Hello There, Guest! Login Register


Poll: Motiv pentru care nu prajesc acasa
You do not have permission to vote in this poll.
Costuri
15.00%
6 15.00%
Spatiu/Curatenie
25.00%
10 25.00%
Timp
17.50%
7 17.50%
Calitate rezultat
35.00%
14 35.00%
Altul, detaliat in topic
7.50%
3 7.50%
Total 40 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

De ce nu prajim mai multi acasa ?!

#1
Sincer, ma chinuie aceasta intrebare mai de mult, in cazul meu am fost literalmente impins la aceasta solutie, si nu imi pare rau, pot si explica de ce, daca e cineva curios.
Acum insa, dupa multe luni, mi se pare cea mai naturala si fireasca evolutie pentru un cafegiu care se pretinde third wave.
De asta as vrea sa dezbatem in acest topic subiectul, incepand intai cu o saptamana in care sa raspunda numai cei care nu prajesc acasa, ca sa vedem motivele, nu are rost sa ne repezim cei care prajim deja cu argumente pro, ca sa ii persuadam sa o ia pe calea asta.
Din cate am ciugulit de ici colo diverse pareri disparate, se pare ca temerile sunt una sau mai multe din urmatoarele:
- cost: fie al echipamentului, fie ca rezultatul final al prajirii va costa mai mult
- nu am spatiu sau nu imi place sa fac curat dupa
- nu am timp
- nu voi scoate ceva calitativ la nivel de profesionisti
- altele, pe care vreau sa le aud de la voi, cei care nu prajiti acasa

Dupa ce va trece saptamana, in care as dori sa avem cat mai multe raspunsuri "de ce NU", vom incepe cei care prajim acasa, pe rand sa demolam cele 4 puncte de mai sus, ca sa demonstram ca toate sunt mai mult sau mai putin false.

Iar cand vom termina Smile as adauga eu un punct, despre ce nu imi convine mie, nu la prajirea acasa, ci la altceva legat de ea, un aspect la care "cineva" ar fi cazul sa reflecteze, daca nu vrea sa isi piarda clientii...
 
Reply
#2
Un motiv ar fi relativa dificultatea de a obtine cafea verde.
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
#3
Nu m-am gandit la asa ceva, neintampinand asemeanea dificultate... Confused
Mai mult de jumatate din prajitori ofera si cafea verde, si pretul transportului la 150-200 lei se anuleaza, caci verde poti lua 3 kg odata, ca nu mai ai restrictia cu 2 saptamani Wink
 
Reply
#4
Am observat si eu ca prajitorii din noul val (Blue Bean, Claro - 2 exemple care imi vin in minte) au si cafea verde la vedere  pe site-uri. Dar la cei vechi cam trebuia sa te rogi de ei sa iti vinda.

Un alt motiv serios este dorinta si efortul de a invata sa prajesti decent si sa obtii rezultate repetabile... probabil trebuie ceva execitiu (si ceva cafea  verde  irosita).

Pe de alta parte trebuie sa recunosc ca nu sunt capabil sa sesizez diferente majore in ceasca decat incepand de la vreo 3-4 sapatamani de la data prajirii (acelasi sortiment, aceleasi prajitor)

Banuiesc  ca nu este cine stie ce "rocket science" - trebuie numai exercitiu.... mama imi povestea ca in anii 60-70 bunica ei prajea cafea verde "la tigaie".
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
#5
1. Cost echipament. Și aici nu iau în calcul o jucărie artizanala. Când cheltuiești o grămadă de bani pe scule mi se pare cam aiurea sa prajitoresti pe o improvizație.
2. Costurile inițiale mari de punere în funcțiune și stabilizare a parametrilor și constanta păstrării lor pe viitor.
3. Timpul
4. Spațiul. Nu toți avem suficient spațiu în casă pentru a lucra cu un prăjitor.
5. Costurile / amortizarea. La 200 euro un prăjitor artizanal îl amortizezi cam după 40 kg de cafea, asta dacă consideram o diferență de 5 euro intre cafeaua verde și cea prăjită. Totodată facem abstracție de pierderile în urma prajirii.

La 1000 euro un prăjitor entry level calculele sunt inutile.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#6
As mai lua in calcul experienta.
Nu este de neglijat nici prajitorul. Cu cat este mai avansat foarte probabil gasesti profile adaptate fiecarui sortiment, care si ele vor trebui ajustate la randul lor.
Probabilitatea e mare ca sa nu poti scoate tot ce poate cafeaua. Nu te poti compara cu cineva care prajeste zilnic zeci de kg de cafea si care poate testa fara probleme 3-5-10kg de cafea din cei cateva zeci de saci de cafea...

