• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Documente necesare unui barista?!

Salutare tuturor,

Sunt in procesul de a-mi deschide o cafenea noua (40 MP),micuta dar cocheta...voi lucra eu cu partenerul meu cu care suntem implicati 50-50 in business dar si prietena mea (la tejghea doar pt comenzi).
Noi toti am fot plecati in State pt cativa ani buni,asadar am cam pierdut contactul cu legile de aici si cerintele necesare.in momentul de fata am deschis firma si am semnat contractul pt spatiu,urmand a-l renova si a aplica pt autorizatia de functionare.
Intrebarea mea este ce documente ii trebuiesc unui barista (cazul meu si al asociatului meu),ca sa functioneze in conformitate cu legile tarii?Adica trebuie ceva curs acreditat sau pot sa incep sa lucrez fara nicio diploma care sa ateste ca eu stiu ce fac acolo?! Am gasit un curs de barista la Bucuresti(barmania.ro) care e destul de costisitor...400+600 lei cursurile + 60euro/diploma si iti trebuie doua diplome.Nu ar fi o problema daca stiu ca aceste diplome imi garanteaza faptul ca nu iau vreo amenda sau sa imi inchid localul din cauza unei vizite a institutilor care reglementeaza treaba asta.
Si daca trebuie si prietena mea sa faca ceva curs sau calificare in situatia in care ea va fi doar casier in cafenea?
Va multumesc mult si astept cu nerabdare sfaturile d-voastra!

Reply
Ca sa te angajezi undeva, trebuie sa ai un "post". Nu te poti angaja "legal" ca muncitor necalificat si de fapt sa prestezi ca sofer. Din pacate, in Romania, meseria de barista nu exista. Nu apare in nomenclatorul de meserii (inca). Asa ca, pentru a lucra legal, iti trebuie o diploma ce permite angajarea inalimentatie publica. Cea mai folositoare ar fi diploma de barman preparator.
Iti deschizi o cafenea, bagi 30.000 de euro in echipamente si ti se pare un curs de 300 de euro costisitor? Cursurile de barista le faci ca sa ai idee cu ce se "manaca" meseria asta in caz ca nu stii. Diploma, este emisa de SCAE Europa si certifica faptul ca ai cunostintele necesare fiecarui nivel. Ce stii in realitate...asta e alta discutie.
Pentru casier nu as sti ce acte sunt necesare dar un telefon la ITM poate rezolva si dilema asta.
La Spaziale 3000 (2 grupuri) | Mazzer Mestre (Super Jolly) | naked PF | 53mm steel/wood tamper | Aerobie Aeropress | Mahlkönig Vario | Bodum Frenchpress | Hario V60 dripper| Kalita kettle 0,7l | Tiamo K01 dripper | Butlers Moka 1 cup | Incalzitor apa Electrolux | etc...

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)