• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

De stiut despre IZZO Alex Duetto 3

Salut,
Nu ascund faptul ca acest thread vine ca un raspund la ideea lui cristian88 - Brewtus IV
L-am citit cand imi cautam DB si m-a ajutat foarte mult sa iau o decizie.
Mi-as dori ca posesorii de Lelit sa faca acelas lucru avand in vedere cota de piata si ponderea pe forum a brandului. Au fost useri cu probleme care au detaliat extrem de bine fiecare actiune, dar e greu sa culegi toate informatiile.Prin acest topic exact asta imi propun: sa adun toate problemele/discutiile despre acest model intr-un singur loc.

Ca atare, invit posesorii/interesatii de IZZO Alex Duetto 2/3/* sa participe :
- pareri
- detalii
- modificari aduse
- poze
- intrebari si idei.

Incep prin a face public manualul modelului pe care l-am primit pe mail chiar de la IZZO

https://drive.google.com/open?id=0B_Y1Wm...xtMWRGR240

O prezentare a modelului:

Prezenrare detaliata a modelului d.p.d.v. al interiorului (componente in detaliu) si exteriorului:
https://drive.google.com/open?id=0B_Y1Wm...m5TYWtHTW8

In ceea ce ma priveste urmeaza achizitia unui termometru Eric, poate ca doar de amorul artei, dar vreau sa stiu  exact ce temperatura are apa cand loveste pucul.Chiar si la DB pidul iti furnizeaza doar temperatura din boiler, care sufera modificari, mici ce-i drept, pana ajunge in sifon.
p.s Deprindere veche de la HX  [Image: tongue.gif]
Izzo Alex Duetto III, Mahlkonig Vario, Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, VST 22g + VST 18g + VST 7g, V60, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress

Reply
Felicitari pentru initiativa! Rob cu rob sa ne unim!
Cei de la Lelit au, cel putin pentru PL41TEM.
Desi le-am avut pe ambele (Izzo si Eric) nu le-am imperecheat, preferand sa-l vand ca nou, deci astept cu interes acest experiment.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply
sper ca in maxim 1 luna sa fie gata de montat.inca ezit sa cumpar...am gasit modele de termometru mai interesante insa nu au toate piesele pe care le trimite Eric.revin cu poze si detalii despre instalare si mai important constatari despre diferentele de temperatura...daca vor fii Smile
Izzo Alex Duetto III, Mahlkonig Vario, Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, VST 22g + VST 18g + VST 7g, V60, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress

Reply
Amndoi aveti o minune de aparat,bravo!Are un design superb.Am fost si am vazut acest Izzo si un Profitec Pro700.Inca nu reusesc sa ma decid,in fine...

Reply
Când l-am luat aveam în minte alte 3 variante : R58, pro700 și domobar super 2b. Am ales duetto din mai multe considerente constructive (+ bani).

Reply
da, grea alegere intre Alex si Pro 700, care era diferenta de pret?
Quick Mill Silvano, Quamar Q13E, Gene CBR 101.

Reply
200 euro in plus pentru Profitec.

Reply
Pentru mine Alex este mult mai bine construit și pare mult mai solid construit

Reply
Da,amandoua masinariile sunt solide,am vazut in mai multe clipuri pe net o problema la Izzo-cand dau drumul la apa calda,aparatul se opreste dupa cateva secunde.Ai avut aceasta problema Mihai?

Reply
Nu la mine nu prezintă acest comportament

Reply
Ar mai intra in cursa si Quick Mill Vetrano 2B EVO.In fine,poate o sa deschid un thread separat pentru versus.Dintre toate,ca aspect,Izzo arata cel mai bine,iar daca e si bun...Multumesc de informatii.

Reply
(11-11-2016, 12:39)dantt Wrote: Da,amandoua masinariile sunt solide,am vazut in mai multe clipuri pe net o problema la Izzo-cand dau drumul la apa calda,aparatul se opreste dupa cateva secunde.Ai avut aceasta problema Mihai?