Ca sa fac o comparatie din alt domeniu, e ca si cum ai sustine ca te poti compara cu un chef de mare restaurant... Cu tot cu sculele si echipamentele aferente unei bucatarii pentru un mare restaurant.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#7
Bun topicul!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
nu mi-am pus problema niciodata, dar ce au zis Amarok + MihaiL pare sa atinga toate punctele esentiale.

cu cat devine mai complexa treaba si are mai multe variabile cu atat este mai greu de replicat in stil hobby si acasa. Daca vrei sa faci bine ceva complex tinde sa devina un mare consumator de timp si daca nu compensezi si printr-un eventual castig este cu adevarat o pierdere de vreme atat timp cat oferta existenta este mai mult decat accesibila ca pret si sortiment. Cu atat mai mult cu cat cred ca la o comanda mai maricica din partea unor consumatori mai seriosi si ,,pretentiosi'' pajitorul poate sa-ti faca si o reteta mai personalizata.

daca mancam paine din comert cred ca putem folosi linistit si cafeaua proaspat prajita de la firmele partenere.

a nu se citi ca sunt impotriva prajitului personal, doar ca enumeram cateva lucruri care trebuie surmontate sau neglijate daca se doreste asta si evident nu pot decat sa apreciez pozitiv pe cineva care se inhama la asa ceva pentru consumul sau propriu
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#9
Alaturi de intrebarea de baza eu as mai formula una :
Cati dintre cei care au prajit in mod constant acasa au renuntat sa o mai faca si de ce ?
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#10
Nu cred ca e cinstita intrebarea, Radu...

La fel de bine putem intreba cati dintre cei care au achizitionat un espressor au renuntat la el.  Tongue
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#11
Multumesc lui Amarok pentru a sumariza asa perfect intr-un singur post toate prejudecatile care domnesc despre prajitul acasa !
Este ceeace isi propune sa demoleze topicul de fata.

Dar sa mai asteptam si alte pareri, rog cine mai are ceva de zis sa nu se lase intimidat si sa ne spuna cu cuvintele proprii, mai ales daca avut macar odata un moment de genul ... "ce-ar fi daca as incerca sa prajesc si eu..." si daca au avut, ce i-a determinat sa nu puna ideea in aplicare?
 
Reply
#12
ba da mie mi se pare buna intrebarea adaugata de Radu si nu cred ca a zis-o asa ca sa provoace (sper)
MihaL....facutul de espresso e mult mai facil de invatat bine decat prajitul.....are mai putine variabile. Plus ca e indicat prin prisma calitatii executiei si materiei prime, pe cand prajitul e mai mult moft in opinia mea pentru ca nu aduce nimic in plus fata de ce fac prajitorii buni din tara si de afara. Oare nu ar fi si aici de enumerat care sunt argumentele care sa justifice prajitul acasa ? Poate asa s-a gandit si Radu ca au fost unii care au realizat unele lucruri post factum.

Oricum cred trebuie adaugat si de la ce volume de consum vorbim
parerea mea e ca te poti gandi la prajit acasa cand consumi mai mult de 2kg pe luna......ceea ce mi se pare mult pentru multi dintre noi (cel putin altfel nu vad de ce exista topicuri de group-buy pentru 1-2 kg)

strict din punctul financiar de vedere nu cred ca e prejudecata deloc ceea ce a zis Amarok.
la ce oferta e pe piata chiar nu vad sensul de ce un consumator ocazional de cafea ar vrea sa prajeasca fiind multe alimente de baza care sunt mai usor de executat si mai indicat de controlat procesul de productie decat prajirea cafelei. Cafeaua verde e important cum e crescuta......si aia oricum nu poti stii exact decat daca o cresti tu....adica total imposibil pentru noi.
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#13
Pe scurt:
Spatiu/locatie
Timp disponibil
Constanta precara materie prima
Investitii in prajitor
Investitii in ceva aparatura de control/monitorizare daca iei un prajitor mai slab

Nu in ultimul rand, actualii prajitori, care sunt buni.
Daca as fi stat intr-o zona unde s-ar praji doar foarte tare si as vrea ceva de brew... Atunci m-as gandi serios si la optiunea asta
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#14
Adevarul este ca ar fi trebuit sa invit sa raspunda cu precadere cei din orase fara prajitorii, cei din Bucuresti chiar n-ar avea, aparent, nici un motiv decat pretul, exagerat de mare, al cafelei prajite...
Da, ajungem si acolo Wink
 
Reply
#15
(12-01-2016, 16:25)Mihai L Wrote: Nu cred ca e cinstita intrebarea, Radu...

La fel de bine putem intreba cati dintre cei care au achizitionat un espressor au renuntat la el.  Tongue

Nu am dorit sa pun o intrebare cinstita sau una necinstita !
Plecand insa de la observatiile care te-au condus la decizia de a supune dezbaterii acest subiect , dar si îndemnul catre cei care nu prajesc acasa sa raspunda la acesta , intr-o prima etapa , m-au împins la intrebarea pe care am formulat-o .

Ai inceput asa : 
"Din cate am ciugulit de ici colo diverse pareri disparate, se pare ca temerile sunt una sau mai multe din urmatoarele:
- cost: fie al echipamentului, fie ca rezultatul final al prajirii va costa mai mult 
- nu am spatiu sau nu imi place sa fac curat dupa
- nu am timp
- nu voi scoate ceva calitativ la nivel de profesionisti
- altele, pe care vreau sa le aud de la voi, cei care nu prajiti acasa " 

Deci toti acestia , daca nu au prajit acasa nu por decat sa presupună ca prajirea este prea scumpa , ca nu vor avea timp ,ca vor avea de curatat prea mult , ca nu-si vor gasi timp sau putin spatiu in bucatarie.

