Hello There, Guest! Login Register


Despre Lelit PL41E

#1
Azi mi-a ajuns si mie Lelit PL41e   Smile, si ca orice incepator am o prima intrebare. Teava pentru lapte se misca numai pe verticala sau si pe orizontala Smile. Am vazut in mai multe clipuri ca era manevrata cu usurinta, trasa in afara aparatului si inauntru spre tavita de scurgere. Eu nu o pot roti decat pe verticala.
Lelit PL41e -- Hario Mini Mill -- Tamper Lelit 57mm
 
Reply
#2
Salut! Sa-l stapanesti sanatos! Teava de frotare se misca doar pe orizontala, adica din spate catre fata si invers. Poti pune imagini cu ce ai gasit despre aceasta teava.. M-ar interesa si pe mine.
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
#3
A schimbat cineva teava de frotare pe aceasta masina? Tocmai ce am trimis Lelitul meu la nickso (caruia ii multumesc pentru amabilitate) pentru schimvat teava originala cu una mai profi si pentru montat PID. Daca ii fac modificarile astea plus scazut presiunea la 9 bar inseamna ca va deveni un PL41TEM, nu? Ar As vrea eu..
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
#4
Ma gandesc si eu sa schimb teava la Lelitul meu, cu ce teava o schimbi?
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
#5
Habar n-am..sa vedem ce-mi gaseste Nickso
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
#6
Cea de 41tem se găsește ca piesa de schimb si se potrivește. Dacă nu mă înșel acum un an când am întrebat la service, costa 80lei. Era si un site nemțesc cu multe piese de Lelit... Macina di cafe.de sau ceva de genul..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
(05-03-2017, 17:03)Kosta David Wrote: A schimbat cineva teava de frotare pe aceasta masina? Tocmai ce am trimis Lelitul meu la nickso (caruia ii multumesc pentru amabilitate) pentru schimvat teava originala cu una mai profi si pentru montat PID. Daca ii fac modificarile astea plus scazut presiunea la 9 bar inseamna ca va deveni un PL41TEM, nu? [Image: ar.gif] As vrea eu..

Cat costa PID-ul cu montare cu tot?
 
Reply
#8
Nu stiu, la sfarsit fac plata. Depinde de PID..
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
#9
Sa ne tii si pe noi la curent si poate ai cum sa pui niste poze. Ma tenteaza si pe mine un PID!
Moccamaster Cup One^^Ascaso i*Steel 1
 
Reply
#10
Da, te rog!Si eu sunt interesat.
 
Reply
#11
Cum reintru in posesia lui va prezint concluziile. Cafele reusite va doresc!
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
#12
Sa nu reinvii un topic mai vechi despre Lelit Pl41E, intreb si eu aici: cum imi dau seama daca pompa este mai lenesa decat la inceputuri?
Am asa o vaga senzatie ca se chinuie Lelitu meu chiar daca scoate 45g in 25-27s din 18g. Nu mai toarce si uneori parca face o pauza de o fractiune de secunda sa traga aer.
Backflush regulat macar la 2 saptamani, recent i-am facut si o decalcifiere cu saricica de lamaie, i-am schimbat si shower screenu. Nu era asa murdara.
Il am de 1 an.
Moccamaster Cup One^^Ascaso i*Steel 1
 
Reply
#13
Pune un clip sa vedem si noi mai exact
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
(03-04-2017, 21:18)rauliulian Wrote: Sa nu reinvii un topic mai vechi despre Lelit Pl41E, intreb si eu aici: cum imi dau seama daca pompa este mai lenesa decat la inceputuri?
Am asa o vaga senzatie ca se chinuie Lelitu meu chiar daca scoate 45g in 25-27s din 18g. Nu mai toarce si uneori parca face o pauza de o fractiune de secunda sa traga aer.
Backflush regulat macar la 2 saptamani, recent i-am facut si o decalcifiere cu saricica de lamaie, i-am schimbat si shower screenu. Nu era asa murdara.
Il am de 1 an.

Cum ai desfacut dusul, mai exact cu ce?
 
Reply
#15
Prima oara cand am incercat la rece nu a mers.
Apoi l-am incalzit 45 minute si l-am lasat la racit vreo 15.
Am scos rezervorul, tavita, l-am intors cu fundul in sus. Torxul de 15 s-a potrivit dar nu prindea, asa ca am batut usor torxul cu un ciocanel si a mers, chiar foarte usor.

Video mai tarziu, depinde cum am timp. Revin oricum. Multumes Wink
Moccamaster Cup One^^Ascaso i*Steel 1
 
Reply
#16
Azi am m-am jucat putin cu termometrul pe langa espresor Lelit PL41E. 
    Am masurat temperatura apei care curge intr-un pahar de plastic, fara portafiltru, direct din dus. Sonda era pusa pe fundul paharului. Am lasat sa curga 50-60 ml de apa.

    Temperaturile obtinute au fost urmatoarele:
- imediat cum se aprinde led-ul indicator = 70 de grade
- dupa prima curgere am asteptat sa se aprinda din nou led-ul = 74 de grade
- dupa inca 10 minute de asteptare = 78 de grade
- dupa  20 de minute = 82 de grade

E bine, e putin?
Cei care aveti PID si il setati la 92-94 de grade, ce temperatura are apa care iese din dus?
 
Reply
#17
Fără ceva tip Scace nu prea are relevanta testul...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
Adica sa pun sonda in portafiltrul fara cafea?
E ok , pot sa o introduc prin picurator. Dar cred ca valorile vor fi si mai mici.
Vedem, incercam.

Am refacut testul cu sonda introdusa prin picurator.

    Temperaturile obtinute au fost urmatoarele:
- imediat cum se aprinde led-ul indicator = 74 de grade
- dupa prima curgere am asteptat sa se aprinda din nou led-ul (pret de cateva secunde)  = 88 de grade
- dupa inca 10 minute de asteptare = 89 de grade  ; fara apa, portafiltrul indica 77 de grade
- dupa alte 20 de minute = 90 de grade; la fel doar portafiltrul are 77 de grade.

E bine, e putin?
Cei care aveti PID, ce temperaturi aveti?
 
Reply
#19
Eu nu an termometru ca sa observ valorile acestea. Ideea e ca PID-ul face diferenta in bine, fata de lucrul in "blind" cu aceasta masina.
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
#20
Eu obtin valori similare pe un Gaggia Millenium.
Ideea e ca sondele tip Scace au si un restrictor de curgere, de-asta tu obtii valori mai mici decat ar trebui la temperatura din filtru.

Daca ai timp:

https://www.home-barista.com/reviews/sca...-t515.html
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
#21
(20-10-2017, 22:50)Kosta David Wrote: Eu nu an termometru ca sa observ valorile acestea. Ideea e ca PID-ul face diferenta in bine, fata de lucrul in "blind" cu aceasta masina.

Te joci cu PID-ul in functie de felul cafelei folosite, de gradul de prajire al acesteia?
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)