Hello There, Guest! Login Register


Cumpar rasnita !!!

#1
Buna ziua

Dupa cum spune si titlul cumpar rasnita potrivita pentru La Pavoni europiccola. Bugetul este cea mai mare problema precum si faptul ca sunt incepator, dar dornic de a invata, intr-ale espresso-ului Big Grin.

Astept propuneri si eventual sugestii, poate se gandeste cineva la un upgrade Big Grin

Va multumesc!
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#2
nu-ti pot recomanda decat, daca dispui de rabdare, sa astepti pana apar (e) che-urile (che) Smile
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#3
Ai putea inceca o manuala vintage, vezi topicul aferent.
Unora ne e bine cu asa ceva Smile
 
Reply
#4
Si eu momentan tot manuala folosesc, Porlex Mini dar nu sunt foarte multumit. Daca as fi sigur ca merge bine pt espresso fara nici cea mai mica ezitare as cumpara una vintage.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#5
Pentru La Pavoni iti trebuie indemanare si trebuie sa scoti din calcul erorile rasnitei, iti trebuie o rasnita foarte buna.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#6
Rasnesc eu si cu Dienes si cu Che pentru un Pavoni saptamana aviatoare, si va tin la curent Smile
 
Reply
#7
Eu zic sa terminati cu manualele, ganditi-va la cutite mari  de la 60mm in sus, motor puternic de la 250W in sus, si in functie de bani, cu dozaj electronic. Uniformitatea este cea mai importanta calitate a unei rasnite.. Manualele, la pensie.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#8
Eu zic ca glumesti... sau vrei sa iti deschizi bacanie probabil Smile
 
Reply
#9
Ca sa fiu in tema vintage, mi-am comandat un bialetti mini vintage made in ~1950(4 euro Smile))). Pt cand mai merg la camping/sau in delegatii, bineinteles va fi acompaniat de cafea boabe si rasnita hario mini.
 
Reply
#10
Renatoa, eu zic ca nu glumesc, mai citeste si tu semnaturile, majoritatea au rasnite peste 500E, urmeaza si la mine in primavara un Macap M4D Smile Am avut o experienta foarte proasta cu un Hario la 270lei, i-am pus si saiba de centrare spre capat si tot rasnea dupa cum era vrema de afara. Am dat vina pe Lelit, noroc cu userii binevoitori, care au avut aceeasi experienta. Maine ma duc la Stefan sa vad rasnita romaneasca, se pare ca este la distanta de ani lumina fata de un Hario, oricum cumpar una pentru incurajare autohtona.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#11
Exact, nu mai compara Hario cu altceva, dar nici nu mai aprecia doar dupa preturi...
Unora le place ce beau si fara sa scoata sutele de euro din buzunar. Wink
Ce numesti rasnita peste 500 euro mie imi aduce a ce vedeam in alimentare pe vremuri... cand vezi cosul ala de intra o juma acolo, numai a utilizarea casnica nu imi inspira... am si deschis un topic pe tema asta, de ce nu se poate face o rasnita intr-un format de bucatarie a zilelor noastre Huh
 
Reply
#12
din pacate sunt mari cat o zi de post, dar cutite mari si putere la motor inseamna macinare uniforma. Daca la un espresso un gram in plus sau in minus, iti da peste cap reteta, iti dai seama ce inseamna o macinare neuniforma......Pentru ibric nu conteaza, dar la espressoare unde ai cel putin trei necunoscute, o iei pe aratura cu o rasnita mai putin performanta.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#13
Eu aveam o părere bună despre Hario Mini până să am espressor. Ei au zis că râșnește și pentru french, și pentru drip, și pentru espresso și inclusiv pentru ibric, dar puteau totuși să spună că le face pe toate în același timp.

Poate dacă ne-om strânge mai mulți într-o zi om compara o rășniță veche care poate rășni pentru espresso cu un Che sau o rășniță electrică performantă.

Sunt curios efectiv cât se observă în gust diferențele de tehnologie.