Cei care acum prajesc acasa , sunt convins ca au avut aceleasi temeri si făceau presupuneri de aceeasi natura .
Ei , aici se indreaprta intrebarea mea !
Daca toti care am avut aceste îndoieli la inceput dar am avut determinarea dar si curajul de a face acest pas regretam alegerea facuta ? 
Cati dintre cei aflați acum in aceasta ipostaza de prajitori acasa ar reveni la statutul de cumpărători de cafea prajita datorita temerilor avute la inceput ? 

Am citit temeri ca :
-  nu s-ar gasi cafea verde . 
Se gaseste .

- nu s-ar amortiza investitia .
Dar aceasta nu este o investitie ci este o cheltuiala pentru un Hobby , pentru o placere si nu pentru a satisface o nevoie , o necesitate !
Cum se amortizează oare , țigările , berea , excursiile , o saltea mai buna pe care dormim , cuptorul cu microunde , televizorul , masina , bicicleta , un fotoliu mai comod , o haina de fițe ....?
Cum se amortizează un expresor de 300 de euro si o rasnita de 200 ? Dar unul de 1200 de euro si o rasnita de 500 ? 
Nu se amortizează deoarece nu sunt investitii ci cheltuieli . 

Dar si daca s-ar privi ca o investitie , un cuptor bun tine peste 10 ani , in ritmul utilizarii casnice . 
Un kg de cafea prajita costa cam dublu fata de cea verde . 
50 de lei verde , 100 de lei prajita , diferenta 50 de lei , adica cam 11 euro ( 4,5 lei/euro ).
La 1300 de Euro un Hottop inseamna cam 120 kg de cafea . 
La un consum de 1,5 kg/ luna x 12 luni = 18 kg /an .
Adica in 6-7 ani cuptorul se amortizează . Asta daca se consuma doar cafele din cele mai ieftine . 
La cafele mai scumpe sau la consumuri mai mari perioada de amortizare scade . 
La fel , pentru cuptoare mai ieftine ( 600-700 de euro ) , amortizarea este mult mai rapida ! 

- prajitul ar fi un mare consumator de timp 
Dpmdv nu este adevarat ! 
Daca 20 de minute/saptamana reprezinta mult timp atunci da se consuma mult timp cu prajitul  Huh.

- prajitul este un lucru complex si ca nu are sorți de izbânda daca este abordat ca un hobby.
Adevarat , pentru a praji este nevoie de documentare si de exercitiu . Orice hobby implica acest lucru dar , fiind vorba de un hobby este vorba despre ceva facut din placere si cu bucurie .

Eu cred ca cine nu prajeste acasa pur si simplu nu simte nevoia sa o faca ! 
Orice alte abordari , bazate pe presupuneri cred ca nu ajuta pe cei care isi doresc sa prajeasca acasa dar simt ca inca nu a sosit momentul  . 

Chiar daca cheltuiala cu expresoarele nu se amortizează numarul celor care le cumpara creste ! 
Multi nu si-au imaginat ca vor ajunge sa scoata din buzunar atâția bani pentru a-si satisface o placere .


La fel si cu prajitul acasa ! 
Doar ca nu este nevoie ca toti care au expresoare sa si prajeasca acasa cafeaua .
Asta reprezinta doar o alta fațeta a placerii unui consumator ! 

Spr ca motivația de mai sus sa explice suficient rostul întrebării pe care am formulat-o :
" Cati dintre cei care au prajit in mod constant acasa au renuntat sa o mai faca si de ce ? "
Alaturi de cea care a initiat dezbaterea : 
" De ce nu prajim mai multi acasa ? "
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#16
(12-01-2016, 19:45)Mihai L Wrote: Constanta precara materie prima ...

adica, exact acelasi lucru si in cazul cafelei prajite, nu?
pentru ca acum, aproape toti prajitorii din tara livreaza, cu sau fara optiune vizibila pe sit, si cafea verde;

(12-01-2016, 19:45)Mihai L Wrote: ...Nu in ultimul rand, actualii prajitori, care sunt buni...

probabil, actualii prajitori sunt buni - nu consum cafea prajita de la ei - dar problema nu este profesionalismul si logistica lor, ci calitatea si pretul cafelei!
si aici, sunt tot mai putine sperante; IMO;

(12-01-2016, 15:22)TudorB Wrote: ...Daca vrei sa faci bine ceva complex tinde sa devina un mare consumator de timp si daca nu compensezi si printr-un eventual castig este cu adevarat o pierdere de vreme atat timp cat oferta existenta este mai mult decat accesibila ca pret si sortiment. ...

