• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Duza aburi (sau alte accesorii) de la Tidaka (pentru Expobar si nu numai)

Salutare dragi colegi,

Eu as vrea sa iau o duza de aburi cu 3 gauri M8.5 - 0.75mm -  de la Tidaka. Costa 19.9E. Transportul prin DHL 16E, iar comisionul de plata prin PayPall 2%. Se poate vira si prin transfer bancar dar costa transferul international vreo 20E si nu are rost.

Mai au si duza cu 4 gauri, dar cred ca ar fi prea mult la Brewtus si oricum e greu de folosit in general.

Cine se mai baga?

Bogdan_geor mi-a transmis sa il pun si pe el, deci suntem doi pana acum.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(01-03-2016, 18:56)Lyvyoo Wrote: Salutare dragi colegi,

Eu as vrea sa iau o duza de aburi cu 3 gauri M8.5 - 0.75mm -  de la Tidaka. Costa 19.9E. Transportul prin DHL 16E, iar comisionul de plata prin PayPall 2%. Se poate vira si prin transfer bancar dar costa transferul international vreo 20E si nu are rost.

Mai au si duza cu 4 gauri, dar cred ca ar fi prea mult la Brewtus si oricum e greu de folosit in general.

Cine se mai baga?

Bogdan_geor mi-a transmis sa il pun si pe el, deci suntem doi pana acum.
Ma bag si eu. Multumesc!
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune, Orphan Espresso Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art., Hottop KN-8828B-2K+ 

Reply
Inca doi colegi  si probabil suntem suficienti cat sa micsoram simtitor costurile totale.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(01-03-2016, 19:29)Lyvyoo Wrote: Inca doi colegi  si probabil suntem suficienti cat sa micsoram simtitor costurile totale.

la o cantitate considerabila poate obtinem discount si la duza Smile)
Expobar Brewtus IV | Ceado E37s | OE Lido E | VST 18/20g ridgeless | Tidaka 58.5 tamper

Reply
Daca au Tidaka cu patru gauri si filet interior ( la Expobar este exterior ) ma inscriu si eu la comanda grupului .
LaMarzocco GS/3-AV, K30 Vario, Kinu M68, Hottop P

Reply
Ma bag si eu la duza cu 3 gauri
Expobar Brewtus IV | Kinu-Die Muhle M47 | VST 20gr ridgedless | tamper dinamometric Concept Art 58,5 mm | pitcher Motta 35cl | Aeropress + Kohi filter | V60

Reply
Ma alatur si eu.
Expobar Brewtus IV | Kinu M68 | Aillio Bullet R1

Reply
Maine dam comanda. Daca se mai gandeste cineva, sa dea un semn repede...

(01-03-2016, 21:35)RaduCarutasu Wrote: Daca au Tidaka cu patru gauri si filet interior ( la Expobar este exterior ) ma inscriu si eu la comanda grupului .

Asta e ok, Radu?

Traducere cu Google Translate din germana:
"The  steam nozzle "TIDAKA"  are both a  Multi10 internal thread  as well as with an  M8.5 x 0.75 outside thread (for No-Burn-steam pipes)  available. Our  newly developed "Multi10" -Universalgewinde  covers all fine threads from diameter 9.4 to 10.1 mm and a pitch from 0.9 to 1.0 mm. Thus, it fits  all standard steam pipes with 1/8 "and M10 x 1 external thread  to a thread length of 9 mm."

[Image: md10x_dampfduese_espressomaschine_m10x1_01_innen.jpg]

Reply
ne pui aici un cont sa-ti viram banii? sau cum procedam?

pt mine e prima oara cand fac o comanda de grup, sunt asa de emotionat ca acu as arunca cu banii...
Expobar Brewtus IV | Ceado E37s | OE Lido E | VST 18/20g ridgeless | Tidaka 58.5 tamper

Reply
Daca se mai poate m-as baga si eu la duza pentru Expobar.

Sa ne spui cum procedam cu banii si cu transportul pentru cei care nu-s din Bucuresti.

Mersi,
Ovi
Expobar Brewtus IV | Eureka Olympus 75E Titanium Burrs

Reply
Ma bag si eu! Multumec, cum platim?
Expobar Brewtus IV-R Mahlkonig Pro M Espresso Grinder TORR Elite Titanium 58.4mm Softconvex E61 Original-Bottomless  IMS E61 Competition Shower IMS Basket Set Competition, ECM Tamper Station

Reply
Ar fi 8 bucati pana in acest moment (daca se hotaraste si RaduCarutasu).

De principiu fac eu plata maine prin Paypal si va comunic exact suma cu transport, comision paypal si conversie curs valutar (1 euro - 4.62 imi aparea azi). Contul este RO31BTRL04101201F46480XX  - Fratila Liviu Valentin (Banca Transilvania) unde ori faceti o depunere la sediul bancii (necomisionata de ambele parti) ori un transfer bancar online cu 6 lei in plus pentru comisioane de incasare. Oricum, va fi undeva intre 100-110 lei / persoana.

