de la ultima excursie in Turcia ...
Tin sa mentionez ca abilitatile mele in caffe latte sunt undeva spre 0 dar se pare va trebui sa ma specializez urgent ... happy wife happy life Tongue
 
Reply
#6
Corecte afirmatiile despre sotie! Eu am de gand sa fac cursul scurt de home barista pt a o impresiona!
Exact aceeasi problema intrevad si eu cu asezarea prin bucatarie ( sotia nu stie de Eureka, care momentan e la un prieten), a acceptat insa espressorul pe care vreau sa-l iau Brewtus 4!!!
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#7
Salut,

Si eu te felicit!

Deși regret ca nu a ajuns la mine aparatul ma bucur ca a ajuns la un coleg de forum.

Am încercat o negociere la sânge ....[Image: smile.gif]

Extracții reușite!

Dacă nu te deranjează poate ne spui cât ai dat pe el
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
Reply
#8
(31-10-2016, 10:59)Costa79 Wrote: Eu am de gand sa fac cursul scurt de home barista pt a o impresiona!
Recomand sa mergi cu sculele dupa tine (espresor + rasnita).
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
#9
Corecta afirmatia, asa am gandit si eu! Momentan sunt la faza de achizitii!
@gorexx : nu auzisem de masinaria asta, am dat google: chiar ca e o bijuterie, as zice ca e unul dintre cele mai frumoase espressoare ( pe design)!
@Ciprian : poate te consolezi cu un Brewtus 4 nou, alature-te grupului nostru pt a obtine cel mai bun pret!
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#10
Salut, Bogdan, ma bucur ca acum sintem doi pe forum care detinem aceasta jucarie, sa o stapinesti sanatos si sa te bucuri de ea.
A mea este din 1994, am desfacut-o in bucatele si i-am facut revizia aproape peste tot.
Dar poate cel mei efectiv tuning a fost sa ii montez arcul original mai puternic (mi se pare ca l-au introdus in serie incepind cu 1996) si apoi un "arc in arc" (vezi poza de mai jos) - ei bine, asta a fost un pas mare, acum are putere mai mare si pe ultima treime a drumului levierului.

[Image: 27302926aj.jpg]
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#11
Salut Costa,

Pana sa ajungi la cursurile de home barista iti pot recomanda:
Espresso: https://www.youtube.com/playlist?list=PL...VCmwJ7XFgq

Nu cred ca se compara ca experienta de grup dar iti pot oferi niste raspunsuri care eu le-am gasit foarte practice iar cu un pic de exercitiu rezultatele vor fi deosebite.

Cat despre doamne in general.... uffff aici e cu totul alta poveste, poate facem un topic separat despre cum sa le convingem SmileSmileSmile

@Costa79
Nu doar pe design Smile ( ultima pagina )
http://coffeegeek.com/proreviews/detaile.../operation
 
Reply
#12
Salut VladP,
Al meu este model 2004, de unde ai achizitionat cel de al doilea arc?
Ce am gasit despre el:
http://www.home-barista.com/levers/addit...19276.html
Ca idee generala la extractie am parte de spuma, iar pe ultima treapta extractia este ok... sincer nici nu am cu ce sa il compar Smile SmileSmile
As avea o intrebare: cum procedezi cu decalcificarea lui?
Eu am gasit ceva pe net: https://www.seattlecoffeegear.com/blog/2...la-pavoni/
Dar nu mi-ar strica si un alt punct de vedere.
 
Reply
#13
@gorexxx: arcul mic l-am cumparat de la Gutekunst Federn / Germania (P/N arc: VD-278B-10). Adaugarea celui de-al doilea arc depinde de cerintele fiecaruia. Daca tu esti multumit de rezultate, atunci totul este OK. In cazul meu, referinta fiind un alt espressor destul de ok pe care il posed, am constatat ca exista un potential de imbunatatire al rezultatului din ceasca la Elektra, si nu regret montarea celui de-al doilea arc, ci dimpotriva. Cu toate ca nu am ajuns nici pe departe la rezultatele referintei, imi face placere sa extrag cafele pe Elektra.

