Hello There, Guest! Login Register


Donez ...

#1
Cu ocazia plecarii mele pe alte meleaguri trebuie sa ma despart de cateva lucruri ramase. M-am decis sa le donez prin intermediul forumului (daca e cineva interesat). Din motive de lipsa de timp nu le pot trimite asa ca se pot ridica personal din Cluj sau Baia Mare. Putem sa ne intelegem sa ne intalnim in oras sa le inmanez doritorilor (valabil doar pentru cafea si cesti).

Doritorii sunt rugati sa posteze in acest thread. Primul venit, primul servit Smile . Va rog sa specificati ce va intereseaza.

Ridicare personala din Cluj sau Baia Mare:

- un set de 2 cesti espresso cu pereti dubli de sticla, cu farfurioare, Tchibo (vezi http://www.altex.ro/set-cesti-expresso-t...088-sticla ). Una din cesti a luat o mica tumba si are o mica fisura langa toarta in stratul exterior de sticla. Nu am observat sa cauzeze probleme.
- 200 - 300 g cafea verde sau prajita dupa cum doreste cel care ridica cafeaua. La cerere o pot praji la orice grad de prajire cere cel care o va lua. Cafeaua e Panama Geisha Boquete.

Ridicare din Baia Mare de preferat in acest weekend:

Instalatie artizanale de prajit cafea tip corretto, sau componente, respectiv:
- bread maker (nu mai face paine Big Grin )
- suflanta de aer cald
- termometru + senzor temperatura tip K
- racitor cafea facut dintr-o galeata de plastic + sita + ventilator

Voi praji cateva transe de cafea in weekend, daca cineva vrea instralatia poate sa asiste la prajire.
 
#2
Salut. Vreau eu cestile ai cafeau verde. ?. Lasă-mi un număr de telefon si vin dupa ele. Numai bine
SanRemo OPERA, Mahlkonig K30 Vario...
 
#3
@dobro_c : iti trimit PM cu detaliile.

Cestile si cafeaua pleaca la dobro_c. A ramas setupul corretto .
 
#4
Salut, termocupla e legata la o automatizare sau doar afisaza temperatura? 0xxxxxxxxx
 
#5
(04-02-2015, 20:38)Pashasky Wrote: Salut, termocupla e legata la o automatizare sau doar afisaza temperatura? 0xxxxxxxxx

Salut! Doar afiseaza temperatura. Controlul temperaturii de prajire il fac manual prin apropierea/indepartarea pistolului de aer cald functie de ce profil de prajire urmez. Logarea o fac tot manual prin intermediul unei aplicatii Android (numita Coffee Roaster daca cineva e interesat).
E o solutie lo-tech Smile . Am vazut ca ai lasat nr. de telefon. Sa inteleg ca esti interesat de instalatie?
 
#6
Salut, ai PM...
Bezzera Unica,  Mahlkoning Vario, VST18, prajitor tip coretto
 
#7
Daca Pashasky e interesat de instalatia completa si o poate ridica in persoana atunci merge la el, altfel merge la krust .
 
#8
Merci de raspuns. Sunt interesat de o automatizare. Mult succes in noua ta provocare!
 
#9
Pentru cei interesati am postat ceva detalii legat de prajitoarele de tipul corretto aici: http://www.espressoman.ro/forum/Thread-I...p-corretto .
 
#10
Frumos gest!
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
#11
Tocmai am primit cestile si cafeaua. Mulțumesc inca o data pentru gestul făcut. Numai bine
SanRemo OPERA, Mahlkonig K30 Vario...
 
#12
Sa le folosesti sanatos!
 
#13
Prajitorul a plecat la krust, se poate inchide threadul. Multumesc!
 
#14
Multumesc si eu, am primit un prajitor, am asistat la prajire, am primit informatii in direct cu procesul de prajire si mai mult de atat am cunoscut un OM deosebit!
Bezzera Unica,  Mahlkoning Vario, VST18, prajitor tip coretto
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)