TL;DR Dacă aveți chef de o comparație mai mult sau mai puțin științifică, count me in Smile
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#14
Manualele pot livra shot-uri extraordinare. E drept, nu e cazul Hario dar cu un Che în teste (ori alta varianta ok în espresso) îti schimbi brusc părerea. Problema este când nu ai chef de manivelă, când ai musafiri sau mai multe cafele de preparat, când face si partenera singură espresso etc. Mai e si cazul lui Cristian Peev de pe forum, care, într-o discuție recentă, isi punea problema: cat ar trebui sa plătesc pe o manuală ca sa îmi livreze calitatea macinaturii de electrica buna high end economisind astfel sume consistente. El a ales hg one pentru a raspunde cerintei (poate ne face si un review cândva).
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#15
(16-01-2016, 14:27)Lyvyoo Wrote: Manualele pot livra shot-uri extraordinare.

De acord ... Fiecare zi cu OE Lido E e speciala. De cind folosesc perechea Lido E - Brewtus DB, inca nu am avut shot ratat.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#16
(16-01-2016, 17:06)nicusors Wrote:
(16-01-2016, 14:27)Lyvyoo Wrote: Manualele pot livra shot-uri extraordinare.

De acord ... Fiecare zi cu OE Lido E e speciala. De cind folosesc perechea Lido E - Brewtus DB, inca nu am avut shot ratat.


De unde ai cumparat Lido E? Se ridica la nivelul rasnitelor electrice gen Vario?
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#17
Mi-a fost cumparata de un prieten din Chicago. 

De comparat nu am cu ce , decit cu Hario mini de care m-am si despartit deja. Nu se pot compara Smile

Din pacate desi Che a umblat un pic prin tara, nu am vazut nici o comparatie cu o alta risnita manuala gen hg sau oe.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#18
Si eu astept CHE si pe langa mai am 2 posibilitati care imi fac cu ochiul:
1. Ascaso I steel
2. Eureka Mignon
Ce parere aveti intre astea 2? Mai sus de Mignon ( 1350 lei) nu vreau sa urc in momentul de fata.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#19
Daca vreti o electrica foarte buna la un pret decent, aruncati o privire si la Macap M2D.
 
Reply
#20
cu cea de la nr. 1 nu poti da gres si e oricand buna de avarie daca vei ajunge sa-ti iei una si mai si (gen cutite mari)
eu nu o voi vinde cand voi avea disponibila urmatoarea (care sper sa fie mai aproape decat firul rabdarii, care pare sa fie si el destul de lung in momentul de fata Smile )
iar dintre cele 2 nu vad de ce ai lua-o pe a doua in detrimentul  celei dintai, iar m2d nici atat

i-steel 1 : lame mai mari, viteza mai mica, ajustare micrometrica, constructie de tanc, pret nu mai vorbim........ce sa vrei mai mult ?
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#21
Da, plus Macap M4, la 1400 de lei, daca suporti look-ul de magazin (cutite 58) si ar fi bine sa fie si stepless.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
(16-01-2016, 18:17)adiszep Wrote: Si eu astept  CHE si pe langa mai am 2 posibilitati care imi fac cu ochiul:
1. Ascaso I steel
2. Eureka Mignon
Ce parere aveti intre astea 2? Mai sus de Mignon ( 1350 lei) nu vreau sa urc in momentul de fata.

Conteaza mult filetul suportului in care se prinde cutitul de sus. Acum doua zile am curatat i1-steel, dupa ce am curatat vaselina siliconica de pe filet, a prins joc in filet, evectiv se misca in sus si lateral, deci finisaj defectos. A trebuit sa pun banda subtire din teflon spre sfarsitul filetului pentru eliminarea jocului. Ca sa va dati seama de finisaj, prima extractie dupa curatare, la acelasi semn facut de mine inainte de dezfiletare, s-a facut la 4bari in loc de 9bari. Probleme cu rasnita au fost cam tot timpul, fara vaselina siliconica s-a accentuat imprecizia filetului. Acum imi dau seama de ce sunt rasnite la 2000E. Pe YouTube sunt clipuri cu rasnite desfacute, cutitul de sus este impins in sus de trei arcuri puternice, pentru eliminarea jocului din filet, o abordare buna la un filet la fel de imprecis.
Va dati seam la un bar unde iti ia de zece ori mai multi bani pe un espresso, decat ne costa pe noi acasa, sa faci la un client un ristretto, iar la urmatorul client un pistretto.....De multe ori am patit-o si eu prin statiuni.