Masina ta are sigur arcul nou, care este mai lung decit cel initial. Totusi se recomanda ca dupa un numar de ani sa se inlocuiasca arcul cu unul nou, deoarece acesta se comprima in timp.
Decalcifierea am facut-o o singura data, si anume am desfacut masina in bucati si am decalcificat. Boilerul l-am decalcificat pina sus (am demontat headul si am infipt un dop in gaura din boiler - recomand folosirea unui dop de plastic).
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#14
(02-11-2016, 01:18)VladP Wrote: @gorexxx: arcul mic l-am cumparat de la Gutekunst Federn / Germania (P/N arc: VD-278B-10). Adaugarea celui de-al doilea arc depinde de cerintele fiecaruia. Daca tu esti multumit de rezultate, atunci totul este OK. In cazul meu, referinta fiind un alt espressor destul de ok pe care il posed, am constatat ca exista un potential de imbunatatire al rezultatului din ceasca la Elektra, si nu regret montarea celui de-al doilea arc, ci dimpotriva. Cu toate ca nu am ajuns nici pe departe la rezultatele referintei, imi face placere sa extrag cafele pe Elektra.

Masina ta are sigur arcul nou, care este mai lung decit cel initial. Totusi se recomanda ca dupa un numar de ani sa se inlocuiasca arcul cu unul nou, deoarece acesta se comprima in timp.
Decalcifierea am facut-o o singura data, si anume am desfacut masina in bucati si am decalcificat. Boilerul l-am decalcificat pina sus (am demontat headul si am infipt un dop in gaura din boiler - recomand folosirea unui dop de plastic).
Salut Vlad,

multumesc pentru sfaturi, cu prima ocazie o sa modific ca atare ambele arcuri. 
Intrebarea ar fi : arcul principal l-ai achizitionat de pe acelasi site? (daca da te rog sa-mi dai si mie P/N arc). Iar daca tot o sa il desfac ma gandeam la un set complet de garnituri (poate ai vreo recomandare).

PS: aseara am folosit o pasta de polish pentru a reda stralucira boiler-ului (avea niste stropi care nu vroiau sa dispara sub nici o forma la simpla stergere cu o carpa umeda). Rezultatul este super o sa atasez o poaza before and after.

Toate cele bune.
 
Reply
#15
Salut Bogdan,

Piese gasesti AICI: Piese-Horeca.
Arcul original nou (cel lung de 94mm) este ACESTA.

Da, este o idee buna sa sa cumperi si celelalte garnituri, etc.., sa le inlocuiesti si apoi sa ai liniste. Fii insa FOARTE atent cind umbli la contactele spiralei de incalzire, caci dupa atitia ani toata constructia nu mai este atit de stabila cum a fost initial.
In rest, daca desfaci headul, o sa ai nevoie de garnitura originala de carbon. Verifica si ce presostat este montat. La mine a fost unul pina la 6 bar, care regla foarte grosier, si pe care l-am inlocuit cu presostatul mai fin.
Cumpara in orisice caz vazelina siliconica alimentara (de exemplu OKS1110), de care vei avea nevoie des, sa ungi garniturile pistonului. À propos: poti sa il desfaci usor (cele doua suruburi din partea de sus a headului) si sa arunci o privire in cilindru si la piston.

Citeva poze de la restaurare - inclusiv comparatia "arc vechi" vs "arc nou"

[Image: 27312949wg.jpg] [Image: 27312950ba.jpg] [Image: 27312951yb.jpg] [Image: 27312952xj.jpg]

Succes!
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#16
(02-11-2016, 11:30)VladP Wrote: Salut Bogdan,

Piese gasesti AICI: Piese-Horeca.
Arcul original nou (cel lung de 94mm) este ACESTA.