- desigur, nu se pune problema castigului, ci numai a limitarii pierderilor;
- pierderea de vreme nu exista pentru acei care au plecat de la convingerea ca o pasiune nu e rentabila (sau poate fi facuta doar rar si cu mari eforturi, rentabila... cum citeam prin ceva reclame Smile
- cafeaua este o comoditatate scumpa, chiar foarte scumpa la un consum de 4-5 Kg/luna! costuri cu 10-15% mai mici, cand prajesti acasa cu o instalatie DIY, pot fi semnificative pentru multi; nu vorbesc de compromisuri;
- nu toti prajitorii folosesc o cafea de specialitate la un pret decent si cu o prajire mai elaborata; la ei, chiar se pune problema castigului;
- preturile la cafele, verzi sau prajite, cresc treptat; pretul de promotie de azi este pretul de vanzare normal cu cateva luni in urma;
- nu toti espressomanii locuiesc in orase cu prajitori, sau mai ales, cu prajitori buni; n-am o statistica pentru espressoman.ro, dar cred ca o majoritate de entuziasti preparatori de espresso acasa nu dispun local de surse comerciale de cafea proaspat prajita;

(12-01-2016, 18:42)TudorB Wrote: ...prajitul e mai mult moft in opinia mea pentru ca nu aduce nimic in plus fata de ce fac prajitorii buni din tara si de afara....
Cafeaua verde e important cum e crescuta......si aia oricum nu poti stii exact decat daca o cresti tu....adica total imposibil pentru noi....

dece oare prajitorii fac totul bun, ceva fata de care nu poti aduce nimic in plus prin prajitul acasa,
in timp ce barista/barmanii de peste tot fac de regula extractii proaste spre execrabile si tot ce facem acasa e mai bun ?!

iar cu crescutul cafelei verzi? ... cati prajitori buni din tara, procura materia prima direct din ferma? sau monoferma? sau microferma Smile  ha...
sau cati isi pot permite asta, pentru ca e mult mai convenabil - cred - sa cumperi de la o bursa din Hamburg, sau Trieste, sau Londra...unde o Yirga generica, de ex., e nu numai multiferma, dar si multirecolta si multi... continent, daca e nevoie Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#17
radudani, ai uitat sa marchezi la un punct, ca unii dintre noi, dintre care cei mai marcanti ati fi dumneata si Adrian T, folosim " jucărie artizanala. ...improvizație. " care nu au costat nici macar ...
Este citata pe undeva o cifra de 200 Euro, pai asta reprezinta nivelul de start de la iei aparat de firma, nu artizanal, cu garantie si manual de utilizare !
Pentru ca, poate pe unii o sa ii apuce durerea de cap, noi astia cu improvizatiile, pe unii nu ne-au costat nici macar 200 lei investitia in prajitor ! dar ce a rezultat este un aparat pe care eu cel putin pun baza mai mult decat un cuptor costand multe zerouri, in care se vantura cateva kg de boabe la diferente de zeci de grade intre ele...
Intotdeauna vei praji mai uniform si reproductibil un sfert decat 5kg, sper ca e clar asta... Wink
 
Reply
#18
Se gaseste cafea verde. Problema ridicata de mine e alta: cata cafea verde sa cumpar o data? Este ca vorbim de cateva kg?
Mie mi se pare o limitare, pentru ca in loc sa incerc 20 cafele trebuie sa ma opresc la 3-5 tipuri din care sa iau 2-3 kg. Si daca nu descopar prajirea potrivita unui soi, nu intra la pierderi...?

Despre constanta -  cafeaua verde oferita este si ea limitata in timp, exact ca cea prajita. Deci am luat 3kg sa zic dintr-un soi, mi-a placut, am reusit profilul de prajire... dar cand sa mai iau, nu mai exista. Si o iau de la capat, cu bune si rele.

Curentul vad ca nu-l ia nimeni in calcul. E cineva care are moara de vant?  Big Grin

@radudani - calitatea si pretul cafelei se reflecta in ambele variante, fie ca e verde sau prajita.

@renatoa - sunt oameni care pot face programe si pot lucra cu diverse improvizatii, si oameni care prefera un echipament standard (Radu de pilda)
"Intotdeauna vei praji mai uniform si reproductibil un sfert decat 5kg, sper ca e clar asta..." E discutabil, pentru ca nu vorbim de dizolvat zahar in apa. La prajire sunt importante puterea cuptorului, inertia termica si multe altele...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#19
vezi asta e cu scrisul pe forum.....se pot intelege lucruri diferite fata de cele dorite a fi transmise de catre cel ce scrie

foarte de acord cu tine Radudani, dar vreau sa evidentiez mai clar ce am vrut sa transmit pentru ca ai adresat niste probleme pe care nu le-am ridicat.

1. am spus ca poate de aia nu sunt multi prajitori pentru ca prajitul acasa nu se renteaza pentru cei ce consuma sub 2kg pe luna - ai confirmat cu exemplul de 4-5kg....deci nu ne contrazicem de fapt

2. nu am zis ca prajitorii fac totul bine si noi nu putem, ci pentru ca noi sa facem totul bine implica mai mult timp decat sa preparam un espresso sau sa invatam sa o facem

3. nici ei nu o cresc evident pe cea verde si nu asta am vrut sa spun CI ca ar trebui sa ne intereseze mai mult calitatea cafelei verzi (pesticide, culturi, maniera de tratare a problemei de catre crescator, etc) decat prajirea si avand in vedere ca avem acces aproximativ la aceeasi cafea verde  nu vad de ce ne-am agita cu prajitul pana nu reusim sa procuram o materie prima superioara....si asta ziceam ca e imposibil pentru ca cine discuta cu tine pentru 50kg pe an ? Smile ca si cum as vrea eu sa iau ceai verde care costa mii de euro de capul meu .... ca sigur il maturez eu in galben mai bine Smile .....chiar daca ambele premise sunt adevarate CINE discuta cu mine ?

