Hello There, Guest! Login Register


Cumpar espressor latiera tamper

#1
Salut,

Caut espressor, tamper si latitera pe un buget de pana in 1000 de lei.
Poate un Gaggia Classic sau un Lelit PL41E(M) sau ceva intr-o gama similara de calitate.

Am o rasnita Hario Mini Mill de care sunt foarte multumit si o folosesc de peste 1 an pentru AeroPress si pentru Ibric. Cred ca imi este de ajuns deocamdata aceasta rasnita si sunt multumit de ea.

Multumesc.
Expobar Brewtus IV, Quamar Q13E, La Spaziale Astro 12D, AeroPress, V60.
 
Reply
#2
Iti va fi greu la espresso cu mini mill, exact asta am si eu, incearca sa faci o rasneala pe treapta 1 sa vezi cat iti ia...

Poate sa o electrifici cu o surubelnita electrica, ar costa mai putin ca o rasnita adevarata, dar nici nu stiu cat vor rezista cutiltele alea la asa exploatare ... Huh Confused
 
Reply
#3
E OK cu rasneala manuala. Ma descurc.

Am incercat cu surubelnita electrica, nu e o idee buna, se incalzeste prea tare rasnita, si nu cred ca face bine cafelei. Putin efort fizic pentru o cafea buna sunt dispus sa fac. Poate la un moment dat o sa imi iau si o rasnita electrica, dar acum nu.

Treapta 1 la Hario Mini Mill e muult prea fina pentru Espresso, am incercat la unul profesional pe treapta 3, si nu trecea apa prin cafea. Mai degraba de la 4-5 clickuri in sus s-ar putea sa fie OK, dar o sa experimentez eu in fuctie de ce Espressor o sa imi cumpar.
Expobar Brewtus IV, Quamar Q13E, La Spaziale Astro 12D, AeroPress, V60.
 
Reply
#4
Pai la 4-5 click este rasnire de Aeropress, ce naiba !! doar ai zis ca asta folosesti acum... Confused

Daca s-a incalzit, ma intreb cat de rapid invartea surubelnita aia... Huh
 
Reply
#5
(19-10-2015, 23:21)renatoa Wrote: Pai la 4-5 click este rasnire de Aeropress, ce naiba !! doar ai zis ca asta folosesti acum... Confused

Daca s-a incalzit, ma intreb cat de rapid invartea surubelnita aia...  Huh

Cand am incercat la Espressorul acela "profesional" nu aveam habar de Espressoare, si nu am citit nimic despre asta, stiu doar ca eram la 3 clickuri, si aveam o cafea faina prajita de un prieten si vroiam sa vad ce gust are preparata la Espressor, dar cand am rasnit-o la 3 clickuri Barista respectiv a zis ca s-a blocat, si ca nu trece apa, deci nu stiu ce sa zic.

Ce pot sa zic este ca o sa experimentez cu mai multe granulatii cand o sa imi gasesc un Espressor decent.

In legatura cu incalzirea, poate prea rapid, si poate prea multa cafea. Ma rugase o prietena sa ii rasnesc mai ceva mai multa cafea pentru a-si lua la faculta (avea sesiune), si era pentru Ibric.
Expobar Brewtus IV, Quamar Q13E, La Spaziale Astro 12D, AeroPress, V60.
 
Reply
#6
cele mai multe cafele incercate de mine cu Mini blocau espressorul, rasnite pe 3 clickuri. Iar la 4 clickuri pe Aeropress, aveam nevoie de o forta nefireasca pentru presare, dar in ultimul caz depinde si de dozaj cred, insa respectam mereu ''retetarul'' maestrilor
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#7
Da, cam la fel si la mine, la 4 imping din greu si dureaza peste 30 secunde presarea.

M-ai linistit cu rasnirea... sper pentru un doppio matinal sa nu ia foc cu surubelnita Big Grin
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)