Da, este o idee buna sa sa cumperi si celelalte garnituri, etc.., sa le inlocuiesti si apoi sa ai liniste. Fii insa FOARTE atent cind umbli la contactele spiralei de incalzire, caci dupa atitia ani toata constructia nu mai este atit de stabila cum a fost initial.
In rest, daca desfaci headul, o sa ai nevoie de garnitura originala de carbon. Verifica si ce presostat este montat. La mine a fost unul pina la 6 bar, care regla foarte grosier, si pe care l-am inlocuit cu presostatul mai fin.
Cumpara in orisice caz vazelina siliconica alimentara (de exemplu OKS1110), de care vei avea nevoie des, sa ungi garniturile pistonului. À propos: poti sa il desfaci usor (cele doua suruburi din partea de sus a headului) si sa arunci o privire in cilindru si la piston.

Citeva poze de la restaurare - inclusiv comparatia "arc vechi" vs "arc nou"

[Image: 27312949wg.jpg] [Image: 27312950ba.jpg] [Image: 27312951yb.jpg] [Image: 27312952xj.jpg]

Succes!

Multumesc pentru link-uri (o sa le trimit un mail la cei din germania sa vad daca pot trimite si in romania, deoarece nu face parte din tarile care se pot selecta)
In legatura cu ungerea garniturilior pistonului, cam cat de des ar trebui facuta / sau cand stii ca trebuie facuta ? 

In legatura cu decalcificarea, as vrea sa o fac fara sa il desfac complet.
O sa folosesc o solutie de apa cu sare de lamaie, il las sa se incalzeasca, purjat, pauza 10-15 min repetat de 3/4 ori dupa care o sa purjez apa pana isi va pierde gustul de lamaie.

Inca odata apreciez recomadarile facute  [Image: 26.png] [Image: 26.png] [Image: 26.png]

Cateva achizitii recente:

- latiera 350 ml (cam mica dar isi face treaba, recomandata ar fi de 0,6l va urma ) - 30 ron / piese horeca
- tamper plastic 49/53mm  / 8 ron piese horeca
- termometru cu tija / 25 ron (cu tot cu animalute) SELGROS (mai exista o varianta de 9 ron dar nu atat de bine construita ca acesta)
- cafea brasil yellow bourbon / 88 ron Hedone 

Si o poza cu un mini latte  [Image: 10.gif]


Attached Files Thumbnail(s)
                   
 
Reply
#17
Felicitari pentru achizitie......intr-adevar Elektra este foarte aspectuoasa  [Image: smile.gif] [Image: smile.gif] [Image: smile.gif]
Ma pasioneaza ( chiar daca nu ma pricep prea mult ) espressoarele cu levier, dar fata de La Pavoni care are levier simplu, celel "spring lever" cum este cazul Elektra, sunt altceva.

Aici un clip cu unboxing : 

-------------
ce gasisem eu pe net, pretul cred cel mai mic ( pentru versiunea Chome ) era de 899 Euro plus transport, un pret uzual, sau mai bine zis , fara reduceri, este in jur de 1000 euro pentru toate cele 3 versiuni .
Bellezza Francesca | G-iota | Bezzera Unica | La Pavoni | Ceado E5P | Kinu M38 | Gene Cafe 
 
Reply
#18
@gorexxx: da, poti face o decalcifiere fara sa demontezi toata masinaria - nu vad aici nici o problema.
In orisice caz, iti recomand sa desfaci si sa inspectezi pistonul. Probabil ca necesita o curatire, dar mai ales o schimbare de garnitur. Nu are de ce sa iti fie frica, nu se intimpla nimic!
Referitor la vazelina, la mine incepe sa nu mai mearga "smooth" cam dupa o saptamina. Cred ca daca doi un strat (SUBTIRE!) de vazelina o data pe luna, esti foarte OK.