4. comparatia facuta de mine cu cei care prepara totusi mi se pare corecta. De ce ? Cati barista pasionati exista in Romania sau in lume si cati prajitori ? Barista nu inseamna nimic pana la urma....e un cuvant italienesc care nu e un grad superlativ.
Pentru a fi prajitor de specialitate sunt necesare mult mai multe preconditii si sigur mult mai multa pasiune decat sa prepari un espresso. Dar si asa nu am vrut sa jignesc pe cineva sau sa zic ca toti ,,baristii'' fac rau CI ca variabilele care sunt in spatele prepararii si pot fi ,,nocive'' sunt mai usor de reparat de catre noi decat in cazul prajitorilor. Ce cafea foloseste ? Daca isi bate capul cu ce face ? Daca si-a curatat aparatele ? Daca sunt intretinute cum trebuie ? etc. Sunt lucruri obiective care se pot intampla tot din cauze obiective si care le putem evita fiind noi ,,baristii''. O prajitorie de specialitate cum ai zis si tu e rar intalnita la noi in tara in orasele mari, dar o cafenea cum e?...oare tot rara ? Nu, e plin de ele si una buna e de fapt aproape mai rara ca o prajitorie....deci ce-mi zice asta despre baristii care-mi dau cafea sau ce asteptari sa am cand intru intr-un loc unde se serveste cafea ?
Asa ca pentru un consumator ocazional vad cu sens demersul prepararii cafelei, dar putin moft pe cel al prajirii.
Evident, cazul tau, fiind probabil cel cu 5kg pe luna, e alta discutie.

Repet, nu atac pe nimeni si poate pe undeva e logic cu preparatul...avand in vedere ca activitatea de preparare e live si supusa in opinia mea unor presiuni mai mari decat prajitul care daca vrei poti sa-l faci foarte autist.


sper ca am reusit sa fiu mai clar in expunere.....Smile
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#20
(12-01-2016, 21:26)renatoa Wrote: ...noi astia cu improvizatiile, pe unii nu ne-au costat nici macar 200 lei investitia in prajitor ! dar ce a rezultat este un aparat pe care eu cel putin pun baza mai mult decat un cuptor costand multe zerouri...

poate cele de mai sus ar trebui usor... dedurizate, dar in esenta ele exprima un adevar si in opinia mea: in utilizare casnica ai nevoie de instalatii de prajire de capacitate mica - 100-300g si care costa revoltator de putin in comparatie cu materia prima, cafeaua, sa nu mai amintesc de prajitoarele de casa fabricate industrial - toate cu limitele lor;

o aritmetica simpla, in cazul meu: boabele prajite le consum - cazul ideal - intre 3 si 7 zile de la prajire;
deci saptamanal ar trebui sa-mi asigur o cantitate de cafea prajita de cca. 650-700g, pentru un consum mediu de cca. 94g/zilnic;
rar gasesc, sau imi pot permite, sa cumpar o cafea de specialitate pe care sa o consum single origin; deci folosesc blenduri, de 3-4 sortimente;
de unde, o capacitate de cca. 200g pe sarja, pentru a avea cafea de maximum 7 zile vechime;

anii trecuti am mers pe 80-110g in sarja cu prajitoare popcorn modificate; acum, cu un heatgun cu pompa de saltele si toata bucataria de senzori si soft monitorizare (Artizan); si da, daca exclud datalogger-ul, senzorii si laptopul, instalatia de prajire ar trebui sa coste cam 150 lei; ok, in cazul meu a ajuns la vreo 250 pentru ca am folosit un heatgun mai scump cu afisaj digital si reglaj continuu temperatura;

in topicul curent, principala problema cu care se confrunta entuziastii prepararii espresso acasa, este prospetimea cafelei prajite aprovizionata online;
din multimea de mai sus, exista cu siguranta o parte, minoritara probabil, care doreste sa incerce prajirea acasa;
lor li se adreseaza cred, cele de mai sus, adica:
- prajirea acasa cu instalatii DIY nu costa mult;
- rezultatele, dupa putina practica, sunt bune si foarte bune; abia pe urma se pune problema daca mergi sau nu mai departe cu imbunatatirile;
- cam tot ce se doreste sau imagineaza, e complementat de informatii - in acest forum si pe net (youtube);
- prajitoarele de casa ieftine, sunt toate cu limitele lor; care sunt aceste limite? numai cu o instalatie DIY poti sa le descoperi, intelegi si corectezi;

dar ceea ce as recomanda unora dornici de aventura, sau manati de nevoie, e sa incerce probabil cea mai simpla metoda dupa cea in tigaie, pe soba: cu 50-60 lei se cumpara un heatgun de 2000W si cam tot cu atata (sau mai putin?) 1 Kg de cafea verde pe care sa o considere de sacrificiu; un bol de mixer se mai gaseste prin bucatarie;
metoda de lucru e ilustrata in multe clipuri youtube; se serveste fiecare cu cate vrea Smile
dar in principiu, se lucreaza si la inspiratie, cu - sa zicem - 200g boabe pe care le suflam agitandu-le in bolul de care spuneam; nu apropiem gura suflantei prea tare de boabe si avem rabdare;
mie mi-au trebuit prima data vreo... 23 de minute ca sa obtin ceva, dar normal, in 10-12 min e gata o sarja...