Zwischensumme: 159,20 EUR
Versand über DHL: 15,90 EUR
PayPal (+2%): 3,78 EUR
USt. 19%: 28,56 EUR
Gesamtsumme: 178,88 EUR

Transportul in tara l-as face cu prajitorii. Va alegeti un prajitor de unde mai cumparati (dar unul comun ar fi de preferat, caci Bucurestiul e aglomerat in trafic  Smile )  caruia sa-i las duzele. Cand comandati cafea de la el, va pune si duzele. Altfel...sfantul curier.

Reply
Lyvyoo , daca duza lin link-ul trimis  este cu 4 gauri si asa , parca,  se vede in poza , atunci da .
Raspuns final Da . 

Multumesc .

https://www.tidaka.net/de/Dampfduesen-un...IDAKA.html
LaMarzocco GS/3-AV, K30 Vario, Kinu M68, Hottop P

Reply
(02-03-2016, 02:13)Lyvyoo Wrote: ori un transfer bancar online cu 6 lei in plus pentru comisioane de incasare.

Off-topic, dar nu ma pot abtine

Liviu, ca o persoana care lucreaza la banca, te rog eu mult considera sa-ti faci cont la alta banca (recomand ING). E inacceptabil ca in ziua de azi sa platesti comision de incasare. Daca il ai pe asta, sigur mai sunt si altele.
Expobar Brewtus IV | Kinu-Die Muhle M47 | VST 20gr ridgedless | tamper dinamometric Concept Art 58,5 mm | pitcher Motta 35cl | Aeropress + Kohi filter | V60

Reply
Vreau si eu o duza pentru Strega. Filet exterior ca la Expobar dar doar cu doua gauri. Nu gasesc link-ul dar stiu ca era pe site-ul lor. (The Bezzera tips have a male M8.50 x 0.75 mm)
Bezzera Strega, Mazzer Major, Lelit PL41PlusT, Mahlkonig Vario.

Reply
Salut aș vrea și eu o duza cu filet interior și 3 găuri.
Cu duza pe care o are VBM mă chinui mult pentru un capucino sa-mi iasă ceva. La volum mai mare de lapte este mai ok, dar de obicei fac doar 1 capucino.
Plata o să pot să o fac diseară când ajung acasă.
VBM Domobar Jr, Mahlkonig Vario, Tamper diamometric Concept Art, Sita Ims 17g, Kinu 47

Reply
Daca nu este tarziu as vrea si eu una cu patru gauri si filet interior ca cea comandata de Radu.

https://www.tidaka.net/de/Dampfduesen-un...IDAKA.html
Bezzera BZ10,Ascaso i-mini i1,Kinu M47,IMS 14/17g,tamper Motta 58mm,latiera Motta 50 cl

Reply
Inca nu puneti niciun leu in cont. Vazusem ca Tidaka acorda discount-uri daca le cumperi doua duze. Sa vedem la 10-12 ce spun, i-am intrebat azi. Cum primesc raspunsul, fac plata si va anunt.

(02-03-2016, 08:25)Alin T. Wrote:
(02-03-2016, 02:13)Lyvyoo Wrote: ori un transfer bancar online cu 6 lei in plus pentru comisioane de incasare.

Off-topic, dar nu ma pot abtine

Liviu, ca o persoana care lucreaza la banca, te rog eu mult considera sa-ti faci cont la alta banca (recomand ING). E inacceptabil ca in ziua de azi sa platesti comision de incasare. Daca il ai pe asta, sigur mai sunt si altele.

Mie mi s-a parut  ok Transilvania pana acum (sotia lucreaza acolo si alesesem de mai demult drumul asta :Smile ). Dar, ca pf,  nu am comisioane la bancomate sau la depuneri in conturile altcuiva (nici el nu are la incasare, prin depunere), trimisul banilor pe online costa 3.5 lei, abonament internet banking 1 leu/luna, comision administrare cont 0. Plus acel comision de incasare OP  (3.5 lei din BT / 6 lei din alta banca). Nu vad motive sa ma mut momentan   Smile

Reply
(02-03-2016, 08:30)Pascalau Wrote: Vreau si eu o duza pentru Strega. Filet exterior ca la Expobar dar doar cu doua gauri. Nu gasesc link-ul dar stiu ca era pe site-ul lor. (The Bezzera tips have a male M8.50 x 0.75 mm)

probabil asa e la tine;

Strega (catalog piese, pag. 30-31, poz. 21) incepand cu 29.01.2014 si tija de abur si varful sunt schimbate ca dispunere filet: la varfuri, filetul e interior, tija de abur fiind cea care are filet exterior si un mic o-ring:

livrarea e cu varf cu 2 gauri, cel putin in cazul meu:

si exista desigur (perfectespresso.ro) si varf cu 4 gauri (32 lei; am, dar nu-l folosesc), care pentru Strega/Magica e overkill,  sau... overskill Smile

