• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Echipament cafenea mica

Salut, acesta este primul post desi va citesc de ceva timp.
Sa incep cu inceputul, cum am ajuns aici Smile
Intamplator am ajuns in piata Gemeni si mirosul de cafea m-a dus la prajitoria Sarkis. Am intrat in vorba cu Mihai, (este cel putin la fel de vorbaret ca mine) si pentru ca nu am mai baut cafea adevarata mi-a recomandat sa incerc Columbia - ca etalon de plecare.  Echipamentul era 0, asa ca mi-a rasnit-o pt ibric (si ala nu ceva deosebit ci ce aveam prin casa)
Imediat ce am ajuns acasa am incercat reteta lui si avea alt gust fata de zeama pe care o beau la serviciu.
Asa ca am inceput sa caut si sa citesc si am ajuns si la forum Smile
De ceva timp am Brikka Bialetti de 2 cesti si am ajuns sa fac extractii cu el cat permite aparatul.
Stiu ca trebuia sa incep cu o rasnita, dar o sa urmeze.

Iar acum despre cafenea:
Desi cunostintele mele in materie sunt 0, cel putin partea practica, vreau sa imi fac o cafenea foarte mica, genul Steam. 
Inainte de a cumpara orice vreau sa fac un curs de barista, am identificat pana acum cam 3 locuri unde se tin cursuri. 
Echipamentul o sa fie ceva lowbuget dar sa pot obtine espresso corect, cu siguranta o sa exersez foarte mult pana o sa iasa cum trebuie.
M-am gandit asa si aici am nevoie de experienta voastra: ca espresor Expobar Brewtus IV - cel cu pompa rotativa. As vrea sa montez sub bar un bidon mare de apa si sa pun Bucovina. Din ce am vazut pe youtube la wholelattelove, se poate monta langa espressor un bidon, dar dedesubt? Pompa respectiva are nevoie de presiune de la reteaua de apa sau poate trage cam de la 1.2m inaltime?
Rasnita o sa fie DIP DKS-65.
Iar cafeaua (desi nu stie incaSmile ) o sa fie de la Sarkis, daca asa am descoperit cafeaua asa mi se pare corect. 

Ce parere aveti de echipament, poate face fata Brewtus-ul? Sper sa vand minim 50 cafele pe zi.
Am gasit si locatia, este un garaj in apropierea unui parculet si a unor sedii de firma.

Multumesc,
Mihai
Bialetti brikka 2 cup, Porlex tall, Ibric

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)