• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Doncafe fresh

Se pare ca doncafe schimba puțin macazul și pretinde ca vinde cafea bună Smile
Ieri am primit o pungă de cafea fresh marca doncafe [Image: 723f35a143d281a06163393b420ecd24.jpg][Image: 881f73462848787122ec10097834d6f9.jpg]
Pe o scara de la 1 la 5 pot aprecia asa:
Nivel prăjire : 2 (prea coaptă)
Gust : 3 (un blend acid pe gustul meu)
Cremă : 1

Mai are cineva experiențe cu doncafe reloaded?
Izzo Alex Duetto III, Mahlkonig Vario, Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, VST 22g + VST 18g + VST 7g, V60, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress

Reply
Esti în urmă cu stirile? Smile
http://www.espressoman.ro/manufaktura-doncafe-fresh/
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
[Image: wink.gif] da stiam articolul dar am considerat util sa îmi expun impresiile despre cafea.
Sunt curios dacă avem printre noi consumatori de asa ceva.
p.s merci ca l-ai mutat in sectionea corecta Smile
Izzo Alex Duetto III, Mahlkonig Vario, Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, VST 22g + VST 18g + VST 7g, V60, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress

Reply
M-am liniștit Smile
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(11-05-2016, 10:11)Lyvyoo Wrote: M-am liniștit Smile

Reply
De curiozitate am fost si eu de doua ori in locatia cu pricina - ca sa fiu sigur [Image: biggrin.gif]
De fiecare data am baut aceeasi origine din meniu (Kenya Gitura).

Prima data am fost anul trecut, am cerut un V60 cu cafeaua respectiva - V60 mai bausem de foarte multe ori la Guido, inclusiv cu cafele din Kenya, asa ca aveam un termen de comparatie solid. Desi barista-ul m-a "avertizat" ca este o cafea mai acida (si mie imi plac cafelele acide, vibrante), eu nu am reusit sa regasesc in preparat nici aciditatea si nici notele mentionate in descriere. Singurul lucru cu care am ramas a fost un aftertaste de ars care a tinut ceva vreme.

Fast-forward - acum doua saptamani avand drum pe acolo mi-am zis sa mai fac o incercare. De aceasta data am coborat stacheta mult, avand ca termen de comparatie ceea ce scot acasa pe modestul echipament din semnatura, dar cu cafele de la Guido si Origo. Asa ca am comandat un doppio cu Kenia pentru mine, si un macchiato cu Costa Rica Tarrazu pentru sotia mea.
Doppio-ul a fost baubil, aproape lipsit de aciditate, cu acelasi aftertaste de ars ca la V60. Macchiato-ul a fost teribil de prost (un acru ciudat) ramanand practic in cescuta. Nu am inteles de unde a iesit gustul acela - memoriile mele cu Costa Rica Tarrazu de la Sarkis (preparat la ibric ce e drept) sunt numai pozitive. Nici macar cu putin zahar adaugat nu s-a putut bea.

Concluzia este: locatie interesanta, echipamente scumpe, cafea foarte slaba si exagerat de scumpa (ma refer la preparate - chiar nu m-a mai interesat cat vor pentru o punga de 250 gr - prea mult cu siguranta).
Un echipament entry-level, dar "alimentat" cu cafea de calitate de la roasterii deja consacrati iti ofera acasa o cafea cu incomparabil de multe trepte peste Doncafe.
Recomandarea mea pentru curiosi, incercati cafeaua lor in locatie inainte de a o cumpara Smile
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM screen, Kinu M47, Rancilio naked PF, LM Strada 17g, 58.5mm flat base, JoeFrex scale, Motta 35cl

Reply
Nici mie nu mi-a placut cafeaua, dar este un exercitiu excelent pentru lumea de mall. Decat sa fi fost un Starfucks obosit, mai bine iau contact cu teoria cafelei proaspat prajite, cu originile etc.

Reply
Prezentarea e scumpa... Conținutul...tipic pentru publicul roman de Mall.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)