daca se lucreaza usor, o sa fim uimiti ce uniform progreseaza albirea boabelor, apoi ingalbenirea lor si incetul cu incetul maronirea, apoi boabele se zbarcesc aparent, de fapt isi dau jos silverskin-ul, apare pleava masiva, incep pocniturile primului crack; nu e nevoie sa apara masiv fumul... apoi racire etc.
imposibil sa va reuseasca din prima! iar pleava te inebuneste, daca nu ati lucrat pe o masa goala cu parapeti/pereti laterali...
metoda aceasta e cumva analoaga naked portafilter-ului: vezi tot ce se intampla si treptat inveti;
nu trebuie spus nimic pana n-ati incercat pana la capat Smile

cred ca acesta e un prim test de triere a celor ce simt nevoia sa prajeasca acasa;

pana la urma, ceea ce conteaza e cafeaua; sper sa ajungeti la acesta concluzie;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#21
Nu m-am gandit niciodata la modul serios sa prajesc acasa. Probabil sunt un consumator atipic, posibil. In primul rand, sunt foarte atehnic. N-ar fi un impediment, s-ar rezolva sunt sigur, avand in preajma apropiati cu indemanare, atat mecanica, cat si electrica/electronica. M-ar ghida, m-ar pune pe linie si as putea apoi sa devin stapan pe mine.
Sunt sigur apoi ca socrul meu ar  fi fericit daca i-as pune in brate o cutie sigilata cu un prajitor si un sac de cafea.
 
Nu ma vad niciodata operand pe popcoarne, cu flame si prin alte modari, nu e genul meu si sper sincer sa nu supar pe nimeni, nu asta e intentia. Dimpotriva, va admir si va apreciez sincer pentru ca va pricepeti, pentru arta de-a modifica, imbunatati etc.
 
Ma consider atipic, pentru ca, desi mi-as permite cam orice home setup existent pe forum, sunt foarte multumit de Gaggia mea. E un aparat cu limite, dar eu n-am probleme de acreala, amareala etc. Am si termen de comparatie, am consumat peste 100 espresso in 10-15 cafenele de specialitate. Poate spun o prostie, dar mie-mi place ceva mai mult acasa. Poate nu zic o prostie si cele 14-15 grame din cafenele la un double si cele 18-20 grame de acasa sunt de vina. Nu m-am straduit prea mult sa deslusesc misterul. Imi place acasa si gata.
 
Voi cumpara o alta rasnita, asta da, nu stiu cand, dar nici acest pas nu l-am facut insa, desi MM are limite pe care le-am sesizat demult. Si totusi, cu ce am in semnatura, sunt multumit in, sa zicem, 80% din extractii, ceea ce pentru mine e ok.
Am fost aproape de un espressor in zona 1000-1500 euro. Mi-am luat o bicicleta mai buna.
Am fost aproape-aproape de o rasnita, undeva la 500-600 euro. I-am luat copilului o bicicleta mai buna.
N-am fost niciodata aproape de un prajitor. Pentru ca nu ma intereseaza si asta e raspunsul, cred, in ceea ce ma priveste.
 
Asadar, desi as gasi spatiu, timp, resurse financiare pentru un prajitor bun, nu modat si chiar personal (socrul) dornic sa aprofundeze, nu ma intereseaza sa-l cumpar, sa incep sa studiez despre prajit, sa ma incarc cu informatii, profile, timpi, crackuri. 
Nu am nici o “chemare” inspre zona prajitului si ce farmec ar mai avea daca as delega atributiile?
Economie, amortizare, nu stiu ce? Nu ma intereseaza nici asta.
 
Sunt foarte multumit si de ceea ce imi ofera prajitorii prezenti pe forum si altii, la care am acces in strainate, desi n-am mai comandat demult de afara.  Revin la faza cu “consumatorul atipic”. Nu sunt genul care sa calculeze cat costa cafeaua pe care mi-o livreaza prajitorul X, cu cat o ia el, accize, ce adaos isi pune, cat scoate “de pe mine”? Pur si simplu nu ma intereseaza. Nu ma intereseaza nici daca au sau nu reduceri, nu-i cataloghez dupa asta. 
N-am nici fabrica de bani si ma daruiesc total in munca mea, pentru banii mei. Nu arunc cu ei, de exemplu n-am sa cumpar niciodata produsele de "top" ale lui Florescu - desi mai cumpar de la dumnealui - pentru ca eu cred ca nu-si merita pretul. Dar nu am nici o problema in a achizitiona de la prajitorii romani, in zona 70-150 lei/kg. Spun toate aceasta ca ajutor, pentru a-mi developa oarecum profilul de consumator. 
Imi place in schimb sa le testez marfa, sa ma joc, amestecand originile pe care le cumpar de la ei, sa le incerc propriile amestecuri, sa vad ce-a mai adus x, ce-a mai scos y. Mi-e ciuda oarecum ca nu am apucat inca sa cumpar de la toti; sunt mai multi acum, foarte bine. De exemplu, desi Mihai-Sarkis a fost printre primii de la care am cumparat, datorita rotatiei prajitorilor pe care am facut-o, i-am descoperit abia recent un blend senzational pentru mine, Chocolat. 