@orhapetru: in afara de faptul ca are arc, mai sint niste diferente semnificative fata de La Pavoni: grupul (head-ul) are peste doua kilograme, cu toate ca nu arata asa - asta ii da o alta stabilitate termica. Pe de alta parte, nu se supraincalzeste si nu are variatii de temperatura atit de mari ca un Pavoni - la aceasta contribuie mai ales acea garnitura de carbon, cea dintre boiler si grup. Practic, daca setezi presostatul pe partea de jos a plajei verzi de pe manometru (1,1-1,3 bari), nu mai ai nici un stress cu cafeaua oparita.
In afara de asta, Elektra are o putere bestiala pe abur, si o dusa de abur care chiar functioneaza cum trebuie.
Cu alte cuvinte, se aseamana cu Pavoni, dar e altceva.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#19
Intre timp:
- am modificat (scurtat) hopperul original pentru a putea fi folosit in decorul actual   [Image: shy.gif]

- Deasemeni rasnita va primi o pereche noua de cutite:
http://piese-espressor.ro/index.php?rout...ct/product&product_id=5356&search=md+50

- Espressorul a fost "curatat" cu o pasta pentru polish, care ia readus stralucirea  [Image: lightbulb.png]


Attached Files Thumbnail(s)
       
 
Reply
#20
(01-11-2016, 13:53)VladP Wrote: Salut, Bogdan, ma bucur ca acum sintem doi pe forum care detinem aceasta jucarie, sa o stapinesti sanatos si sa te bucuri de ea.
A mea este din 1994, am desfacut-o in bucatele si i-am facut revizia aproape peste tot.
Dar poate cel mei efectiv tuning a fost sa ii montez arcul original mai puternic (mi se pare ca l-au introdus in serie incepind cu 1996) si apoi un "arc in arc" (vezi poza de mai jos) - ei bine, asta a fost un pas mare, acum are putere mai mare si pe ultima treime a drumului levierului.

[Image: 27302926aj.jpg]

Salut Vlad,

intre timp am comandat de pe piese horeca, cele doua garnituri si arcul de 94 mm si astept pe cineva sa incerce sa imi aduca arcul mai mic din germania (am incercat s ail comand in tara si aveau un transport de 46 euro  [Image: confused.gif] ). 
Vroiam sa sa te intreb cum ai procedat pentru scoaterea/montarea arcurilor. 
Eu ma gandeam sa imi fac o presa dar zic ca nu strica un sfat  [Image: biggrin.gif]

Toate cele bune
Bogdan
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#21
Salut, Bogdan,

schimbatul arcurilor nu a fost (pentru mine) deloc usor. Iti recomand cu caldura sa faci asta la patru maine, impreuna cu cineva mai solid! Eu am facut operatiunea de doua ori, o data cind am mntat arcul de 94mm, si a doua oara cint am montat arcul suplimentar. De ambele dati nu am avut rabdare si m-am chinuit (asta este cuvintul!) singur, ceea ce, nu recomand, ba din contra.

Montarea arcului de 94 a fost cea mai complicata. Am incercat sa comprim cu tot felul de improvizatii si metode, si pina la urma am reusit sa comprim arcul cu vreo 10-12 soricei de plastic, montati pe arc, pe care i-am strins pe rind pina cind am comprimat cit trebuie. ATENTIE, sa gasesti soricei solizi, nu porcariile care se gasesc de obicei pe toate drumurile si care se rup numai cind te uiti la ei! Mie mi s-au rupt in timpul operatiunii multi din ei...
Si sa fii constient ca daca arcul comprimat scapa din dispozitivul care il vei folosi pentru comprimarea acestuia, are o forta brutala si poate lovi pe cineva (pisica, sau pe tine?) sau poate distruge un obiect de pe traiectorie...deci mai bine sa nu scape...

Dar cel mai rapid poti face operatiunea daca cumperi/faci rost de un dispozitiv de comprimat arcuri mici, care de fapt este de la distanta solutia cea mai buna si singura recomandabila. Atunci rezolvi profesional, si mai ales fara riscuri, in cinci minute!

In orisice caz, pot spune ca in final nu am regretat "chinul" respectiv montatul celor doua arcuri, ba dimpotriva.