Atentie mare la rasnite sh, trebuie desfacute si verificat filetul, un finisaj defectuos, vad ca se poarta la mai multe firme Smile

sunt curios, am sa trimit rasnita la garantie sa vad ce-o sa-i faca Smile
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#23
(17-01-2016, 12:33)Mariano Wrote: Acum imi dau seama de ce sunt rasnite la 2000E



strict referitor la aceasta afirmatie : nu as trage concluzia asta niciodata, la nimic.
pretul demult nu mai e o garantie a calitatii. Productia in masa + globalizarea s-au asigurat de treaba asta. Poti avea aceleasi probleme si la o rasnita de 2000 de coco. Pretul ia in calcul forate multe lucruri/variabile pe langa calitatea materialelor si a finisajelor.
Raman la parerea ca I steel 1 e imbatabila la gama ei de pret si e o rasnita decenta chiar si pentru espresso.
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#24
La SH, in cel mai rau caz, se inlocuieste filetul: port-cutit superior si camera de rasnire care de obicei e presata pe axul motorului. Nu cred totusi ca monstrii de acum cateva zeci de ani sa fie afectati, mai repede intepenite filetele de cafea.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#25
(17-01-2016, 14:43)TudorB Wrote:
(17-01-2016, 12:33)Mariano Wrote: Acum imi dau seama de ce sunt rasnite la 2000E



strict referitor la aceasta afirmatie : nu as trage concluzia asta niciodata, la nimic.
pretul demult nu mai e o garantie a calitatii. Productia in masa + globalizarea s-au asigurat de treaba asta. Poti avea aceleasi probleme si la o rasnita de 2000 de coco. Pretul ia in calcul forate multe lucruri/variabile pe langa calitatea materialelor si a finisajelor.
Raman la parerea ca I steel 1 e imbatabila la gama ei de pret si e o rasnita decenta chiar si pentru espresso.

Si eu sunt multumit la cat am dat pe i1-steel, la 900lei nu gasesti altceva cu cutite mari si constructie robusta, chiar ma gandeam sa mai iau un i1-steel la care sa o incarc cu alt sortiment de cafea, dar ma gandesc la ceva mai bun, bineinteles si pretul o sa sara de trei ori Smile Oricum la espressorul pe care il am nu cred ca se merita o rasnita prea scumpa, un sh profi ar fi excelent, dar sunt barosane rau de tot. 
Acum chiar ca sunt in dilema, cred ca mai iau un Ascaso i1-steel, daca tot i-am gasit micul deranjament pe care l-am remediat foarte usor, sau poate am avut eu ghinion. Vad la urmatorul Ascaso i1-steel.
Merci, Tudor.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#26
(17-01-2016, 12:33)Mariano Wrote: ... Acum doua zile am curatat i1-steel, dupa ce am curatat vaselina siliconica de pe filet, a prins joc in filet, evectiv se misca in sus si lateral, deci finisaj defectos. A trebuit sa pun banda subtire din teflon spre sfarsitul filetului pentru eliminarea jocului. Ca sa va dati seama de finisaj, prima extractie dupa curatare, la acelasi semn facut de mine inainte de dezfiletare, s-a facut la 4bari in loc de 9bari. Probleme cu rasnita au fost cam tot timpul, fara vaselina siliconica s-a accentuat imprecizia filetului. Acum imi dau seama de ce sunt rasnite la 2000E. ...
(17-01-2016, 14:43)TudorB Wrote: nu as trage concluzia asta niciodata, la nimic.
pretul demult nu mai e o garantie a calitatii. Productia in masa + globalizarea s-au asigurat de treaba asta. Poti avea aceleasi probleme si la o rasnita de 2000 de coco. Pretul ia in calcul forate multe lucruri/variabile pe langa calitatea materialelor si a finisajelor.
Raman la parerea ca I steel 1 e imbatabila la gama ei de pret si e o rasnita decenta chiar si pentru espresso.
(17-01-2016, 15:40)Mariano Wrote: Si eu sunt multumit la cat am dat pe i1-steel, la 900lei nu gasesti altceva cu cutite mari si constructie robusta, ... cred ca mai iau un Ascaso i1-steel, daca tot i-am gasit micul deranjament pe care l-am remediat foarte usor, sau poate am avut eu ghinion....