Am fost sincer, poate naiv, dar tot ce sper este ca opinia mea sa nu fie stampilata cu ceva de genul... ah, proprietar foarte multumit de GC si Lelit MM, scule de incepator, ce stie el?
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#22
(12-01-2016, 23:24)radudani Wrote: pana la urma, ceea ce conteaza e cafeaua; sper sa ajungeti la acesta concluzie;

Daca suntem pe acest forum, mie mi se pare clar ca am realizat asta.
Asta este dupa parerea primul pas si cel mai greu: desprinderea de cafeaua proasta si intelegerea fenomenului.

Pe urma fiecare se duce mai departe cu metodele de preparare, prajire daca vrea...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#23
Sms....singurul lucru ce nu se pupa din ce zici e ca nu te intereseaza calculele, dar totusi te intereseaza la Florescu Smile


in rest nu esti atipic in viziunea mea, ci esti un ocazional (ca mine) la care s-a potrivit si o parte din ce am zis eu : cafeaua ti-o faci acasa ca sigur e mai bine decat in 90% din locatii, dar cu prajitul nu te inhami pentru ca e o bataie de cap mult mai mare si foarte in plus.

Radudani, ce zici tu acolo releva o pasiune care nu poate fi prezenta la consumatorii ocazionali Smile
Foarte de apreciat, dar uite de aia nu sunt prajitori mai multi printre noi: pentru ca e imposibil sa ai pasiunea asta la tot ce te inconjoara. Fiecare e ,,prajitor'' la altceva....pentru ca sunt sigur ca nu te intereseaza sa-ti speli masina cu lupa sau nasturii sa fie din corn de cerb Smile) Lucrurile bine facute necesita timp si dedicatie, iar dupa ce bei o cafea cat de cat decenta iti dai seama ca nu poti face lucrurile pe jumate daca te apuci de ceva si de asemenea realizezi ce inseamna sa le faci pe de-a-ntregul.
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#24
@TudorB. Ma refeream la cafelele despre care domnul Florescu spune ca-l definesc, gen Carabelaian Divin, pentru care cere 330 lei/kg sau Sublim or Magnific, care-s la 220/240 lei/kg. Sunt retelele dumnealui vechi, mostenite, dar sa fim seriosi totusi.
Imi place dl Florescu, il apreciez, este un comerciant... Magnific de la care multi tineri intreprinzatori ar avea ce sa invete.
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#25
"Daca suntem pe acest forum, mie mi se pare clar ca am realizat asta."

intelege fiecare cum vrea;

in ce ma priveste ma refeream la calitatea cafelei boabe pe care o folosim noi, cei din forum - verde sau prajita, la faptul ca - am mai spus asta - 95% din calitatea bauturii espresso este data de aceasta cafea si doar restul de 5% - de care ne ocupam in majoritate ca barista de casa - e reprezentat de rasnita, masina espresso si toate accesoriile din jur; unele devenite obiecte de cult Smile
ati incercat probabil sa rontaiti boabe de cafea; prajita;

cat priveste prajirea cafelei, cred ca interventiile ultime sunt semnificative pentru esenta topicului acesta: cum gandim, cei fara experienta prajitului cafelei, despre prajitul acasa;
si mi se pare normal ca prajitul acasa, sa fie uneori, ca si... strugurii acrii;
eu am intervenit, cam peste rand (topicul prevedea interventiile celor ce nu vor /nu pot sa prajeasca acasa), pentru cei care vor ajunge sa prajeasca acasa;

cat despre prajitorii nostrii, numai de bine Smile

p.s.
sa fie asta doar o coincidenta? cei mai multi din marii barista, campioni WBC si participanti activi la formare si cercetare, au fost sau sunt si prajitori...Ben Kaminsky, James Hoffmann si Anette Moldvaer, Tim Wndelboe, Scot Rao... sa-i adaug pe Gwilym Davies, Mat Perger.. sau atatia care semneaza in home-barista, coffeegeek, coffeesnobs etc.
adica toti, nu numai prajitori, sau numai barista, ci profesionisti in lumea cafelei;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#26
(13-01-2016, 00:17)radudani Wrote: p.s.
sa fie asta doar o coincidenta? cei mai multi din marii barista, campioni WBC si participanti activi la formare si cercetare, au fost sau sunt si prajitori...Ben Kaminsky, James Hoffmann si Anette Moldvaer, Tim Wndelboe, Scot Rao... sa-i adaug pe Gwilym Davies, Mat Perger.. sau atatia care semneaza in home-barista, coffeegeek, coffeesnobs etc.
adica toti, nu numai prajitori, sau nimai barista, ci profesionisti in lumea cafelei;

Mi se pare relativ normal. Procesul de prajire este unul foarte important in "viata" cafelei. Intr-un concurs de preparare iti poate conferi niste atuuri extraordinare.
De asemenea, la concursurile de la noi de degustare (doar pe acestea le-am urmarit, recunosc), mare parte dintre participanti (si castigatori) au fost prajitori.

