• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

Despre Lelit PL41E

Azi mi-a ajuns si mie Lelit PL41e   Smile, si ca orice incepator am o prima intrebare. Teava pentru lapte se misca numai pe verticala sau si pe orizontala Smile. Am vazut in mai multe clipuri ca era manevrata cu usurinta, trasa in afara aparatului si inauntru spre tavita de scurgere. Eu nu o pot roti decat pe verticala.
Lelit PL41e -- Hario Mini Mill -- Tamper Lelit 57mm

Reply
Salut! Sa-l stapanesti sanatos! Teava de frotare se misca doar pe orizontala, adica din spate catre fata si invers. Poti pune imagini cu ce ai gasit despre aceasta teava.. M-ar interesa si pe mine.
Lelit PL41e, shower screen IMS Competition, Anfim Best, Saeco Poemia 8323, Hario Skerton

Reply
A schimbat cineva teava de frotare pe aceasta masina? Tocmai ce am trimis Lelitul meu la nickso (caruia ii multumesc pentru amabilitate) pentru schimvat teava originala cu una mai profi si pentru montat PID. Daca ii fac modificarile astea plus scazut presiunea la 9 bar inseamna ca va deveni un PL41TEM, nu? Ar As vrea eu..
Lelit PL41e, shower screen IMS Competition, Anfim Best, Saeco Poemia 8323, Hario Skerton

Reply
Ma gandesc si eu sa schimb teava la Lelitul meu, cu ce teava o schimbi?
Bezzera Unica, Kinu M47

Reply
Habar n-am..sa vedem ce-mi gaseste Nickso

Reply
Cea de 41tem se găsește ca piesa de schimb si se potrivește. Dacă nu mă înșel acum un an când am întrebat la service, costa 80lei. Era si un site nemțesc cu multe piese de Lelit... Macina di cafe.de sau ceva de genul..
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(05-03-2017, 17:03)Kosta David Wrote: A schimbat cineva teava de frotare pe aceasta masina? Tocmai ce am trimis Lelitul meu la nickso (caruia ii multumesc pentru amabilitate) pentru schimvat teava originala cu una mai profi si pentru montat PID. Daca ii fac modificarile astea plus scazut presiunea la 9 bar inseamna ca va deveni un PL41TEM, nu? [Image: ar.gif] As vrea eu..

Cat costa PID-ul cu montare cu tot?

Reply
Nu stiu, la sfarsit fac plata. Depinde de PID..

Reply
Sa ne tii si pe noi la curent si poate ai cum sa pui niste poze. Ma tenteaza si pe mine un PID!
Moccamaster Cup One^^Ascaso i*Steel 1

Reply
Da, te rog!Si eu sunt interesat.

Reply
Cum reintru in posesia lui va prezint concluziile. Cafele reusite va doresc!

Reply
Sa nu reinvii un topic mai vechi despre Lelit Pl41E, intreb si eu aici: cum imi dau seama daca pompa este mai lenesa decat la inceputuri?
Am asa o vaga senzatie ca se chinuie Lelitu meu chiar daca scoate 45g in 25-27s din 18g. Nu mai toarce si uneori parca face o pauza de o fractiune de secunda sa traga aer.
Backflush regulat macar la 2 saptamani, recent i-am facut si o decalcifiere cu saricica de lamaie, i-am schimbat si shower screenu. Nu era asa murdara.
Il am de 1 an.

Reply
Pune un clip sa vedem si noi mai exact
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(03-04-2017, 21:18)rauliulian Wrote: Sa nu reinvii un topic mai vechi despre Lelit Pl41E, intreb si eu aici: cum imi dau seama daca pompa este mai lenesa decat la inceputuri?
Am asa o vaga senzatie ca se chinuie Lelitu meu chiar daca scoate 45g in 25-27s din 18g. Nu mai toarce si uneori parca face o pauza de o fractiune de secunda sa traga aer.
Backflush regulat macar la 2 saptamani, recent i-am facut si o decalcifiere cu saricica de lamaie, i-am schimbat si shower screenu. Nu era asa murdara.
Il am de 1 an.

Cum ai desfacut dusul, mai exact cu ce?

Reply
Prima oara cand am incercat la rece nu a mers.
Apoi l-am incalzit 45 minute si l-am lasat la racit vreo 15.
Am scos rezervorul, tavita, l-am intors cu fundul in sus. Torxul de 15 s-a potrivit dar nu prindea, asa ca am batut usor torxul cu un ciocanel si a mers, chiar foarte usor.

Video mai tarziu, depinde cum am timp. Revin oricum. Multumes Wink

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)