Succes!
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#22
(08-12-2016, 12:02)VladP Wrote: Salut, Bogdan,

schimbatul arcurilor nu a fost (pentru mine) deloc usor. Iti recomand cu caldura sa faci asta la patru maine, impreuna cu cineva mai solid! Eu am facut operatiunea de doua ori, o data cind am mntat arcul de 94mm, si a doua oara cint am montat arcul suplimentar. De ambele dati nu am avut rabdare si m-am chinuit (asta este cuvintul!) singur, ceea ce, nu recomand, ba din contra.

Montarea arcului de 94 a fost cea mai complicata. Am incercat sa comprim cu tot felul de improvizatii si metode, si pina la urma am reusit sa comprim arcul cu vreo 10-12 soricei de plastic, montati pe arc, pe care i-am strins pe rind pina cind am comprimat cit trebuie. ATENTIE, sa gasesti soricei solizi, nu porcariile care se gasesc de obicei pe toate drumurile si care se rup numai cind te uiti la ei! Mie mi s-au rupt in timpul operatiunii multi din ei...
Si sa fii constient ca daca arcul comprimat scapa din dispozitivul care il vei folosi pentru comprimarea acestuia, are o forta brutala si poate lovi pe cineva (pisica, sau pe tine?) sau poate distruge un obiect de pe traiectorie...deci mai bine sa nu scape...

Dar cel mai rapid poti face operatiunea daca cumperi/faci rost de un dispozitiv de comprimat arcuri mici, care de fapt este de la distanta solutia cea mai buna si singura recomandabila. Atunci rezolvi profesional, si mai ales fara riscuri, in cinci minute!

In orisice caz, pot spune ca in final nu am regretat "chinul" respectiv montatul celor doua arcuri, ba dimpotriva.

Succes!

Eu ma gandeam la ceva de genul : 
http://www.home-barista.com/levers/repla...25210.html

imi inchipui ca daca apuca sa sara face senzatie imprejur.... [Image: biggrin.gif] [Image: biggrin.gif] [Image: biggrin.gif]

Deasemeni am inteles ca trebuie sa ai niste "burice" la degete sanatoase si pentru cele doua garnituri care la fel sunt de pacatoase  [Image: tongue.gif] [Image: tongue.gif] [Image: tongue.gif]  ( ma mai bazez si pe un prieten mecanic care are tot felul de tehnici "ascunse"  in ale inventiilor)

http://www.home-barista.com/levers/pisto...41-10.html

O sa revin cu rezultatul si metoda si sper si cu "cazemata" intreaga dupa operatiune  [Image: smile.gif] [Image: smile.gif] [Image: smile.gif]
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#23
Ideea este in principiu buna, dar recunosc ca nu ma prind cum a scos placa de lemn din stinga dupa fixarea levierului. Poate placa mai are o fanta care face loc axului si care ar permite si extragerea...
Tool compresie arc Elektra

Inlocuirea garniturilo pistonului este un pic tricky, dar nimic complicat - trebuie numai un pic de atentie cind introduci pistonul in cilindru - trebuie inpinsa limba garniturii respective cu o scula de plastic sau ceva ce lemn.
si, IMPORTANT: nu uita sa faci rost de vazelina siliconica alimentara, caci ca masina asta vei avea nevoie de ea des.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#24
(08-12-2016, 14:43)VladP Wrote: Ideea este in principiu buna, dar recunosc ca nu ma prind cum a scos placa de lemn din stinga dupa fixarea levierului. Poate placa mai are o fanta care face loc axului si care ar permite si extragerea...
Tool compresie arc Elektra