Bezzera STREGA (PID grup, dimmer pompa, dataloger), rasnita Macap M7 (900rpm), site IMS, Hario V60, prajitor DIY cu Artisan

Reply
Pana acum:

- duza 3 gauri, filet exterior tip Expobar, M8.5 x 0.75 (   3 Loch Duse, M8,5 x 0,75 Außengewinde für No-Burn-Dampfrohre ) - Lyvyoo, bogdan_geor, nicusors, AlinT, ovisod, magicianul, grill 

- duza 4 gauri filet interior (mama)  M10 x 1.5 (4 Loch Duse M10 x 1.5 - Innengewinde ) - RaduCarutasu, DanMladin

- duza 3 gauri filet interior (mama) M10 x 1.5 ( 3 Loch Duse M10 x 1.5 - Innengewinde ) - yogi21ro

Pascalau, in partea de jos a paginii ai doua campuri de selectie. Daca te uiti la primul, nu apare nicio optiune pentru duza cu doua gauri. Sau poate o fi in alta parte dar nu gasesc eu. Uita-te te rog si revino cu un raspuns rapid ca sa finalizam.

Va rog pe toti sa verificati personal daca ce ati comandat este in regula / compatibil / util, caci returul de marfa s-ar putea sa fie mai scump de realizat. In caz ca apar retrageri, anuntati azi, inainte sa plece comanda.

Reply
Vreau si eu una cu 3 gauri pt Brewtus, daca nu e prea tarziu.
Prezent: Expobar Brewtus IV-R, MACAP M2D, Kinu M47, VST 15, Aeropress, French Press, Prajitor DIY
Trecut: GC PID (XMT7100+PT100), SW RS3

Reply
O sa merg pe cea cu 3 gauri: duza 3 gauri, filet exterior tip Expobar, M8.5 x 0.75
Bezzera Strega, Mazzer Major, Lelit PL41PlusT, Mahlkonig Vario.

Reply
ok, actualizam:

- duza 3 gauri, filet exterior tip Expobar, M8.5 x 0.75 (   3 Loch Duse, M8,5 x 0,75 Außengewinde für No-Burn-Dampfrohre ) - Lyvyoo, bogdan_geor, nicusors, AlinT, ovisod, magicianul, grill, bogy, Pascalau, CarmenAnne 

- duza 4 gauri filet interior (mama)  M10 x 1.5 (4 Loch Duse M10 x 1.5 - Innengewinde ) - RaduCarutasu, DanMladin, CarmenAnne

- duza 3 gauri filet interior (mama) M10 x 1.5 ( 3 Loch Duse M10 x 1.5 - Innengewinde ) - yogi21ro

14 buc.

Gata, oprim aici lista, caci le-am tot retrimis comanda si nu vreau sa-i zapacesc Smile  Astept acum totalul, cu vreun posibil discount (oricum la cati suntem nu prea conteaza) si va comunic...

Reply
Reducerea nu ne va avantaja prea mult, dar la transport chiar iesim f bine

Reply
Daca se mai poate adauga o buc duza cu 3 gauri pt expobar ti-as fi recunoscator Liviu. Multtumesc.
Expobar Brewtus IV, Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18 g, 22 g, IMS 14 g, 17 g, 21 g, Tamper dinamometric Concept Art - knock, Cantar Hario, V60.

Reply
In functie de ce spune producatorul, le-am transmis si cererea ta. Mi-au raspuns dimineata, apoi le-am trimis o avalansa de 3 mailuri cu modificari si deocamdata liniste si pace :Smile Sa vedem maine ce spun..

Reply
Sunt convins ca nu se supara. Smile
Prezent: Expobar Brewtus IV-R, MACAP M2D, Kinu M47, VST 15, Aeropress, French Press, Prajitor DIY
Trecut: GC PID (XMT7100+PT100), SW RS3

Reply
Bineinteles ca nu s-au "suparat" Smile

Din contra , primim si acel inel de distributie pentru test: 

"Hello Liviu,

many thanks for your order. We can offer you 15% discount on the steam tips, please find our offer attached.
Are you shure that M10x1.5 is the correct thread size? It usually only fits on CMA machines (Astoria, Wega, etc.). For all other machines our Multi10-thread fits.

Another question: Are you interested to try out our dosing funnels?
If you are we could send you a test funnel, so your community can try it.

Oferta:

Deci duza de aburi corecta este multi 10  si vor inlocui cele 3+1 bucati de M10 x 1.5 din oferta.  Azi fac plata si revin cu detalii.

Reply
De treaba oamenii ...
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune, Orphan Espresso Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art., Hottop KN-8828B-2K+ 

Reply
Super de treaba!Am măsurat si eu filetul de la BZ10 si are 9,7mm.Deja ma gândeam la niste câlți!
Bezzera BZ10,Ascaso i-mini i1,Kinu M47,IMS 14/17g,tamper Motta 58mm,latiera Motta 50 cl

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)