Pe de alta parte, trebuie sa recunoastem ca sunt destui concurenti care vin cu cafea de la alti prajitori. Care poate insemna o recunoastere a limitelor proprii sau, de ce nu, a maiestriei altora.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#27
Total de acord cu tema despre calitatea cafelei si impactul ei in detrimentul ,,dotarilor''.....si nu faci decat sa confirmi ce zic eu desi vrei de fapt sa ma contrazici.

Consumatorul ocazional nu are de ce sa faca asta pentru ca nu are cum schimba treaba. Acum sunt chiar curios ce cafea verde iei, de unde iei si cat de sigur esti de ceea ce iei ?

Exemplul tau din P.S. din nou confirma fix ce ziceam : somitatile care se ocupa doar de cafea in viata asta si si castiga bani din asta isi permit si sa prajeasca si chiar i-as condamna daca nu ar face-o. Daca as fi somitate nici eu nu as concepe sa nu prajesc.....dar la un 1kg consumat pe luna intai ma apuc de maturat ceai pana sa prajesc cafea.

Oricum incurajez sa fie cat mai multi prajitori care sa si participe la concursuri si, de ce nu, sa ne si vanda intr-un fel sau altul creatii mai bune decat ale firmelor care prajesc.

Si pentru ca am inteles ca-s amator si vad treaba ca un neinitiat repet cele 2 nelamuriri care poate vor fi adresate:

1.de ce ar praji consumatorul sub 2 kg /luna sau care sunt beneficiile prajitului in regie proprie si cum pot fi ele obtinute in mod concret, nu teoretic?

2.cei care prajesc mai iau de la prajitorii sau tot consumul e exclusiv acoperit de productia proprie ?
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#28
1) Niste beneficii clar sunt. Cel putin de self-esteem, dar poti ajunge mai sus. Sincer, eu ii admir pe cei care insista si se documenteaza si reusesc sa scoata ceva comparabil cu alti prajitori de meserie.
Pe de alta parte, nu stiu cati verifica si cu un TDS metru rezultatele (cum am vazut la cativa prajitori de meserie)
2) Nu cred ca sunt blocati in prajire. Daca aud de o cafea buna si o gasesc doar prajita, de ce nu ar incerca-o?  Ar fi stupid. Tongue
Ar fi ca un chef care nu mananca decat ce gateste personal...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#29
(12-01-2016, 16:37)renatoa Wrote: Multumesc lui Amarok pentru a sumariza asa perfect intr-un singur post toate prejudecatile care domnesc despre prajitul acasa !
Este ceeace isi propune sa demoleze topicul de fata.

Dar sa mai asteptam si alte pareri, rog cine mai are ceva de zis sa nu se lase intimidat si sa ne spuna cu cuvintele proprii, mai ales daca avut macar odata un moment de genul ... "ce-ar fi daca as incerca sa prajesc si eu..." si daca au avut, ce i-a determinat sa nu puna ideea in aplicare?
Îmi cer scuze colegilor boemi de forum ca sunt și aici un om practic. Eu unul nu sunt un pasionat în domeniu, doar un consumator. Și de aceea toate aceste comentarii sunt ale unui consumator.
În concluzie, până acum cafeaua cumpărată gata prăjită de la 2 producători mi se pare bună. De asemenea mi se pare o datorie din partea mea ca membru al acestui forum sa comand, când e cazul, cafea de la furnizorii ce oferă preturi speciale comunității. Când îmi voi termina rondul de furnizori, atunci voi decide ce voi face mai departe.
Dar sunt mici șanse sa și prăjesc cafeaua. Am destule hobby-uri și nu întotdeauna destul timp.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#30
(13-01-2016, 01:17)TudorB Wrote: 1.de ce ar praji consumatorul sub 2 kg /luna sau care sunt beneficiile prajitului in regie proprie si cum pot fi ele obtinute in mod concret, nu teoretic?

2.cei care prajesc mai iau de la prajitorii sau tot consumul e exclusiv acoperit de productia proprie ?

1. Eu de ex. am inceput sa prajesc acasa, mai mult din curiozitate si ma gandeam ca nu-i asa greu de construit un prajitor DIY. 
Forumul aceasta e plin de solutii practice. 
Nu am regretat nici un minut din timpul "pierdut" pt. un hobby.

2. La lucru (fiind o cantitate relativ mai mare) cumpar direct de la prajitor, iar acasa eu le prajesc cu un prajitor DIY (cam 300g/10zile). 
De obicei si la lucru dar si acasa folosesc Ethiopia Sidamo. 
Sursa pt. cafea verde / gata prajit fiind acelas, doar modul de prajire difera.
Eu prajesc mai light (imi place mai mult Smile ), iar ceea ce cumpar la lucru e prajit mai tare. 
Espressorul este Gaggia Classic, tuningate aproape la fel in ambele locuri, difera doar rasnita (Mazzer Major vs Fiorenzato T80) modul de prajire si sita din PF, care se pare ca-i de ajuns sa obtin gusturi total diferite in ceasca si in cazul in care incerc boabele prajite acasa de mine. 

PS: Motorasul din prajitor, care mai demult ziceam ca face un zgomot ciudat, inca mai merge Smile  
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)