Inlocuirea garniturilo pistonului este un pic tricky, dar nimic complicat - trebuie numai un pic de atentie cind introduci pistonul in cilindru - trebuie inpinsa limba garniturii respective cu o scula de plastic sau ceva ce lemn.
si, IMPORTANT: nu uita sa faci rost de vazelina siliconica alimentara, caci ca masina asta vei avea nevoie de ea des.
Initial eu nu intelegeam cum comprima arcul cu presa montata asa. Dar daca te uiti atent, o sa vezi ca prima placa intra peste cilindru cu arcul montat si se prinde de gaurile in care intra cele doua suruburi hexagonale care tin tot mecanismul in grup. Asa fixat intradevar se pot comprima foarte usor arcul/arcurile.
Eu as mai adauga totusi niste seibi/bucati de lemn la fixarea mecanismului pe acea placa doar ca sa nu se zgarie cromul ( a folosit niste tije filetate si pentru aceasta fixare).
Extragerea dupa montare se face foarte usor: se desfac ce doua tije filetate mari, se scoate placa de jos, se desfac cele doua tije mici care prind mecanismul pe placa superioara, apoi se trage in jos peste arc.
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#25
Salut ! Daca ma primiti ...as vrea sa ma inscriu si eu in "secta" voastra ! [Image: smile.gif] Am avut noroc si am gasit-o la un pret decent dar oricum e de reconditionat ( model 1997 ). Postez un video in final. As vrea sa- intreb pe Vlad cum imi dau seama daca ere presostatul " problema " ? Puteti sa imi confirmati ca asta ( foto ) e arcul just ca dublura pt original ? In video se vede ca am niste residuri in cilindrul de nivel. Se demonteaza usor ? L-am inclinat sa citesc eticheta de pe fond si vad c apierde apa si pe la valva de siguranta [Image: confused.gif] . Banuiesc ca sunt toate garniturile de schimbat .
video removed by user Gheorghe

(03-01-2017, 22:08)Gheorghe Wrote: Salut ! Daca ma primiti ...as vrea sa ma inscriu si eu in "secta" voastra ! [Image: smile.gif] Am avut noroc si am gasit-o la un pret decent dar oricum e de reconditionat ( model 1997 ). Postez un video in final. As vrea sa- intreb pe Vlad cum imi dau seama daca ere presostatul " problema " ? Puteti sa imi confirmati ca asta ( foto ) e arcul just ca dublura pt original ? In video se vede ca am niste residuri in cilindrul de nivel. Se demonteaza usor ? L-am inclinat sa citesc eticheta de pe fond si vad c apierde apa si pe la valva de siguranta [Image: confused.gif] . Banuiesc ca sunt toate garniturile de schimbat .
video removed by user Gheorghe

Am uitat de foto ! [Image: blush.gif]
pics removed by user Gheorghe
 
Reply
#26
Salut, Gheorghe, felicitari pentru achizitie and welcome in da Club!

Espressorul are niste ani, nu stii cum a fost tratat in trecut, ce piese au fost inlocuite, deci (dupa parerea mea) un service nu ar strica. Ba din contra!
Prin service inteleg sa-l desfaci bucatele, sa decalcifiezi, sa inlocuiesti toate garniturile intarite, neaparat cele doua de pe piston.

ATENTIE:
1- probabil ca garnitura gri dintre boiler si cilindrul cu piston este etansa, deci NU TE ATINGI de ea, deoarece este de carbon, si la desfacere se distruge, deoarece a aderat la cele doua suprafete.

2- vezi daca spirala de incalzire a boilerului este ruginita in zona contactelor electrice. Daca da, atunci nu mai este etansa si trebuie inlocuita, altfel NU O DESFACI, deoarece ii spargi izolatia si poti sa o arunci.

PRESOSTATUL: desfa soclul si vezi ce este montat. Daca este un presostat tip XP110 125 este OK, acesta este presostatul necesar, care are plaja de reglaj pina la 1,5bari. Da in google modelul si vezi cum arata.
Verifici daca presostatul functioneaza OK urmarind pe manometru histerezisul, valoarea superioara la care deconecteaza incalzirea (face clic si se stinge lampa), respectiv la care porneste incalzirea. Pe aceasta din urma regleaz-o la valoarea minima a zonei verzi, adica la 1 bar. Plaja intre cele doua valori la un presostat care functioneaza corect este de 0,2bar, si presostatul trebuie sa se poata regla precis din surubul de reglaj.

