Hello There, Guest! Login Register


Diferente între portafiltru E61 si Gaggia 58mm

#1
Salut,

Sunt tentat sa achizitionez un portafiltru de inox pentru un Gaggia Classic. Singura varianta pe care am gasit-o este:

http://www.cafelat.com/portafilter.html

Intrebarea mea e daca va putea fi modificat cu ușurință si pentru al utiliza pe un grup e61 daca voi decide la un moment dat sa fac upgrade? A incercat cineva vreodata sa modifice un portafiltru de gaggia sa functioneze pe grup e61 (sau invers) ?

Mulțumesc
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#2
IMO e imposibil, sau chiar nu rentează. La E61 urechile sunt la orele 3 și 9, iar la Cafelat sunt la 2 și 8.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#3
Am inteles. In cazul asta astept sa fac upgrade. N-are sens sa dau suma asta pe un accesoriu care face cat jumatate din valoarea espressorului. Ma cam deranjeaza aspectul din interiorul portafiltrului standard dar asta este. O sa-mi treaca  [Image: smile.gif]

Multumesc pentru raspuns.
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#4
Atunci, mai bine dai de un suc la un strungar să-i zboare fundul, nu?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#5
M-am gandit si la un naked mod dar n-as vrea sa renunt la picuratorul dublu. Il folosesc destul de des. Eventual poate imi cumpar inca un pf naked daca  gasesc ceva rezonabil ca pret ca sa am ambele optiuni disponibile  [Image: smile.gif]
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#6
La Focșani, e la 100 și ceva, mai jos nu știu.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#7
Parca suna mai bine decat 500+ cat e Cafelat
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)