Daca folosesti robinetul de apa calda, intr-adevar la un moment dat sunt oprite elementele de incalzire si se stinge displayul PID-ului pentru a reumble boilerele cu apa.

Dar asta se intampla dupa ce pui cam 200ml de apa, in niciun caz dupa cateva secunde. Si nu reprezinta un defect, este un comportament normal (de protectie) si poate aparea uneori si daca folosesti aburul timp indelungat.
IZZO ALEX DUETTO III | EXPOBAR BREWTUS IV | LELIT PL41TEM
MYTHOS ONE CLIMA PRO | VARIO HOME | LIDO 3 | HOTTOP KN-8828B-2K+

Reply
Eu sunt mega incantat de el. Nu l-aș skimba decât pt ceva din upper league. Gs3 Sau ceva de genu

Reply
Aha,am inteles acum de ce se oprea la unii pe Youtube

Reply
ambele sunt belea la constructie, la Pro700 nu ai cei sa-i reprosezi oricat te-ai chinui, si interior, si exterior[Image: smile.gif] Alex-ul este bijuterie, compact si bine gandit, iar calitatea materialelor te duce-n meditatie, nu-ti vine sa crezi [Image: smile.gif]
Quick Mill Silvano, Quamar Q13E, Gene CBR 101.

Reply
Duetto înăuntru are piese super calitative pe cate le găsești pe clase superioare

Reply
Mariano,sincer,Pro700 arata mai bine in poze decat in realitate,la Izzo e invers.Chestie de gust...Insa,cum spuneai,la Profitec n-ai ce sa-i reprosezi la constructia interioara.Mihai,Duetto are componente mai de calitate decat Profitec?Sau sunt cam la fel?Pana la urma,ce te-a determinat sa alegi Duetto in detrimentul Profitec-ului?

Reply
(11-11-2016, 14:48)dantt Wrote: Mariano,sincer,Pro700 arata mai bine in poze decat in realitate,la Izzo e invers.Chestie de gust...Insa,cum spuneai,la Profitec n-ai ce sa-i reprosezi la constructia interioara.Mihai,Duetto are componente mai de calitate decat Profitec?Sau sunt cam la fel?Pana la urma,ce te-a determinat sa alegi Duetto in detrimentul Profitec-ului?

salutare,

Initial eram setat pe VMB Super 2B. Este intradevar o masina exceptionala. am mers sa vad duetto si mi-am schimbat putin optica. Imi place ca si constructie si aspect, este adevarat, insa ceea ce m-a convins este hardware-ul din interior si lucratura.
Cred ca in continuare VBM are un plus prin faptul ca boilarele sunt pozitionate orizontal, iar grupul este cu adevarat mai greu decat la orice alt e61 de pe piata.Insa asta nu m-a facut sa platesc diferenta de bani.
Consider in continuare ca duetto este mai solid decat profitec. este parere personala.

Reply
Merci pentru raspuns, Mihai.

Reply
cu placere. daca par subiectiv...sper ca tu sa nu te ghidezi dupa asta Smile
astept cu interes decizia si m-as bucura mult daca e duetto din simplul motiv ca mai alaturam un posesor si creste spectrul potentialelor noi discutii/probleme/rezolvari legate de acest model

Reply
Pai in principiu sunt oarecum decis spre asta,insa am 2 probleme:mi se pare distanta mica intre portafiltru si tava de scurgere( nu sunt foarte sigur ca-mi incap cesti mai mari pentru latte),iar a doua,de departe cea mai serioasa,SOTIA Big Grin

Reply
Pentru marit inaltimea (mai ales daca il legi la scurgere) mai poti castiga cativa centimetri daca scurtezi picioarele gratarului. Daca folosesti portafiltru naked, incap cesti de cappuccino de peste 200 ml, nu cred ca vrei sa bagi acolo pahare  de irish coffee. Pentru cea de a doua problema, era vorba, sau chiar s-a deschis un topic dedicat Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)