ARCUL MIC - este cel din poza postata de tine. Iti recomand sa schimbi direct cu ocazia asta si arcul original, cu unul nou (vezi sa fie cel de 94mm lungime).

Si nu uita de vazelina siliconica alimentara!

Succes!
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#27
Multumesc mult ,Vlad ! Citisem raspunsul tau in celalat topic si voiam eu sa cer mutarea aici [Image: biggrin.gif] . Ok pt arcul mic  ,deja l-am comandat. Maine desfac masina si ma uit la presostat sa vad modelul .Din pacate in momentul asta manometrul nu functioneaza [Image: confused.gif] . Nu stiu daca din cauza rezidurilor din cilindru de nivel sau pt ca valva de siguranta pierde apa si sigur si aer [Image: smile.gif] deci nu cred ca se creaza presiune justa. Am priceput faza cu garnitura de carbon si deci o sa scot doar pistonul prin  capul grupului. Oricum maine dupa un check up amanuntit o sa comand garnituri si arc original.

Apropo de sonda de nivel /cilindru de sticla  ...se desface usor ?
 
Reply
#28
Este clar ca masina are nevoie de o decalcifiere serioasa.
Baga valva de siguranta la decalcifiat!
Cilindrul de sticla se demonteaza prin desfacerea suruburilor de la capete. Are cite o garnitura de cauciuc la fiecare capat. Eu am avut noroc, aici nu a fost nevoie sa umblu!
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#29
Salut Gheorghe,

frumoase achizitii, sa le stapanesti si folosesti sanatos. 
Vreau sa postez urmatorul link vizavi de mentenanta exterioara a espressoarele cu finisari Cupru/Alama:

http://coffeegeek.com/proreviews/detaile...aintenance

partea cu Machine Finish (Ce as recomanda este sa vezi daca ai acel strat protector aplicat si conditia lui).

In rest, cred ca sunt acoperite mai toate aspectele de mentenanta (iti recomand Piese horeca ca piese de schimb, am comandat de la ei arcul de 94mm si cele doua garnituri pentru piston,cat si vasilina siliconica alimentara in total aprox 200 lei).

Undeva pe la sfarsitul lunii o sa revin cu poze pentru presa folosita pentru inlocuirea arcurilor cat si operatiunea in sine.

Toate cele bune 
[Image: 57.gif]
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#30
@ gorexxx Multumesc pt link ! O sa am nevoie [Image: smile.gif]

Astazi am desfacut masina desdesupt si am scos pistonul cu arc. Impresionanta usurinta cu care se scoate si se poate intretine arcul la Elektra in compartie cu Zacconi ! [Image: biggrin.gif]  Retro nu arata rau ( aparte cateva puncte de rugina ,usor de curatat ) si ,cum sugera Vlad, nu cred ca o sa desfac rezistenta. Presostatul nu am inteles daca e ala XP110 dar vad scris 0,5-1,2 bar .Sper sa fie ok.

Spuneam ieri ca pierde apa pe la valva de siguranta dar astazi cand am inclina-o din nou am inteles ca pe unde curge  ( foto ) e vaccum breaker . Am desfacut-o si curatat-o. Dar in practicae doar un " cui " care este ridicat de presiunea boilerului ( foto 2 )

Acum vine parte mai putin frumoasa ! [Image: dodgy.gif] Masina asta e PLINA de calcar ! n-am mai vazut asa ceva [Image: blush.gif]
 
Vlad voiam sa te intreb daca asta e garnitura de carbon ( foto )  de care ziceai ca e intre boiler si grup ? Stiu ca mi-ai spus ca nu ar trebui sa umblu dar boilerul e atat de plin de calcar si gaura aia mi-ar facilita curatirea. Plus ca as curata mai usor si sonda care trage apa spre grup.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)