multe-ar fi de spus la cele de mai sus; spre stiinta celor care sunt in situatia "cumpar rasnita";
problema descrisa de Mariano, cu i1-steel nu e - dupa parerea mea - "micul deranjament pe care l-am remediat foarte usor"!
este o problema grava, care condamna ireversibil rasnita respectiva sa rasneasca defectuos pentru espresso; cate ceva am incercat sa spun in thread-ul despre Aventura aspirantului in lumea espresso...;

si i1-steel nu poate fi o rasnita robusta, daca are joc in filetul monturii cutitului exterior!
IMO;

acel "Acum imi dau seama de ce sunt rasnite la 2000E" mi se pare relevant pentru o abordare pozitiva, in sensul de incredere in tehnologie si in fabricantii italieni de renume;

mi-e usor sa inteleg si sa accept ca lumea reala e tot mai mult, diferita de acest fel de a privi lucrurile;
si neincrederea endemica a romanului in munca cinstita a altuia, seamana tot mai mult cu limerick-ul despre batranul din Peru care visa ca-si mananca pantoful - s-a trezit si a gasit ca asta era perfect adevarat Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#27
poate m-am exprimat gresit, dar nu stiu daca am relevat ideea de neincredere in straini mai ales ca vorbim doar de companii straine pana face si che-ul ceva 

si nici nu zic sa nu-ti iei rasnita scumpa.....doar ca e bine sa fim atenti si sa nu asociem pretul cu calitatea in raport de 1:1. Era o vreme cand mai se putea ..... acum mai degraba e regula ca nu se poate.
Plus ca nu cred ca exista companie de produse de serie care sa nu dea rateuri la unele bucati produse din seriile respective oricat de mare traditie ar avea.

de ex. mazzer nu mi se pare deloc atragator pe cand macap-ul pare best buy in momentul de fata la multe modele, iar daca sunt bani de mazzer ceado e mult mai interesant in opinia mea (cel putin pentru utilizator casnic). In schimb ce ziceai dincolo cu discutia despre volum sunt in asentimentul tau ca nu inteleg legatura.
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#28
de fiecare data, Radudani clarifica lucrurile. Vorbeam de robusta, carcasa inox de 1,5mm, da bine in bucatarie, fata de o vopsea de bar, la coltul blocului.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#29
Adiszep, cam cat vrei sa cheltuiesti pentru rasnita? Pana la 1000lei nu gasesti o rasnita mai buna decat i1-steel, si un avantaj deloc neglijabil, este compacta si incape la fix in orice spatiu din bucatarie. Inainte sa o iau m-am consultat si cu Tudor, ii multumesc din nou cu ocazia asta.
Imi pare rau daca pataniile mele, rezolvate foarte usor, au adus o pata cat de mica peste o rasnita atat de buna in segmentul ei de pret.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#30
Multumesc tuturor pentru pareri si ajutor, ma bucur ca atatia useri mi-au oferit parerile. Astazi am comandat Ascaso I1 Steel, am decis pentru aceasta rasnita pentru ca in momentul in care apare voi achizitiona si rasnita CHE. Pentru o perioada sper sa fie potrivita rasnita skill-ului meu si sa ma ajute sa progresez catre shot-ul perfect.
Inca o data multumesc pentru toate reply-urile, si in momentul in care voi fi stapan pe setup voi oferi si un review.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)